Bakırköy

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve Marmara denizi ve Küçükçekmeceye’ de komşu olan Bakırköy, başta İstanbul’ un en büyük semtleri arasında olmasına rağmen daha sonra Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar ve Güngören semtlerinin kendisinden ayrılmasıyla yüz ölçümü olarak da nüfus olarak da küçülmüştür. Yani 1922 yılında kurulan Bakırköy ilçesi bugünkü sınırlarını 1992’ de almıştır. Günümüz koşullarında Bakırköy semtinin29,22 km2 alana kurulu olduğu söylenebilir. Bakırköy ilçesi bir plato üzerinde yer almakta ve bu platoda önemli aşınımlar ile taşınma sağlamıştır. Plato üzerinde yer aldığından semt içerisinde çok yükseltiler görülmez. Denizden yüksekliği 20- 30 metre kadar olup Marmara Denizi ile komşudur. Deniz kıyılarında kullanım sadece Florya çevresinde olmuş geriye kalan yerler yerleşkelerin kıyı şeridi oluşturmuş durumdadır. Toplam 15 mahalle ve Bakırköy Merkez Bölge, Ataköy Bölgesi, Yeşilköy Bölgesi, Florya Bölgesi şeklinde dört ana gölgeden oluşan semt oldukça nezihtir. Tarihin çok eski dönemlerinden beri gelmesi dolayısıyla yeni yerleşke hemen hemen yok gibidir. Yaşayan halkı İstanbul’un eskilerindedir. Bakırköy; esnafların, bürokrat ve memurların karma toplumunun görünümünü arz eden her türlü kesime sahip insanı barındırır. İstanbul’ da bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle de evlerinin ve diğer yapılarının görünümünde Osmanlı mimarisini bulabilmeniz mümkündür. Ancak ilçe o şekliyle kalmamış özellikle Ataköy bölgesi büyük bir gelişme göstermiş şehircilik açısından diğer tüm semtlere örnek olmayı başarmıştır.

Bakırköy’ün Nüfusu

Bakırköy’ün nüfusu tüm semtler gibi hızlı artışa gidip kendisinden bazı semtlerin ayrılmasına sebep olan Bakırköy ilçesi 1990 yılında Türkiye’nin en kalabalık ilçesi konumundaydı. Bu durum belediyelerin hizmette yetersiz kalmasına yol açınca Bakırköy İlçesi kendisinden bazı ilçeleri ayrılmasını sağlamıştır. 1965 yılında 168.000 nüfusu olan ilçe sadece 5 yıl sonra 341.000 nüfusa ulaşmış ve neredeyse kendisini ikiye katlamıştır. Kendisinden ayrılan semtler sonrası nüfusu yine artmış ancak daha normal sayılara dönmüştür. 2014 yılında 221.000 ve 2015 yılında 223.000 nüfusa sahip ilçemiz her geçen gün artışa devam etmektedir.

Bakırköy’ün Tarihi Yerleri

Tarihi oldukça eski olan Bizans Dönemi’ ne dayanan Bakırköy’ün Tarihi Yerlerine bakacak olursak, Bakırköy 4. Yy’ da Büyük Constantin tarafından saraylarla donatılan ve merkeze yakınlığı nedeniyle sıkça tercih edilen bir sayfiye yeridir. Uzun köy anlamına gelen Makrohori olarak anılan semt Cumhuriyet’in ilanından sonra adını Türkçeleştirerek Bakırköy yapmıştır. Tarihin en önemli dönemlerine tanıklık eden Bakırköy’de yer alan tarihi eserler şu şekildedir: Fildamı sarnıcı, Bizans döneminden kalma su kaynaklarının çok olması sebebiyle sarnıç olarak kullanılan bir tarihi eserdir. Baruthane ise 17. Yy Osmanlı dönemi mimarisini üzerinde yansıtmaktadır. Yine 1875 yılında Abdülaziz tarafından inşa edilen Çarşı Camii’si ve camiinin çeşmesi ilçemizde yer almaktadır. Ayrıca yine Abdülaziz tarafından çeşme ile aynı dönemde yaptığı sanılan Şifa hamamı ve Florya Deniz Köşkü tarihi eserler arasındadır. Bakırköy oldukça eski ve deniz kenarı bir semt olması dolayısıyla yer alan her ev ve yalıları tarihi eser niteliğinde sayılabilir.

Bakırköy’ün Gezilecek Yerleri

Bakırköy’ün gezilecek yerlerisemtin deniz kenarında yer alması, oldukça planlı ve tarihi bir görünüme sahip olması dolayısıyla oldukça çok sayıdadır. Yeşil alanları, dinlenme yerleri, gezi pistleri, alışveriş merkezleri, oldukça meşhur olan semt pazarları, kültürel ve sosyal tesisleri gerek kendi yaşayan halkına gerekse dışarıdan gelenlere oldukça çok hizmet vermektedir. Florya’ da yeni açılan akvaryum merkezi de semtin turizmini artırmış gelenleri kendisine hayran bırakmıştır. Çok büyük olan Florya Akvaryum Merkezi aradığınız her türlü balığı bulabileceğiniz ve tüm deniz altı güzelliğini izleyebileceğiniz bir merkezdir. Tarihi evleri ve lüks yalıları ile de çok güzel bir görüntüsü olan bu semt gezilmek için çok seçeneğe sahiptir.

Bakırköy’ün Yemekleri

Et açısından oldukça zengin içeriğe sahip olan Bakırköy’ün yemekleridışarıdan gelenler için cazibe merkezi haline gelmiştir.Aradığınız her türlü yiyeceği bulabileceğiniz semtte ağırlıklı olarak et restoranlarına rastlamanız mümkündür. Şık akşam yemekleri için de günlük olarak açlığınızı gidermek içinde her keseye göre yemek bulabileceğiniz ilçede et yemeden gitmemenizi tavsiye ederiz. İlçe hemen hemen kendisini et üzerine usta saymakta ve ustalığını da konuşturmaktadır.

İstanbul / Bakırköy Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Bakırköy Haritası


İstanbul Bakırköy Mahalleleri

Ataköy 1. Mahallesi, Ataköy 2-5-6. Mahallesi, Ataköy 3-4-11. Mahallesi, Ataköy 7-8-9-10. Mahallesi, Basınköy Mahallesi, Cevizlik Mahallesi, Kartaltepe Mahallesi, Osmaniye Mahallesi, Sakızağacı Mahallesi, Şenlikköy Mahallesi, Yenimahalle Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi, Zuhuratbaba Mahallesi