Başakşehir

İstanbul’un yeni ilçelerinden Başakşehir; Şahintepe, Altınşehir, Bahçeşehir 2. Kısım, Güvercintepe, Kayabaşı, Başakşehir, Başak, Bahçeşehir 1. Kısım, Ziya Gökalp mahalleleri ve Şamlar Köyü’nden oluşur. Bu bölgeleri içine alan Başakşehir’in  en eski ve yaygın olan adı Azatlık’dır. Bunun sebebi Osmanlı döneminde baruthane olarak kullanılmasından gelmektedir. Başakşehir 2008 yılında Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Esenler ilçelerinden ayrılıp kendi başına ilçe olmuştur. Arnavutköy ve Bağcılar semtler arasında kalan Başakşehir günümüzün yeni yapılanmasının merkezidir. İlçede ormanlık alan oldukça fazladır. Kuzeyin tamamı ormanlarla kaplıdır denebilir. Onun dışında ilçede bozkır ve çalılıklar oldukça fazla yer kaplamaktadır. Semt eskiden çok yerleşkenin bulunduğu ve nüfusun fazla olduğu bir yer olmamasına rağmen teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak yapılanmanın artması, tesislerin kurulması, sitelerin yapılması sebebiyle insanlar arasında tercih sebebi haline gelmiştir. Bölgenin varlığı yapılan kazı çalışmaları sırasında elde edilen bulgulara göre oldukça eskidir. Bir bulgu Roma Döneminde dahi bölgenin kullanıldığını ispatlar niteliktedir. Bu ilçeye ulaşım Tem otoyolu ve demir yolu ile yapılmaktadır. Demiryolunu kullanmak için Ispartakule’ deki tren istasyonuna gitmek gereklidir. Belediye otobüsleri de hizmet vermektedir. 2013 yılında Başakşehir’den de geçen metro hattı ile Kartal’ a kadar raylı araçlar ile gitmek mümkündür. İlçenin eğitim ve sağlık hizmetleri de oldukça fazla gelişmiştir.

Başakşehir’ in Nüfusu

Başakşehir’in nüfusu 2008 yılında tek başına ilçe olduktan sonra yapılan seçimlere göre 207.000 olarak bulunmuştur. Sadece bir yıl sonra nüfusun 229.000 olduğu görülür. Son nüfus sayımı Başakşehir semtimizde 2015 yılında yapılmıştır. Verilere göre bu bölgenin nüfusu 353.311 olarak belirlenmiştir. Rivayete göre, şehrin kuruluşunun en başında Arnavut kökenli Resneli Niyazi Bey’in bölgeye hakim olan Ermenileri kovması sonucu bölgeye hakim olduğu söylentisi vardır. Ardından kurulan her yer Resneli adını almış ve bölge yerleşkeye açılarak kullanılmaya başlanmıştır. Yerleşkede çok eskiden beri kullanım olduğu düşünüldüğünden kökeninin kime ve hangi millete ait olduğu belirlenememiştir. Kazılarda bulunan arkeologlar tarafından Roma Dönemine kadar giden bulgular mevcuttur.

Başakşehir’in Tarihi Yerleri

Başakşehir’in tarihi yerleri öncelikle ilk başlarda adını da almasına sebep olan Azatlı Baruthanesi’dir. Bu baruthane Osmanlı Devleti’nin barut ihtiyacını gidermek amacıyla yapılmıştır. Rivayetlerin en önemlileri arasında yer alan ve yukarıda da bahsedilen Resneli Niyazi Bey’in yaptırdığı Resneli çiftliği de bir diğer tarihi mekandır. Bu dönemde Resneli Niyazi Bey’in isteği üzerine Başakşehir’in neredeyse tamamına Resneli Çiftliği denmektedir. İstanbul’da bilinen ilk yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağarası da Başakşehir sınırları içerisinde yer alan önemli tarih eserlerdendir. Adını da aldığı Azatlık Baruthanesine su sağlamak için kurulmuş olan Şamlar Bendi’ de Azatlık baruthanesi ile aynı dönemde yapılmış oldukça eski bir tarihi eserdir.

Başakşehir’in Gezilecek Yerleri

Sular Vadisi ile Başakşehir’deki yapay gölet ilçenin sosyal yaşamının en önemli zeminidir.Başakşehir’de yer alan bu gölet Türkiye’nin en büyük yapay göletidir. Başakşehir’in gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değildir tabiki. Fatih Terim Başakşehir Stadyumu ve Atatürk Olimpiyat Stadyumu da bu ilçede bulunmaktadır. Böylece ülkemizde en değer verilen spor olan futbol maçlarını izleyebilir yahut arkadaşlarınızla maç yapmaya gidebilirsiniz. Ayrıca Başakpazar adında bir fuar ve sergi alanı ile Pazartürk adında bir kapalı Pazar bulunmaktadır. Böylece alışveriş ihtiyacınızı da bu sergi alanında sağlamanız mümkündür. ilçede bulunan 5 adet kültür merkezi sayesinde tiyatro izlemeye, çeşitli dinletilere ve konferanslara ulaşmanız ve kültürel faaliyetlerinin her birine katılım sağlamanız mümkündür. Ayrıca Başakşehir Belediyesinin de süzenlemiş olduğu çeşitli spor aktivitelerine ya da gösterilere katılmanız da mümkündür. Ayrıca ilçede oldukça büyük bir proje olan 76.000 konut projesi uygulandığından devasa bir pilot bölge görülebilir. Bu yüzden bu konutların dahi görülecek bir değeri vardır. Evlerin yapımı TOKİ’ye aittir.

Başakşehir’in Yemekleri

İstanbul eski doğallığını bozmuş olduğundan kendisine özgü yemekleri hemen hemen yok gibidir. Başakşehir de sonradan yapılanmış olduğundan kendisine özgü belirli bir yemeği bulunmamaktadır. Başakşehir’in yemekleri şeklinde spesifik bir arama yapamasak da yolumuz Başakşehir’e düştüğünde aç kalmamız imkansızdır. İlçe oldukça geniş bir yiyecek portföyüne sahiptir. Karnınızı doyurmak için ucuzdan pahalıya aradığınız her türde restoran bulabilmeniz ve karnınızı doyurabilmeniz mümkündür.

İstanbul / Başakşehir Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Başakşehir Haritası


İstanbul Başakşehir Mahalleleri

Altınşehir Mahallesi, Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi, Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi, Başak Mahallesi, Başakşehir Mahallesi, Güvercintepe Mahallesi, İkitelli Osb Mahallesi, Kayabaşı Mahallesi, Şahintepe Mahallesi, Şamlar Mahallesi, Ziya Gökalp Mahallesi