Bayrampaşa

Bayrampaşa, İstanbul’un Avrupa yakasından yer alan bir ilçedir. Gaziosmanpaşa ile Zeytinburnu arasında yer alır. İlçe İstanbul’un en yoğun semtlerinden birisidir. 6,98 km2 yüz ölçümüne sahip olan Bayrampaşa’nın şuan ki Belediye Başkanı Atilla Aydıner’dir. İlçenin denizden yüksekliği 60 metredir. İlçe 1927 yılında Bulgaristan’dan göç eden göçmenlerin yerleştiği ilk yerleşkedir. Bölgede tarım arazileri işletilmiş, bağcılık yapılmış ve çiftliklerde üretim yapılmış. Eyüp ilçesinin bir semti olan Bayrampaşa 1990 yılında ilçe olmuştur. Bayrampaşa’nın merkezi Orta, Vatan ve Yenidoğan mahallerini içine almaktadır. Altıntepsi, Cevatpaşa, İsmetpaşa, Kartaltepe, Kocatepe, Terazidere, Yıldırım, Muratpaşa mahalleri de semtin diğer mahalleridir. Semtin simgesi haline gelmiş olan Büyük İstanbul Otogarı kalkınmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Bunun dışında yer alan sebze hali, metro merkezi, PTT santrali semtin en önemli geçim merkezlerindendir. İlçe oldukça eski olduğundan Osmanlı klasik mimarisinin izlerine rastlamak mümkündür. 1970 yılına kadar tarıma dayanan ekonomi 1970 sonrasında daha çok sanayi ve ticarete odaklanmıştır. Tarım alanlarına neredeyse rastlanmamaktadır. İlçe henüz yapılanma konusunda çok iyi değildir. Bayrampaşa modernizme geçiş aşamasında olarak değerlendirilebilir. Yapılanmasında oldukça planlı olmadığından modernizme geçiş aşaması uzun sürmekte ve yapılanma yavaş şekilde kentsel dönüşüm projesine dahil edilmektedir. Bunun yanında kentin ulaşım ağı da gelişmiş ve metro yahut otobüs ile çoğu semte direk seferler bulabilmek mümkündür.

Bayrampaşa’nın Tarihi Yerleri

Bayrampaşa’nın tarihi yerleri açısından oldukça önemi olan Maltepe Askeri Hastanesi dört cepheli olarak 1827 yılında inşa edilmiştir. Hastanenin girişinde 32 beyitlik bir kitabe yer almaktadır. Çok dikkat edilince fark edilebilecek besmele yazısı da göze çarpmaktadır. Bunun dışında hastanenin girişinde “ Tanrı Sultan Mahmut’u kötülüklerden korusun” ve “ dertlerin dermanı Sultan II. Mahmut” yazıları da göze çarpar. Bu hastane 1922 yılında kullanımını durdurmuştur. İlçede esasen Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nden kalma su terazileri de yapılmıştır ancak yıkıntılar dolayısıyla izine oldukça az rastlanmaktadır. Bayrampaşa’ da bir de 1955 yılında kapalı cezaevi mevcuttu ancak 2009 yılında Silivri’ye taşınınca burası kapatılmış ve kullanılmamıştır.

Bayrampaşa’nın Gezilecek Yerleri

Bayrampaşa’da gezilecek yerler açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Semtin kalabalık nüfusuna cevap verebilmek açısından belediye her geçen gün yeni hizmetler vermeye devam etmektedir. Bu yerlerin birincisi olan ve oldukça büyük önem taşıyan, turistler içinde çekici olan Forum İstanbul’dur. Hemen her mağazayı içinde barındıran Forum İstanbul alışveriş merkezi semtin sakinlerinin de turistlerin tercih noktalarındandır. Bir diğer önemli alan İstanbul Sea Life Akvaryumdur. Ulaşım bakımından da oldukça kolay yerde olan bu akvaryum sayısız deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Ailece keyifli bir hafta sonu etkinliği için muhteşem alternatif olan bu akvaryum, hediyelik eşya mağazaları ve hayvanların çeşitli gösterileri ile de zengin bir içeriğe sahiptir. Ailece yapabileceğiniz aktiviteleriniz Bayrampaşa için henüz son bulmuş değil. Park ada halk adıyla Ada park, binlerce aktivitesi ile ziyaretçilerini soluksuz eğlendirmeyi amaçlıyor. Lunaparkı, piknik yerleri, restoranları, kocaman bir göl manzarası, amfi tiyatro, bowling salonu, yapay şelalesi, hayvanat bahçesi… saymakla bitmeyecek bir sürü alternatifi ile dolu Ada parkta kendinize yapabileceğiniz bir şey mutlaka bulacaksınız. Hafta sonları ailenizi yahut arkadaşlarınızı da alıp keyifli bir vakit geçirmek ve yorulana kadar aktivite yapmak istiyorsanız Park Ada’yı ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz.

 

Bayrampaşa’nın Yemekleri

Bayrampaşa Bulgaristan ve Yugoslavya’dan oldukça fazla göçmen almıştır. Bu yüzden oldukça çok sayıda Arnavut ve Bulgar’a ev sahipliği yapan bölgede yemeklerin ağırlığı da tam bu şekildedir. Bu yörede Elbasan tava (Kuzu etlerinin yumurta ve yoğurtla bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan dayanılmaz lezzet), Nohutlu ekmek, Pırasa Böreği ( Bu börek el açması hamurla hazırlanır), Arnavut Ciğeri, Kaymaçina ( Krem karamel olarak da bilinir.), Petla, Mişoriz sıklıkla yapılan yemeklerdir. Bu yemekler esasen Bayrampaşa Yemekleri değildir, Bulgarlara ve Arnavutlara aittir ancak yerleşkede çok sayıda Bulgar ve Arnavutlar’ın bulunması dolayısıyla yöreye de mal olmuş durumdadır. Göçmenlerin kapladığı alanın genişliği kendilerine bu topraklarda yiyeceklerini tanıtma imkanı da sunmuştur. Yöreye özgü bu yemeklerin dışında Bayrampaşa’da hemen her damak tadına uygun yemekler bulabilirsiniz. Açılan onlarca kafe ve restoran sayesinde aradığınız lezzet ne ise onu bulup karnınızı doyurmanız mümkündür.

İstanbul / Bayrampaşa Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Bayrampaşa Haritası


İstanbul Bayrampaşa Mahalleleri

Altınşehir Mahallesi, Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi, Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi, Başak Mahallesi, Bayrampaşa Mahallesi, Güvercintepe Mahallesi, İkitelli Osb Mahallesi, Kayabaşı Mahallesi, Şahintepe Mahallesi, Şamlar Mahallesi, Ziya Gökalp Mahallesi