Beşiktaş

 

Beşiktaş semti Osmanlı döneminde su dışında kaldığı için büyük bir önem arz etmiyordu. İlerleyen zamanlarda şehir nüfusu büyüme başlayıp sur içinde yaşanacak alan yetmez olunca 16. Yüzyıldan sonra kentin sınırları genişlemek zorunda kaldı.  Beşiktaş semtinin önem kazanmasındaki en önemli unsurlardan  bir diğeri ise  saray hanedanı’nın  Dolmabahçe Sarayı’na yerleşip  bir süre orada konaklamalarıdır. İlerleyen zamanlarda bölgenin değerinin  daha da artmasını sağlayacak  bir diğer hamle  ise hanedanın Yıldız Sarayı’na taşınmasıdır.  halkın hanedanın yaşadığı bölgenin daha güzel ve daha bereketli bulacağını düşünmesi ile  bölge normalde yaşanandan  daha fazla göç alarak  hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Beşiktaş semti Avrupa Yakası’nda bulunmaktadır.  Tam olarak yer belirtmek gerekirse Tophane ile Ortaköy  semtlerinin tam ortasında bulunmaktadır.  Beşiktaş’ın adı ile ilgili çeşitli rivayetler mevcuttur  Bunlardan en bilineni şu şekildedir: Barbaros Hayrettin Paşa  bugünkü Beşiktaş mevkiinde Gemilerin bağlanması  amacıyla  5 adet  taştan direk diktirmiştir.  halk arasında ünlü olan taşlar bir süre sonra semte adını vermiştir.

 

Beşiktaş’ın nüfusu

 

Beşiktaş’ın nüfusu 2015 verilerine göre Ortalama 190.000 kişiden oluşmaktadır. Eski dönemde Beşiktaş sahillerinde bulunan köşkler ve saraylar Hristiyan ve Yahudi aileleri tarafından çok beğenilmesinden ötürü Beşiktaş’ta birçok farklı mezhepten insan ikamet etmekteydi. Bu durum  kentin uzak çevrelerce daha çok duyulmasını sağladı.

 

Beşiktaş’ın tarihi yerleri

 

Beşiktaş’ın gezilebilecek,  görülebilecek tarihi yerleri şunlardır;

 

  • Barbaros anıtı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi
  • İstanbul Deniz müzesi
  • Sinan Paşa Camii
  • Dolmabahçe Sarayı

 

Barbaros anıtı:

 

Barbaros anıtı,  Barbaros Hayrettin Paşa’yı temsil etmektedir.  büyük bir denizci olan Hayrettin Paşa anısına  dikilmiştir. Beşiktaş’ın sembollerinden biri olan Barbaros  anıtının önünde  her yıl denizcilikte ilgili olan  kutlamalar gerçekleşmektedir. ( 1 Temmuz – 27 Eylül ) Barbaros anıtı, Barbaros türbesinin  arka tarafındaki  meydanda bulunmaktadır.

 

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi:

 

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesini Mimar Sinan yapmıştır. Türbenin sekiz adet köşesi bulunmakla beraber, alt ve üst olarak iki adet pencere sırası mevcuttur.  Türbe, Sinan Paşa Camii’nin karşısında bulunmaktadır.

 

İstanbul Deniz müzesi

 

İstanbul Deniz müzesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan bir müzedir.  Türkiye’nin ilk Askeri Müzesi ünvanı taşımasının yanı sıra Türkiye’deki en büyük Denizcilik Müzesidir. İstanbul deniz Müzesi  envanterinde 20.000’e  yakın önemli eser mevcuttur. 1897 yılında  açılmıştır. İki adet Dünya Savaşı görmüştür.  Dünya savaşları sırasında Esenler Anadolu’ya gönderilerek saklanmıştır.  son olarak 1946 yılında şu anda bulunan konumdaki yerini almıştır.

 

Sinan Paşa Camii

 

Sinan Paşa Camii 1550- 1553  tarihleri arasında   dönemin Kaptan’ı Deryası  Sinan Paşa’nın emriyle yaptırılmıştır. Cami Mimar Sinan inşa etmiştir.  caminin tamamlanma tarihi 1555’dir.  fakat Sinanpaşa 1553 yılında hayatını kaybettiği için yaptırdığı camiye gömülememiştir.  Sinanpaşa Cami günümüzde  camiden dolayı adının Sinanpaşa mahallesi konulduğu mevkide yer almaktadır.

 

Dolmabahçe Sarayı

 

Dolmabahçe Sarayı’nın  bulunduğu yere 16. yüzyıl, 17.  Yüzyıl  tarihlerinde   Osmanlı savaş gemileri Demir atmış  olarak beklemekteydi. Daha sonra o bölge  yavaş yavaş bataklık haline gelmeye başladı.  denizin bu kısmının sonradan doldurulması ile  dönem padişahlarının  konaklayabileceği  büyük bir saray yapma planına başlandı.  Birinci Abdülmecid’in Emriyle  gemilerin Demir attığı koy   ilerleyen zamanlarda  boğazın en büyük saraylarından olan  Dolmabahçe Sarayı’na dönüşecekti. Yapımına 13 Haziran 1843 de başlanmış olup,  7 Haziran 1856 da tamamlanmıştır.

 

Beşiktaş’ta gezilecek yerler

 

İnönü Stadyumu ( Vodafone Arena )

Beşiktaş denilince bir çoğumuzun aklına spor klübü gelmektedir. Bazılarının aklına ise, kimilerinin hastane kimilerinin mabet olarak nitelendirdiği İnönü Stadı gelmektedir.  Eski İnönü Stadı’nın  yerinde yine Beşiktaş Jimnastik kulübüne ait olan  Vodafone Arena bulunmaktadır. Stadyum yapılırken eski İnönü Stadının bir kısmı koruma altına alınarak yeni stadyuma dahil edilmiştir.

 

Beşiktaş sahil

Çok uzun zamandır Insanların buluşma ve dinlenme noktası halindedir. Beşiktaş sahildeki Cafe ve restaurantlar da veya sahil kenarında bulunan banklardan  denizi seyredebilirsiniz.

 

Beşiktaş Çarşısı

Yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz çantadan ayakkabıya çocuk giyimden kuyumcular kadar birçok alanda iş yerinin bulunduğu büyük bir çarşıdır Beşiktaş Çarşısı

 

Beşiktaş yemekleri

Beşiktaş’ta birçok  tanınmış Restaurant mevcuttur.  Beşiktaş’a gittiğinizde  lezzetli Pide ve döner,  Dürüm, Izgara  ve tatlı yiyebileceğiniz  dükkanlar Bulunmaktadır. Bu dükkanlarda iki kişilik ortalama 30 ila 50 Türk lirası arasında lezzetli yemekler ile karnınızı doyurmanız mümkündür.

İstanbul / Beşiktaş Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Beşiktaş Haritası


İstanbul Beşiktaş Mahalleleri

Abbasağa Mahallesi, Akat Mahallesi, Arnavutköy Mahallesi, Balmumcu Mahallesi, Bebek Mahallesi, Cıhannuma Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Etiler Mahallesi, Gayrettepe Mahallesi, Konaklar Mahallesi, Kuruçesme Mahallesi, Kültür Mahallesi, Levazım Mahallesi, Levent Mahallesi, Mecidiye Mahallesi, Muradiye Mahallesi, Nisbetiye Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Sinanpaşa Mahallesi, Türkali Mahallesi, Ulus Mahallesi, Vişnezade Mahallesi, Yıldız Mahallesi