Beylikdüzü

 

Beylikdüzü İstanbul’da konum ve  sosyal  etkinliklerle anılmakta olup nüfusundan ve büyüklüğünden dolayı İstanbul’un önde gelen semtlerinden biridir. Beylikdüzü’nün toplam yüzölçümü 360 kilometre karedir. Uzun bir sahil şeridi ve 1260 Yat kapasitesinde  bir marinaya sahiptir. Beylikdüzü’nün doğusunda Avcılar kuzeyinde  Esenyurt Batısında Büyükçekmece  güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır.  Beylikdüzü’ne bilinen en eski  yerleşim milattan önce yedinci yüzyılda  helenler ile başlamıştır.  Osmanlı İmparatorluğu  İstanbul’u fethettiğinde Beylikdüzü Ordu’nun konaklaması için kullanılmaktaydı. Beylikdüzü’nün bu gidişatını Osmanlı İmparatorluğu da aynı  şekilde devam ettirdi.  Ondan dolayı Beylikdüzü’ne  yerleşen insan sayısı pek artmadı. Beylikdüzü’nün cumhuriyet döneminden 1993 e kadar olan adı  Kavaklı idi.  1993 te İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı karar ile Büyükçekmece’ye bağlanan bir belediye oldu.  2008 yılında ise  büyüyerek ilçeye dönüştü. 1999 depreminden sonra çok büyük göç aldı . Beylikdüzü’nde 10 adet Mahalle mevcuttur. Beylikdüzü ve Esenyurt arasında bulunan özgürlük meydanı ilçeleri bağlayan büyük bir meydandır etkinlikler genelde burada düzenlenir.

 

Beylikdüzü nüfusu

 

Beylikdüzü , nüfusunun ani iniş çıkışlar yaşamasından dolayı bölgeye büyük ölçüde yatırımlar yapılmıştır bu yatırımlardan bazıları metrobüs ,birçok eğitim kurumu, alışveriş merkezleri, sağlık kuruluşları ve günümüzde hala devam etmekte olan  modern site inşaatları ile yatırımlar büyüyüp Beylikdüzü’nü geliştirmeye devam etmektedir. Beylikdüzü’nün 2015 yılında yapılan nüfus sayımında 290.000 kişiye ev sahipliği  yaptığı belirlenmiştir. Beylikdüzü nüfusunun çok büyük bir kısmını başka ilçelerden ve başka şehirlerden gelen insanlar oluşturmaktadır. Bu yoğun insan sirkülasyonuna uyum sağlamayı başaran ilçe, pek çok alanda da iş olanağı sağlamaktadır.

 

Beylikdüzü tarihi yerleri

 

Beylikdüzü’nde bulunan tarihi yerlerle ilgili ulaşabildiğimiz bilgiler çok kısıtlıdır. Genel olarak askerlerin barınması için kullanılan Beylikdüzü civarı, günümüze pek bir  tarihi yer bırakmamıştır.  Beylikdüzü’nün 1999 dan sonra büyük göç almasından dolayı ilçenin her tarafı yenileştirme ve modernleştirme  çalışmalarına Tabii tutulmuştur.  an itibariyle Beylikdüzü’ne gittiğinizde genel olarak parkları bahçeleri eğlence merkezlerini alışveriş merkezlerini  büyük yapıları ve bir yat limanı görebilirsiniz. Ayrıca Beylikdüzü Türkiyenin en büyük konteynır limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu önemli yerler sayesinde uzun süre kalacak eserler inşa edilerek geleceğe tarihi önem taşıyan Heykeller ve yapılar bırakılabilir.

 

 

Beylikdüzü’nde gezilecek yerler

 

Beylikdüzü yakın zamanda çok fazla değişmiştir. Yapılan yatırımlar ve aldığı göç ile bölge İstanbul’un lüks yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.  Beylikdüzü’nde gezebileceğiniz pek çok Alışveriş Merkezi bulunmaktadır.  Yapımı devam edenler dışında Gezip görebileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazıları şu şekildedir;

 • Beylikdüzü Migros AVM
 • Perla vista AVM
 • Beylicium Alışveriş Merkezi
 • İstanbul Outlet Park
 • White Corner AVM
 • Koçtaş Beylikdüzü
 • Darty Beylikdüzü
 • Beylik pazarı
 • Stars AVM
 • Atrium Çarşı
 • Marmara Park Alışveriş Merkezi
 • Carrefour Hipermarket
 • Real Hipermarket
 • Bauhaus Beylikdüzü
 • Media Markt Beylikdüzü
 • Autopia AVM

An itibariyle  Beylikdüzü‘nde 16 adet alışveriş merkezi mevcuttur.  Ayrıca Beylikdüzü’ne gittiğinizde temiz   ve Ferah kokusuyla sizi lüks bir sahil şeridi karşılamaktadır. Ve de Beylikdüzü’nde bulunan tiyatro ve sinema salonlarına giderek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Teknolojik alet ihtiyacınızı ilçede bulunan alışveriş merkezlerinden karşılayabilirsiniz. Çocuklar için bolca yeşil alan ve park yapılmakta olup halen yapılmaya devam etmektedir. Genel olarak yeşillikle kaplı ilçede doğal görünümün korunması amacıyla sitelerde de büyük bahçeler bulunmaktadır. Şehrin gürültüsünden uzak gibi görünse de bazı zamanlarda D- 100 karayolunda oluşan trafik İstanbulluları bunaltmaya yetmektedir.

 

Beylikdüzü Yemekleri

 

Beylikdüzü‘nde aradığınız bütün yemekleri bulabilirsiniz.  İşkembe çorbasından kahveye,  tatlıdan  dönere kadar  onlarca Restaurant mevcuttur. Genel olarak lüks ve süslü restaurantları bulunan Beylikdüzü’nde isterseniz boğaza karşı balık restaurantına gidebilirsiniz. Veya kahvaltı yapabileceğiniz bir restorantta oturabilirsiniz.  Beylikdüzü’nde iki kişilik bir yemek minimum 25 TL Maksimum  150 tl ye kadar mevcuttur.  bütçenize göre istediğiniz her türlü yemeği Beylikdüzü’nde bulabilirsiniz. Beylikdüzü, ilçede bulunan 16 adet AVM ile istanbulluları hem alışverişe hem de AVM’lerde bulunan fast food lokantalarına yemek yemeye davet etmektedir.

İstanbul / Beylikdüzü Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Beylikdüzü Haritası


İstanbul Beylikdüzü Mahalleleri

Adnan Kahveci Mahallesi, Barış Mahallesi, Büyükşehir Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Dereağzı Mahallesi, Gürpınar Mahallesi, Kavaklı Mahallesi, Marmara Mahallesi, Sahil Mahallesi, Yakuplu Mahallesi