Büyükçekmece

 

Büyükçekmece , İstanbul Avrupa  Yakası’nda bulunan  Marmara Denizi’ne paralel bir sahile sahip, büyüklüğü ile  Avrupa Yakası’nda önemli bir rol oynayan semttir. Semtin çevresini tanıtmak gerekirse  kuzeyinde Çatalca ve Arnavutköy,  güneyde Marmara Denizi,  Doğusunda Beylikdüzü ve  batısında ise Silivri bulunmaktadır. Büyükçekmece’de  Türkiye’nin en büyük birinci, Dünyanın en büyük üçüncü en yüksek televizyon kulesi bulunmaktadır.  Ayrıca Büyükçekmece’de  Türkiye’nin en büyük sergi alanı olan TÜYAP  yer almaktadır. Büyükçekmece’de birçok Alışveriş Merkezi, Çarşı, müze, otel, tiyatro salonu, spor salonu ve Aqua Park mevcuttur.

 

Büyükçekmece ‘nin nüfusu

 

Büyükçekmece , 2015 yılında yapılan nüfus  araştırmasına göre, büyükçekmece’nin nüfusu yaklaşık 230.000 kişidir. Bu kadar insana ev sahipliği yapmasından dolayı bir çok etkinlik de beraberinde geliyor. İlçede her yıl 1 – 7 Temmuz tarihleri arasında Büyükçekmece Kültür Sanat Festivali düzenlenmektedir.  Bu festival dünyanın en büyük üçüncü festivali olarak gösterilmektedir. Bu festivale her yıl en az 35 bin kişi katılmaktadır. Festivallere Tarkan, Hande Yener, Gülben Ergen dahil onlarca şarkıcı ve sanatçı katılmıştır. Ve katılmaya devam edecektir.

 

Büyükçekmece’nin tarihi yerleri

  • Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
  • kursunlu  Han
  • Sokullu Mehmet Paşa Camii
  • Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

 

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü:

İstanbul’dan 36 kilometre uzaklıkta yer alan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü,  padişah’ın zigetvar seferine çıkarken Ordu’nun suyun karşısına geçerken zorlandığını görünce buraya bir köprü yapılması için kendisi seferden dönene dek Mimar Sinana bu köprüyü tamamlamasını emretmiştir. Ancak Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Seferinde  öldüğü için köprünün  yapıldığını görememiştir.   Köprü 1567 de tamamlanmıştır. Kanuni Sultan Süleymanın oğlu döneminde tamamlanmıştır. Köprünün etrafında Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han, ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi yer almaktadır. Mimar Sinan’ın “Şaheserim” diye bahsettiği köprü Kanuni Sultan Süleyman Köprüsüdür.  636 metre uzunluğunda 7.17 metre genişliğindedir.  28 adet Kemer’den oluşmuştur.  Köprüyü yapabilmek için gölün sularını tulumbalar yardımı ile  boşaltmışlardır.  Köprü en son 1986-  1989 tarihleri arasında restore edilmiştir.  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece semtinin sembolü olarak gösterilmektedir.

 

Kurşunlu Han

İstanbul Büyükçekmece’de bulunan kurşunlu han Diğer adıyla Büyükçekmece Kervansarayı 1566’da Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle  yaptırılmıştır. Hanın yapımı Mimar Sinan’a verilmiştir.  48 metre uzunluğunda 22.3 metre genişliğindedir.  Yapımında  çatının kurşunla kaplanmasından dolayı  halk  arasında kurşunlu han olarak yayılarak öyle kalmıştır.

 

Sokullu Mehmet Paşa Camii :

 

Sokullu Mehmet Paşa Camii 1567 yılında Sokullu Mehmet Paşa’nın emriyle Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.  Caminin mescidinin en önemli özelliği Dünyada sadece bir adet eşinin bulunmasıdır.  O eş ise Mısır’daki piramitlerdir.  Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin  karşısında Kurşunlu Han bulunmaktadır.  Caminin yanında ise  Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi yer almaktadır.  Bu yapıtların hepsi Büyükçekmece ‘nin sembolü olan Kanuni Sultan Süleyman köprüsünün  başlandığı kısımda bulunmaktadır.  Sokullu Mehmet Paşa Camii Sokollu Mescidi olarak da bilinir.  günümüzde hala korunan önemli değerlerimizdendir.

 

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi:

Çeşme 3 adet kanatlı taştan yapılmıştır.  Kanuni Sultan Süleyman sefere çıkarken Mimar Sinana  Kurşunlu Hanı, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nü ve Kanuni Sultan Süleyman çeşmesini yapmasını emretmiştir.  Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi günümüzde halen kullanmaya devam edilmektedir.  Çeşmenin yanında Sokullu Mehmet Paşa Camii bulunmaktadır.

 

Büyükçekmece’de gezilecek yerler

Büyükçekmece’de gezilecek birçok tarihi mekan mevcuttur.  Kurşunlu  Han,  Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi,  Sokullu Mehmet Paşa Camii  ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün yanı sıra,  birçok Alışveriş Merkezi Aqua parklar ibadethaneler piknik alanları ve restaurantlar mevcuttur. İlçede 3 adet özel üniversite bulunmakta. Ayrıca alışverişlerinizi yapabileceğiniz üç adet alışveriş merkezi mevcut.  Büyükçekmecede konaklayabileceğiniz 3 adet gayet büyük otel de hizmet vermektedir.

 

Büyükçekmece yemekleri

Büyükçekmece’de yemek yemenizi sağlamak için birçok Restaurant, Cafe, lokanta ve bistro bulunmaktadır. Bu mekanlarda iskender, kebap, tatlı, balık, döner, çiğ köfte, gibi yiyecekler bulunmaktadır.   Çok uzun bir sahil şeridi  olduğu için sahilde birçok balık lokantası da mevcuttur.  Gireceğiniz herhangi bir Restaurant’ta iki kişilik bir menü için minimum 30 TL Maksimum 140 TL gibi bir hesapla karşılaşmaktasınız.  Ayrıca alışverişiniz yapacağınız alışveriş merkezlerinde yemek yiyebileceğiniz fastfood restaurantları da mevcuttur.

 

İstanbul / Büyükçekmece Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Büyükçekmece Haritası


İstanbul Büyükçekmece Mahalleleri

19 Mayıs Mahallesi, Ahmediye Mahallesi, Alkent 2000 Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Celaliye Mahallesi, Cumhurıyet Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi, Dızdarıye Mahallesi, Ekinoba Mahallesi, Fatıh Mahallesi, Güzelce Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Kamiloba Mahallesi, Karaagaç Mahallesi, Kumburgaz Mahallesi, Mimaroba Mahallesi, Mimarsinan Mahallesi, Murat Çeşme Mahallesi, Pınartepe Mahallesi, Sinanoba Mahallesi, Türkoba Mahallesi, Ulus Mahallesi, Yenimahalle Mahallesi