Çatalca

1865 yılında kurulmaya başlamıştır ilçe. İstanbul’un çeşitli semtlerinden bir çok semtin önde olduğunu biliyoruz. Fakat Çatalca bir kaç noktada çeşitli semtleri birbirlerine bağlamaları noktasında son derece önemlidir. Stratejik açıdan son derece önemli bir noktada bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet dahi şehri fethederken burada yine Çatalca’yı ön planda tutarak stratejik önemine vurgu yapmıştır. Eski Yunan mitolojisine dek uzanan farklı noktalardaki tarihi dokusu ile ön planda olan Çatalca’nın aynı zamanda Poseidon’dan kalma da bir ismi olduğunu söyleyebilmek mümkün. İsmini Büyük İskender’den aldığına dair çeşitli söylentiler dahi mevucttur. Eski adının Ergiske olduğu çeşitli tarih kitaplarında yazmaktadır. Coğrafi açıdan özellikle Büyükçekmece,Küçükçekmece ve Avcılar arasında kalması ile bu üç ilçeyi birbirine bağlaması noktasında son derece kritik bir öneme sahiptir. Burada stratejik öneminin son derece sağlam bir noktada olduğunu söyleyebilmek gerek. Çatalca’nın tüm bunları ele alacak olursak son derece önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Etnik açıdan bakacak olursak Çatalca’da bir çok farklı kültürün yer aldığını görüyoruz. Üç dört farklı ilçenin bir arada bulunması ve kesişim noktası olması özelliği ile son derece önemli bir bölge olan Çatalca’da Boşnak vatandaşların yoğunlaştığını görüyoruz. Nüfus açısından son dönemlerde azalmaya başladığını görüyoruz. Fakat farklı etnik kökenden farklı insanların yer alması burada önemli. Yemekler açısından çeşitli kültürler bir çeşitlilik içeriyor diyebiliriz. Tüm bunları ele aldığımızda Çatalca ilçesinin gelişim göstermekte olan farklı bir ilçe olduğunu görebilmek mümkündür.

Çatalca Nüfusu

Geçmiş anlamında çeşitli uzantılara sahiptir. Farklı anlamlarda uzak seviyelere dek uzanan bir tarihi mevcuttur. Geriye doğru baktığımızda Yunan mitolojisine dek uzayabiliyor. Burada nüfusundan bahsedecek olursak son dönemde düşük bir nüfusa sahip olduğunu görebiliyoruz. Stratejik anlamda kritik bir yere sahiptir. Fakat Çatalca nüfusu son dönemde gerilemeye doğru gitmektedir. Şehrin en az nüfuslarından birine sahip olan ilçenin kozmopolit bir yapısı olduğunu görebilmek mümkündür. Tarihsel açıdan en yüksek nüfusunu 1985 senesinde yaşadığını görüyoruz. Bu yılda 185 bine yakın bir nüfusa sahipti. Fakat günümüzde bakacak olursak 67 binlere kadar gerilemiştir bu nüfus. Güncel olarak ise 2015 nüfus sayımında ilçe nüfusunun 64 bin olduğu görülmüştür.

Çatalca Tarihi Yerler

İstanbul genel olarak bir çok tarihi yere sahiptir. Bir İstanbul ilçesi olması sebebiyle Çatalca tarihi yerler noktasında son derece büyük bir öneme sahiptir. Şehrin bir çok tarihi mekanını bünyesinde barındırmaktadır. Bu noktada Çatalca ilçe sınırlar içerisinde tarihi Selçuklulara dek dayanan Kurşulugerme su kemeri mevcuttur. İlçenin su ihtiyacını görmesi adına bu yıllarda yapılmış olan bu yapının son derece önemli olduğunu görebiliyoruz. Bunun dışında yine doğal güzelliklerinin başında gelen İnceğiz mağaralarının ilçe adına büyük bir tarihi açı gösterdiğini görebilmek mümkündür. Tarihi açıdan Osmanlılar dönemine dek uzanan Ferhatpaşa Camii yine Çatalca’nın tarihi mekanları arasındadır.

Çatalca Gezilecek Yerler

Çatalca gezilecek yerler açısından da bir çok tarihi ve kültürel dokuya sahiptir. Tarih odaklı dini içerikli bir geziye çıkmak istiyorsanız Ferhatpaşa Camii tam size göre. Burada Osmanlı döneminden kalma dokulara rastlayabilirsiniz. Son derece önemli bir gezi noktasıdır. Bunun dışında ise yine tarihi anlamda bir gezi adına İnceğiz mağaraları son derece önemli bir gezi durağı olarak gözümüze çarpıyor. Bunun dışında yine mistik bir gezi tasarlıyorsanız dini açıdan Georgios kilisesi bu anlamda çok önemli gezilecek yerlerden biridir. Gezilecek yerler açısından özellikle İstanbul’un çeşitli noktalara sahip olması bu anlamda önemlidir. Keza bunlarla beraber Çatalca ilçe sınırları içerisinde bulunan ormanlar farklı bir yapıya sahiptir. Burada farklı bir çalışma ve gezi tasarlayan herkesi bekleyen bir yapıya sahiptir. Altyapı çalışmalarının ilçe içerisindeki ormanlarda hala yer aldığını görüyoruz. Burada bakacak olursak altyapı çalışmalarını dilediğiniz gibi tasarlayabilir ve takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bakacak olursak burada ormanlar içerisinde çeşitli gezilerle de bunu yapabilirsiniz.

Çatalca Yemekleri

Yemekler gerçekten her şehir için çok önemli diyebiliriz. Fakat İstanbul burada son derece önemli bir yemek tarzı diyebiliriz. Bakacak olursak İstanbul yemekleri son derece önemli. Bir çok yemek İstanbul’da son derece ön plana çıkıyor. Çatalca yemekleri burada son derece önemli. Çatalca’da Boşnak vatandaşların yoğunlaştığını görecek olursak burada en güzel Boşnak böreği yiyebilirsiniz. Bunun dışında yine Çatalca kesimleri bir çok farklı etnik kökeni beraberinde taşımasıyla beraber bu anlamda da çok önemli bir noktada bulunmaktadır diyebiliriz.

İstanbul / Çatalca Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Çatalca Haritası


İstanbul Çatalca Mahalleleri

Akalan Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Bahşayiş Mahallesi, Başak Mahallesi, Belgrat Mahallesi, Celepköy Mahallesi, Çakıl Mahallesi, Çanakça Mahallesi, Çiftlikköy Merkez Mahallesi, Dağyenice Mahallesi, Elbasan Mahallesi, Fatih Mahallesi, Ferhatpaşa Mahallesi, Gökçeali Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Hallaçlı Mahallesi, Hisarbeyli Mahallesi, İhsaniye Mahallesi, İnceğiz Mahallesi, İzzettin Mahallesi, Kabakça Mahallesi, Kaleiçi Mahallesi, Kalfa Mahallesi, Karacaköy Merkez Mahallesi, Karamandere Mahallesi, Kestanelik Mahallesi, Kızılcaali Mahallesi, Muratbey Merkez Mahallesi, Nakkaş Mahallesi, Oklalı Mahallesi, Ormanlı Mahallesi, Ovayenice Mahallesi, Örcünlü Mahallesi, Örencik Mahallesi, Subaşı Mahallesi, Yalıköy Mahallesi, Yaylacık Mahallesi, Yazlık Mahallesi