Çekmeköy

İstanbul’un en kozmopolit semtelerinden biri olması noktasında son derece önemlidir. Burada özellikle semti ele alacak olursak farklı nüfus yapısı ile ele almalıyız. Fetihten bugüne dek her ilçenin olduğu gibi Çekmeköy’ün de ayrı bir stratejik yapısı olduğunu görebiliyoruz. Bu noktada özellikle tarihi açıdan son derece eskilere dayanmaktadır. Diyojen’in Roma’sına dek uzanan tarihi yapısı ile son derece önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda Çekmeköy’ün bunlarla beraber eski ve tarihi dokusu da son derece önemlidir. Semtin neredeyse her kesiminden bir tarih çıkabiliyor. Bir çok farklı kültürü bir arada bulundurması sebebiyle de son derece önemli bir noktada yer alıyor. Çekmeköy İstanbul’un en tarihi semtlerinden biri olmasının yanında farklı noktaları ile de ön plana çıkar. Son dönemde kaybolan farklı ruhların yaşatıldığı bir semttir. Mahalle kültürünü hala kaybetmemiş olması burada son derece önemlidir. Farklı dizi ve filmlerin senaryolarına konu olan ve aynı zamanda çekim alanı haline gelmiş olan bu semtte her kültürden insanı bulabilmek mümkündür.

Çekmeköy Nüfusu

Son dönemlerde gittikçe yükselen ve bir çok Avrupa ülkesini geçen İstanbul’un nüfusuna eşdeğerdir. Gittikçe yükselen bir nüfus vardır. Çekim potansiyelinin çeşitli imkanlara yakın olması ve bununla beraber farklı ruhları bir arada barındırması anlamında yüksek olduğunu söylemek mümkün. Semtin nüfusunun gittikçe artan bir eğilimi mevcuttur. Çekmeköy nüfusuna şöyle bir göz atacak olursak en yüksek nüfusun son sayım olan 2015’te yapıldığını görmekteyiz. Gittikçe yükselen bir grafiğe sahiptir. Bir çok farklı kültürü bir arada barındırmaktadır. Bu anlamda son derece önemlidir. Nüfus yapısının farklı etnik kökenleri bir arada barındırdığını görüyoruz. 2008 yılında 147 bin olan nüfus şu an 240 bin civarlarında seyrediyor. İstanbul’un her geçen gün artan nüfus yoğunluğunun kayda değer bir kısmını sırtlıyor diyebiliriz. Çekmeköy bu bağlamda önemli.

Çekmeköy Tarihi Yerler

Tarihi açıdan gerçekten çok fazla çeşitlilik barındırmakta. Çekmeköy ilçesinde çok fazla tarihi açıdan zenginlik bulabilmek mümkün. Burada özellikle farklı mesire alanlarının tarihi yapıları göze çarpmakta. Çok çeşitli ormanların içerisinde asırlık ağaçları bulabilmek mümkün. Tarihi bağlamda arkeolojik kazılara da ev sahipliği yapan ilçenin çeşitli mesire alanlarına sahip olduğunu görüyoruz. Bir çok noktasında Roma ve Bizans döneminde Osmanlı tarihine dek farklı kazı çalışmaları sonucu elde edilen kalıntılar mevcut. Bu bağlamda şayet tarihi anlamda bir gezi düzenlemek istiyorsanız Çekmeköy tarihi yerleri açısından zenginliğe sahip diyebiliriz. Bunların yanında gerçekten semtin bir çekici unsurunun da olduğu göze çarpıyor.

Çekmeköy Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler açısından İstanbul’un en zengin semtlerinden. Yaz aylarında semtin önde gelenleri tarafından düzenlenen yaz şenliklerine katılım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yine Ramazan aylarını da son derece verimli geçirebilmek adına çeşitli gezi imkanlarına sahipsiniz. Çınar piknik alanları son derece yine semt için öneme sahip noktalardan biridir. Anılar piknik alanı bununla beraber semtin en önemli mesire yerlerindendir. Bu alan içerisinde çeşitli arkeoloji amaçlı kazıların da yapıldığını görebilmek mümkün. Semtin ara sokaklarında kalmış asırlık camiler ile tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Osmanlı döneminin izlerini bünyesinde hala barındıran bu camilerin son derece önemli bir yeri olduğunu semt içindeki ruh ile yaşayabilirsiniz.Keza bununla beraber ilçe içerisinde yer alan piknik alanları dışında yine farklı tarihi mekanlar vardır. İstanbul için son derece önemli bir yeri olan kahvehaneler burada da mevcuttur. Kenarda köşe de kalmasına rağmen kıraathane ruhunu eski İstanbul ile birlikte yaşatan son derece önemli noktaların olduğunu görüyoruz. Burada Çekmeköy özellikle bu açıdan son derece önemli bir semt olarak karşımıza çıkıyor.

Çekmeköy Yemekleri

İstanbul gerçekten kozmopolit bir şehir. Bir çok dil din ırk ve renkten insanı burada bulabilirsiniz. Bu kozmpolit ruhu en iyi yaşayan semtlerden biri de şüphesiz Çekmeköy. Çekmeköy yemekleri açısından bir çok farklı ırktan ve dilden insanı bir araya getiriyor. Semt içerisinde klasik günlük yemekleri bulabilme şansına sahipsiniz. Bunun dışında semtte yoğunlaşmış olan Kürt ve Arnavut kökenli vatandaşlarımızın yöresel yemeklerini tadabilme şansına da sahipsiniz. Bölgelerin yemeklerini en lezzetli şekilde tadabileceğiniz bir çok farklı restaurant ve mağazanın Çekmeköy içerisinde yer aldığını görebilmek mümkün. Bunun dışında günlük yöresel yemeklerin de tadılabileceği çeşitli restaurantlar mevcut. Her ilden neredeyse misafiri bulunan Çekmeköy’ün bir çok kültüre ev sahipliği yapmasının yanı sıra bir çok farklı yemeği de sevenleriyle buluşturması anlamında önemli bir yeri olduğu görülebilir. Çekmeköy bu anlamdan bakacak olursak da son derece önemli bir noktaya sahip diyebiliriz.

İstanbul / Çekmeköy Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Çekmeköy Haritası


İstanbul Çekmeköy Mahalleleri

Alemdağ Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlık Mahallesi, Çatalmeşe Mahallesi, Ekşioğlu Mahallesi, Güngören Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Hüseyinli Mahallesi, Kirazlıdere Mahallesi, Koçullu Mahallesi, Mehmet Akif Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Nişantepe Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Reşadiye Mahallesi, Sırapınar Mahallesi, Soğukpınar Mahallesi, Sultançiftliği Mahallesi, Taşdelen Mahallesi