Esenler

İstanbul’a yeni gelen herkesin hemen hemen ilk durağı olma noktasında önemlidir. Zira İstanbul’un tek ve en büyük otogarına ev sahipliği yapan ilçe konumundadır. Bir çok farklı yönü ile ön plana çıkmaktadır. Çeşitli sanatçı ve sporcuların buradan çıkması özellikle bu anlamda önemlidir. Farklı kozmpolit yapısı ile bir çok ülke kıtadan insanı bünyesinde barındırmaktadır. Farklı noktaların stratejik öneme sahip olduğunu görebilmek mümkündür. Tarihi açıdan ele alacak olursak tarihi Bizans tarihine dek uzanmaktadır. Bir dönem Romalıların farklı su kemerlerini içinden geçirmek suretiyle şehrin su ihtiyacını karşılaması anlamında önemli kıldıkları yerlerin başında gelen Esenler’de son derece önemli ve farklı noktaların bulunduğunu görebiliyoruz. Bayrampaşa, Güngöre ve Zeytinburnu ile komşu olması açısından da şehrin stratejik olarak en önemli duraklarından biridir. İçerisinde farklı Osmanlı ve Bizans kalıntılarını hala barındıran Esenler’in popülaritesinin son derece ileri düzeyde olduğunu görebilmek mümkündür.

Esenler Nüfusu

Esenler nüfusunun son dönemde klasik İstanbul’a göre son derece artış gösterdiğini görebiliyoruz. Şehir içerisinde gelenlerin otogar sebebiyle ilk durakları olması noktasında devamında bu durağın kalıcı hale gelmesinde en önemli unsurun burası olduğunu görebiliyoruz. Esenler bu anlamda son derece önemli bir noktada bulunmaktadır. Şehrin belki de en fazla nüfusa sahip üç dört ilçesinden biri olan Esenler en yüksek nüfus sayısına 2007 senesinde ulaşmıştır. Tarihinde ilk defa ve İstanbul tarihinde nadir olarak 500 bini geçen semtlerden biri olması noktasında önem taşımaktadır. 2007 yılında 500 bin olan bu nüfus sayısının gün geçtikçe çeşitli yıllarda düşüş gösterse de son dönemde yükselişe geçtiğini görebilmek mümkün. 2015 sayımında 459 bin nüfusa sahip olan Esenler’in hacminin gittikçe artması anlamında çeşitlilik yaşandığını görebiliyoruz.

Esenler Tarihi Yerler

Esenler ilçesi geçmiş bakımından çok uzun tarihli bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda son derece önemli olması ile beraber tarihi noktasında da önemli noktalara sahiptir. Son dönemde modernizme ayak uydurarak tamamen neredeyse alışveriş merkezleri ile kaplanmış olsa da Esenler’in tarihi açıdan çeşitli zenginliklere sahip olduğunu görebiliyoruz. Buz müzesinin özellikle semte ayrı bir hava kattığını görüyoruz. Buz müzesi semtin en önemli duraklarından biri olması anlamında özellikle önem sahibidir. Yine Osmanlı dönemindeki Sultanların kasrı olarak bilinen ve tarihi açıdan son derece önemli olan Sultan Kasrı’nın Esenler tarihi yerler açısından önemli olduğunu görebilmek mümkündür. Yine askeri açıdan son derece önemli bir durak olan Davutpaşa Kışlası’na da semt ev sahipliği yapmaktadır. Bu açıdan da son derece önemli bir noktaya sahiptir.

Esenler Gezilecek Yerler

Semtin nüfus açısından son derece önemli bir potansiyele sahip olması bu bağlamda önemli gezilecek yerlere de sahip olması açısından değerlidir. Son dönemde alışveriş merkezlerine bağlı olarak bir boğulma ile karşı karşıya olsa da çok çeşitli gezilecek yerlere sahip olduğunu semtin görebiliyoruz. Bu noktada Esenler gezilecek yerler açısından gerçekten farklılıklara sahiptir. Esenler Turkuazoo İstanbul noktasında hayvanat bahçeleri gibi önemli duraklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Keza yine Hünkar Fırını gibi yerler de semte ayrı bir değer katmaktadır. Buz müzesi ile soğuk bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlçe gerçekten bir çok kozmpolit yapıyı ve farklılığı bünyesinde barındırması anlamında gezilecek yerler açısından da son derece zengin bir yapıya sahiptir.

Esenler Yemekleri

Esenler özellikle ilk durak olması nedeniyle kalan sürede de son durak olma noktasında önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda bir çok farklı kültürü bünyesinde barındırmaktadır. Farklı kültürlerin bir arada olması devamında tabi ki farklı yemeklerinde bir araya gelmesine sebep olmaktadır. Bu noktada bir çok yemeği burada bulabilmeniz mümkündür. Son dönemde yerleşke içerisinde özellikle Arap kökenli misafirlerin artması damak tadı noktasında da çeşitliliğe sebep olmuştur. Farklı anlamda bir çok yemek gibi Arap yemeklerini de burada bulabilirsiniz. Etrafınızda yer alan neredeyse tüm restaurantlarda farklı yemekleri bir arada bulabilmeniz mümkün. Esenler özellikle bunun yanında doğu kökenli vatandaşlarımızın da yoğun olarak ikamet ettikleri bir bölge. Bu haliyle doğu yemeklerini de beraberinde getiriyor. Bir çok doğu kökenli kebap çiğ köfte gibi yemeğin en lezzetlisini burada bulabilirsiniz. Esenler bunlarla beraber Karadeniz kökenli vatandaşlarımıza da ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda deniz ürünlerinin de en lezzetlilerini Esenler yemekleri adına burada tadabilirsiniz.

İstanbul / Esenler Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Esenler Haritası


İstanbul Esenler Mahalleleri

Birlik Mahallesi, Çifte Havuzlar Mahallesi, Davut Paşa Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Havaalanı Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Kemer Mahallesi, Menderes Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Nine Hatun Mahallesi, Oruçreis Mahallesi, Tuna Mahallesi, Turgut Reis Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi