Esenyurt

İstanbul denince akla gelen ilk husus şüphe yok ki kalabalık. İstanbul içerisinde kalabalık denince akla gelen ilk yer ise hiç şüphesiz Esenyurt. Özellikle bir çok farklı kültürden insanı bir arada barındırması ve son bir kaç yıldır yerleşen her insanın ucuz farklı yerleşim yerleri sebebiyle tercih edilen bölgelerin başında gelmesi anlamında önemlidir. Tarihi açıdan bakacak olursak Esenyurt’un tarihi yapısı Selçuklulara dek uzanmaktadır. Bölge içerisinde bu yıllardan kalan farklı noktaların olduğunu görebilmek mümkün. Bu yıllarda özellikle farklı uzay araştırmalarının ilçe içerisinde yapıldığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bir çok kültürü barındırmasının yanında kalabalığı ile de meşhur olan semtlerdendir Esenyurt. Son yıllarda bakacak olursak mülteci kısmının özellikle yerleşim yeri olarak tercih ettikleri bölgelerdenolan Esenyurt bu anlamda İstanbul’un nüfus yükünü omuzluyor diyebiliriz. Bir çok yeni yerleşimcinin bölgeyi tercih ettiğini görüyoruz. Bu anlamda özellikle şehrin en büyük yükünü Esenyurt’un göğüslediğini görebilmek mümkün. Tarihi açıdan bunları söyleyebileceğimiz semtin nüfus yoğunluğu ve çeşitliliği hakkında bakalım neler söylenebilir.

Esenyurt Nüfusu

Esenyurt nüfusunu özellikle doğu kökenli vatandaşlarımızın oluşturduğunu görebilmek mümkün. Burada farklı bölgelerden ve kimliklerden insanların yer aldığını görüyoruz fakat yoğunluk anlamında buraya vurgu yapmak şart. Burada özellikle nüfus açısından bakacak olursak semtin 2003 yılından bugüne dek neredeyse bir kaç il nüfusu kadar artışa sahip olduğunu görebiliriz. 2003 senesinde Esenyurt nüfusunun 373 bin seviyelerinde gezdiğini görebilmek mümkün. Yine dönem adına son derece önemli bir popülasyon yapısı olduğu görülüyor fakat bugün işler gerçekten oldukça değişmiş. Resmi olmayan rakamlara göre son gelen mülteci nüfus ile neredeyse 1  milyona yakın bir nüfusa sahip Esenyurt. Son 4 yılda baz alacak olursak inanılmaz bir yükseliş söz konusu. Özellikle resmi rakamlara bakacak olursak da 2015 yılında yaklaşık 730 bin kişilik bir nüfusa semtin ev sahipliği yaptığını görebilmek mümkün. Bu açıdan gerçekten İstanbul’un nüfus yoğunluğunu taşıyor diyebiliriz. Nüfus açısından Esenyurt gerçekten son dönemde müthiş bir yoğunluğa sahiptir.

Esenyurt Tarihi Yerler

Bir çok tarihi mekanı da içinde barındırmakta semt. Gerçekten farklı nüfus kitlelerine sahip olması her yaştan tarihi mekana sahip olması noktasında da öneme sahip. Semt meydanında bulunan merkez camisinin Osmanlı döneminden izler taşıdığını görebilmeniz mümkündür. Bir çok farklı bölgeden insanın araştırma amaçlı camiyi ziyaretleri mevcut. Bu açıdan semtin en önemli kapılarından biri olarak karşımızda durmakta. Bunun dışında İstanbul’un Selçuklu döneminde su problemini çözebilmek adına farklı kemerlerin yine Esenyurt merkezli taşındığını görebilmekte mümkün. Esenyurt tarihi yerleri içerisinde yine çeşilti ulema sınıflarının yetiştiği ve günümüze ulaşan farklı medreselerin de yer aldıklarını görüyoruz. Bu anlamda Esenyurt tarihi açıdan son derece çeşitliliğe sahiptir.  Bununla beraber Esenyurt binalar anlamında da şehrin eski binalarına sahiptir. Belki yüz yıla yaklaşan eskilikte binalara sahip olması adına da önemli bir durak olan ilçenin tarihi açıdan zengin olmasa da bu bağlamda özelliklere sahip olduğunu görebiliyoruz.

Esenyurt Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler noktasında da farklılıklara sahiptir. Bir çok farklı bölgeye ev sahipliği yapan semtin her yaştan insana hitap ettiğini de görebiliyoruz. Bu açıdan gerçekten şehrin önemli duraklarından biri. Farklılıkları noktasında çeşitli gezilecek yerlere sahip olması noktasında da önemlidir. Özellikle İstanbul’da yalnızca bir tane bulunan ve her yaştan insana hitap eden Pelit Çikolata Müzesi’ne sahiptir. Müze içerisinde yer alan çikolatadan heykellerin tüm izleyenlerine hitap ettiğini görebilmek mümkün. Keza bununla beraber mesire alanlarının ve buna benzer farklı doğal güzelliklerinde Esenyurt adına önemli kazançlar olduklarını görebilmek mümkün.

Esenyurt Yemekleri

İstanbul denince akla elbette bir çok farklı bölgeden insanın ikamet ettiği bir şehir geliyor. Bu anlamda özellikle İstanbul’un çeşitli bölgelere ev sahipliği yapması son derece önemlidir. Esenyurt yemekleri de yine bu anlamda çeşitlilik göstermektedir. Burada özellikle son dönemde bölgenin müthiş bir Arap akımı içerisinde kaldığı görülmektedir. Şayet buraya dair bir yemek sevginiz mevcut ise Arap restaurantlarını her adımda görebileceğiniz ilçe Esenyurt’tur. Yine doğu kökenli vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşamlarını sürdürdükleri bölgelerden olan Esenyurt’ta farklı doğu yemeklerini tadabilmeniz de mümkündür. Bir çok yemek açısından son derece önemli bir durak olan bölge de yer yer Karadeniz esintileri de görebilmek mümkün. Yemek açısından İstanbul’un her bölgesinde olduğu gibi Esenyurt’un da özel bir anlama sahip olduğunu görebilmek mümkündür.

İstanbul / Esenyurt Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Esenyurt Haritası


İstanbul Esenyurt Mahalleleri

Akçaburgaz Mahallesi, Ardıçlı Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Esenkent Mahallesi, Fatih Mahallesi, Güzelyurt Mahallesi, İncirtepe Mahallesi, İnönü Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Mehterçeşme Mahallesi, Merkez Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Örnek Mahallesi, Pınar Mahallesi, Saadetdere Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi, Yenikent Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi