Eyüp

İstanbul’un belki de manevi açıdan yükünü çeken bir semt olması noktasında son derece önemlidir. Tarihi en az miladi yılın başlangıcına dek ilerleyen bir yerleşim yeri olması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu noktada özellikle manevi açıdan peygamberimize ev sahipliği yapmış Eyüp El Ensari’nin durak noktası olması açısından son derece önemli bir bölgedir. İlçenin stratejik açıdan da bir çok farklı semti birleştirmesi adına önemli bir yeri olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanı sıra bakacak olursak bugün Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa ilçelerini birbirlerine bağlamaları anlamında da son derece önemli bir yere sahiptir. Haliç’e kıyısı olması noktasında da gerçekten önemlidir. Gerek gezilecek yerler açısından gerekse tarihi bölgeler noktasında çeşitliliğe sahip olması Eyüp’ü her anlamda biraz daha öne çıkarıyor. İstanbul’un nüfus anlamında da yükünü çekiyor olması önemlidir. Nüfusunun çeşitlilik göstermesinin yanında popülasyonun farklı dil din ve ırktan insanları da bir araya getirmesi bu bağlamda son derece önemlidir. Adını ilçe sınırları içerisinde türbesi de bulunan ve İslam dini açısından son derece önemli bir yeri olan Eyüp El Ensari’den almaktadır. Bu anlamda son derece değerli ve önemli bir ilçe olduğunu söyleyebiliriz. Peki ya nüfus açısından neler denebilir hemen bakalım.

Eyüp Nüfusu

Eyüp nüfus popülasyonu açısından son derece çeşitlilik arz etmektedir. Farklı noktalardan bir çok insanı bir arada bu yöulundurması açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda özellikle semtin nüfus açısından koca bir yükü çektiğini görebilmek mümkündür. 1960’lı yıllardan bugüne dek uzanan serüveninde Eyüp semti çeşitli nüfus yoğunluklarına yol açmıştır. Bu anlamda özellikle semtin 1965 yılında bir çok ilin dahi sahip olmakta zorlandığı 165 bin nüfusu ile ön plana çıktığını görebiliriz. Bunun yanında yine Eyüp ilçesi en büyük nüfus yoğunluğunu 1985 senesinde yaşamıştır. Bu senede 378 bin nüfusu ile İstanbul’da son derece öne çıkması ile ünlü olan Eyüp semti gün geçtikçe nüfus açısından düşüş yaşamıştır. Fakat son dönemlerde bu düşüşün yerini yükselişe bıraktığı gerçeğini de es geçemeyiz. Bir çok farklı kültürden insanı bir arada bulundurmaktadır. Kapsayıcı ve kucaklayıcı bir ilçe olduğu gerçeği ön plana çıkmıştır. Nüfus anlamında doğu ve karadenizden son derece büyük göçler almaktadır. Bu yönleri ile bakacak olursak semtin çeşitli alanlarda son derece İstanbul standartlarının önüne geçtiğini görebilmek mümkündür.

Eyüp Tarihi Yerler

Elbette İstanbul’da tarihi yerler diyince akla gelene ilk semtlerden biri hiç şüphe yok ki Eyüp. Eyüp tarihi yerler açısından son derece farklılıklar içeriyor olmasının yanında çeşitli anlamlarda manevi yönden de son derece önemlidir. Özellikle Eyüp Sultan Camisi’nin semt için de şehir içinde önemi ortada. Farklı il ve ülkelerden sadece camiyi ziyaret amaçlı gelen günde binlerce insan mevcut. Eyüp Sultan Camisi’nin bu anlamda Eyüp adına önemi çok büyüktür. Bunun yanı sıra ilçe içerisinde tarihi yüz yıllara uzanan Ayvat Bendi’nin de yer aldığını görebilmek mümkün. Bu yönü ile de tarihi gezintiye çıkmak isteyen tüm herkese ekstralar sunmakta diyebiliriz. Eyüp semtinin tarihi yerler açısından zenginlikleri elbette bunlarla sınırlı değildir. Caferpaşa Medresesi Osmanlı döneminde önemli alimlerin yetişme duraklarından biri olarak karşımızda duruyor. Günümüze sabit halde son derece kaliteli taşınmış ender medreselerden biri olması açısından son derece önemlidir. Eyüp semti için değerli bir kazanç. Aynı zamanda tarihi Osmanlı’ya dek dayanan Hiravi Ahmet Paşa Mescidi yine dini değerler açısından değerli bir durak.

Eyüp Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler denince şüphesiz akla gelen ilk semtlerden. Pierre Loti tepesine sahip olması bu anlamda gerçekten son derece önemli bir nokta olarak karşımızda duruyor. Eyüp gezilecek yerler burada özellikle İstanbul’u tüm tepeden gören bir manzarası olması anlamında son derece taşıyan noktalardan biri olan Pierre Loti önemlidir. Bunun yanı sıra dini açıdan bir geziye çıkmak isteyenler adına da son derece önemli bir durak. Eyüp Sultan Camii bu anlamda gerçekten önemli bir yer olacaktır. Aynı zamanda Hiravi Ahmet Paşa Mescidi yine dayandığı Osmanlı tarihi ile beraber önemli bir noktaya sahiptir.

Eyüp Yemekleri

Bir çok kültürü bir arada barındırması adına önemli bir duraktır Eyüp. Eyüp bu anlamda yine farklı yemeklerin de bir arada olduğu ender yerlerdendir. Aynı cadde üzerinde hem Karadeniz pilavını hem kebabı bir arada bulabilmeniz mümkündür. Türkiye adına mal olmuş her yemek çeşidini Eyüp yemekleri adı altında Eyüp semtinde bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra çeşitli dünya kültürlerinden ve dünya mutfağından bir çok yemeği de semt içerisindeki restaurantlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

İstanbul / Eyüp Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Eyüp Haritası


İstanbul Eyüp Mahalleleri

Ağaçlı Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Akşemsettin Mahallesi, Alibeyköy Mahallesi, Çırçır Mahallesi, Çiftalan Mahallesi, Defterdar Mahallesi, Düğmeciler Mahallesi, Emniyettepe Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eyüp Merkez Mahallesi, Göktürk Merkez Mahallesi, Güzeltepe Mahallesi, Işıklar Mahallesi, İhsaniye Mahallesi, İslambey Mahallesi, Karadolap Mahallesi, Mimarsinan Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi, Nişancı Mahallesi, Odayeri Mahallesi, Pirinççi Mahallesi, Rami Cuma Mahallesi, Rami Yeni Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Silahtarağa Mahallesi, Topçular Mahallesi, Yeşilpınar Mahallesi