Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa  İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir ilçesidir. İstanbul’un yerleşim yeri olarak insanlar tarafından geç fark edildiği ilçedir. 1950 yıllarından sonra gelişim göstermiş ve 1963 yılında ilçe olarak kabul edilmiştir. Gaziosmanpaşa’nın merkez kısmına eski zamanlarda taşlıtarla denilmekteydi. Bayrampaşa ve Eyüp gibi diğer ilçelerle komşuluğu söz konusudur. Zamanla gelişim gösterdiğinden insanların fazlaca göç ettiği ilçelerden biri haline gelmiştir. tabii bu yapılan göçlerin oluşturduğu olumsuz şeylerin başında mutlaka trafik gelmektedir. Bu da yapılan yeni yollar ve ulaşım araçları sayesinde insanlar için oldukça kolaylaşmaya başlamıştır. Görüldüğü üzere bu ilçenin de geçmişi eskiye dayanmaktadır. Genel bir bakış açısıyla bakıldığında Gaziosmanpaşa’nın daha çok yerleşim yeri olarak kullanıldığını görürüz. Buna rağmen iş olanakları da oldukça yeterli görünmektedir. Esnafçılık sektörünün fazlaca görüldüğü bir ilçedir. Yerel halkın kendilerine özgü açtığı ve sürdürdüğü esnafçılık kültürü mahalle kültürünü de beraberinde getirmektedir.

Nüfusu

Gaziosmanpaşa 16 mahalleden oluşan bir ilçedir. Geçmiş yıllarına bakıldığında şehrin an kalabalık  nüfusuna sahip olan ilçe olarak belirlenmiştir. Ancak Arnavutköy ve Sultangazi ilçe olarak kurulduğundan itibaren Gaziosmanpaşa’dan bu ilçelere oldukça göç gerçekleşmiştir. Bu sayede bu ilçe en kalabalık nüfusa sahip olan ilçe unvanını kaybetmiştir. Genel nüfus sayımlarına bakıldığında nüfusun ağırlıklı kısmı genç nüfustan oluştuğunu görmekteyiz. Hatta öyle açık bir oran ki genç nüfus oranının toplam nüfus sayısının neredeyse yarısı olduğu görülmektedir. Ayrıca nüfus bilgilerine bakıldığında okuma yazma bilen kişi sayısını yorumlarsak %88 oranında olduğunu görürüz. Yine aynı bilgilerden ilkokulu bitiren nüfus sayısının , ortaokul , lise ve üniversite bitiren nüfus sayısından oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Nüfus bilgilerine göre ekonomi açısından faal olan kesim ve olmayan kesimin oranının birbirine oldukça yakın olduğu da oldukça açıktır.

Tarihi Yerleri

Şüphesiz ki bu şehrin her ilçesi her mahallesi ve hatta her sokağı tarih kokmaktadır. İhtimal yoktur ki bir ilçesinde tarihi yere rastlanmasın.  Bu semtin Osmanlıdan sonraki belki de ilk semtlerden olması onu yeterince kendi kendine bir tarih yeri yapıyor. Gaziosmanpaşa ‘ da bulunan hemen hemen her caminin mimarisi eski olduğundan burada eski tarihe karışmış ama yine de göz zevkimizi doyuran motiflere rastlayacaksınız. Gittiğiniz her mekanda veya her evin mimarisinde tarihi yerlere gitmeyi aratmayan tarih kokulu izler bulacaksınız. Burada gidilmesi gereken en önemli yerlerde biri olarak örnek verilebilecek olan Gaziosmanpaşa merkez camisi uzun süredir misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Hem ibadet yapmak için girenler hem de gezip kültürünü görmek isteyenler için ziyaret nedenleri farklılık gösterebiliyor. Çok fazla cami sayısına sahip olan bu ilçe de yine de göz önünde olan camii Gaziosmanpaşa merkez camisidir. Buraya geldiğinizde uğramadan gitmemenizi öneririz.

Gezilecek yerleri

Her ne kadar tarihimize meraklı olsak da yine de biraz olsun keyif yapmak belki alışveriş yapmak için gideceğimiz yerlerin gezilecek yerlerini de araştırır bir hale geldik. Bu isteğimizi Gaziosmanpaşa ilçesinde de gerçekleştirebiliriz. Öncelikle ilçeye girer girmez meydanında güzel bir turlayıp ilçeyi tanıyabiliriz. Ardından ilçenin en ünlü caddesi olan Bağlarbaşı caddesine gidip orada keyifli yürüyüş yaparken belki isteğinize göre alışverişte yapabilirsiniz. Sadece alışveriş yapmanızı sağlayacak mağazalar olmamakla beraber konaklamanıza yardımcı olacak yerlerde mümkündür. Bu sayede gününüzü rahat bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra avm seçeneklerini de misafirlerine sunan Gaziosmanpaşa ilçesi seçimi tamamen ziyaretçilerine bırakıyor. Büyük ve oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz bir ilçe özelliğine sahip nadir ilçelerden biri olarak kabul görmüştür. Sevdiklerinizle gidip gezmenizi tavsiye edebiliriz.

Yemekleri

Gaziosmanpaşa ‘ da İstanbul ‘un her yerinde yiyebileceğiniz yemekleri bulabilirsiniz. Tabii her hemen bir sırrı, bir püf noktası olduğu gerçeği vardır. Bu yemekleri bu püf noktalarıyla beraber tadacağınız mekanlara sahip olan bir ilçedir. Fazla tercih edilen mekanlara sahip olan ilçe hem geleneksel hem de yeni lezzetleri sunan mekan fırsatlarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Kalabalık bir grup olsanız bile gruptaki herkesin damak tadına uygun olacak lezzetleri bulma imkanı bulacaksınız. İlçenin yemekleri kısmını özetlersek her kesimin damak tadına uygun ve keyifle karnınızı doyurabileceğiniz yemek mekanları beğenilerinize sunulmaktadır. O halde size sadece gidip gezip görmek kalıyor.

İstanbul / Gaziosmanpaşa Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Gaziosmanpaşa Haritası


İstanbul Gaziosmanpaşa Mahalleleri

Bağlarbaşı Mahallesi, Barbaros Hayrettinpaşa Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Karadeniz Mahallesi, Karayolları Mahallesi, Karlıtepe Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Pazariçi Mahallesi, Sarıgöl Mahallesi, Şemsipaşa Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yıldıztabya Mahallesi