Güngören

İstanbul ‘un Avrupa yakasında bulunan ilçe olan Güngören ilçesinin batı yarımadasında çatalca yarımadası yer almaktadır. Güngören yüzölçümü nedeniyle şehrin em küçük ilçesi olarak belirlenmiştir. İlçe olma statüsüne 1992 yılında ulaşmıştır. Dört bir yanıyla şehrin diğer büyük ilçelerine komşuluk durumu söz konusudur. Güngören ilçesi 11 mahalleden oluşmakta ve kırsal kesim bulunmamaktadır. Gelişmeye açık ve elverişli bir ilçe olan Güngören zaman geçtikçe gelişimini göstermeye çalışıyor.  İnsanların yerleşim yeri olarak kullanmayı tercih ettiği bu ilçe gerekli olanaklar sağlanamadığından diğer ilçelere veya farklı şehirlere göz vermektedir. Çok fazla bombalı saldırıda bulunan ilçede güvenlik tedirginliği yaşandığından göç sayısı da artmaktadır. Güngören’de yaşayanların burada yaşamak gittikçe zorlaşıyor gibi yorumları sıklıkla duyulmaya başlandı. Bunun azalması ve güvenliğin sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmaya çalışıldığı da bir nebze olsun orada yaşayan halkı rahatlatıyor.

Nüfus

Yaşanılan zorlu şartlardan dolayı insanların  burada kalma korkusuyla beraber ilçede büyük oranla nüfus artış hızının gerilediğini görüyoruz. Yaşayan yerli halkın veya eski Güngören halkı olarak da tabir edebileceğimiz kesim bile son zamanlarda başka ilçelere veya başka şehirlere göç etmeyi düşünür hale geldi.  Bugünkü nüfusu 302.066 sayısına ulaşmış ve nüfusun büyük bir kısmını erkek nüfusun oluşturduğunu  görüyoruz. Erkek nüfusu sayısı 152.219 iken kadın nüfusu sayısı 149.847 sayısındadır. Son yılların incelenmesi bu şekilde olup  önceki yıllardan daha az bir nüfusa sahip olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir. Burada da bombalı saldırılardan ve güvenlik probleminden başka olarak kentsel yerleşmeye yönelik çalışmalar, gelişime yönelik alan darlığı da insanları göçe yönlendiren diğer sebeplerden birkaçıdır.

Tarihi yerler

Güngören ilçesi çokta eski bir ilçe olmadığından olsa gerek tarihi yerlere pek rastlanmamaktadır. Tarihi bir yer olarak gösterilebilecek Güngören meydandaki camisine uğramanızı önerebilir orda ister ibadet ister bir gezinti yapabilirsiniz. Çok eski tarihlere dayanmamasına rağmen Güngören camisinin duvarlarında ki ve yapının genelindeki mimariyi gördüğünüzde az da olsa size o geçmişteki mimari eserleri anımsatacağına emin olabilirsiniz. Caminin yanı sıra birkaç türbe bulunduran ilçe genelde dini günlerde çok fazla misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Gezilecek yerleri

Bu ilçeye geldiğinizde gezilecek yer olarak parklara , çarşı ve meydanlara ev sahipliği etmektedir. Güngören ilçesine geldiğinizde mutlaka meydanında bir tur atmalı ve ilçeyi daha yakından tanımalısınız. Bu sayede gezilecek yerlerini daha çabuk ve daha net bir şekilde görecek ilk olarak ne tarafa gideceğinize daha kolay karar verebileceksiniz. Güngören meydanından ilerlediğinizde cadde üzerinde bulunan kıyafet almak için alışveriş mağazalarından gönlünüze göre alışverişinizi yapabilirsiniz. Kentleşme işini ilerletmiş olan bu ilçe de sokak aralarında ve küçük ölçüde meydanda bulunan parklarda insanların soluklanmasına yardımcı olan yerlerdendir. Caddeleri ve çarşılarında gününüzün bir kısmını geçirdikten sonra bu parkların herhangi birinde gönlünüz hangisini istiyor ise orada bir nebze dinlenebilir belki park içinde bulunan çay bahçelerinde bir yudum çay içebilirsiniz. Çocuklu ailelerinde rahat rahat gittiği ve keyifli zaman geçirdikleri bu parklar çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde de  doğal ortama döndüğümüz bu parkları arttırma çalışmaları başlanmış ve kentleşmenin dezavantajı olan doğal ortamlardan uzaklaşma kısmını bir nebze olsa azaltmaya çalışılmıştır. Bu sayede insanların içi biraz olsun rahatlamaya başlamıştır.

Yemekleri

Damak tadımıza uyan her türlü yemeği bulabileceğimiz bir ilçe burası. Ağırlıklı olarak et ürünlerinin , yani kebap döner gibi yiyeceklerin daha çok bulunduğu ancak yine de et sevmeyen kesiminde düşünüldüğü bunun için yeni yemek mekanları açıldığı çok açıkça görülmektedir. Daha çok meydanda yemek yemeyi tercih eden insanlar , ara caddelerine indikçe yemek yenecek ve keyifli zaman geçirecek mekanlar olduğunu fark etmeye başladı. Bu sayede ekonomi de azda olsa canlanmış oldu. Meydanında ana yemeğinden tatlısına kadar karnınızı doyurabileceğiniz yemek mekanlarının bulunduğunu gittiğinizde göreceksiniz. Ünlü tatlıcılar ve ilçe çapında ünlenmiş kebapçılar , dönerciler mevcutta olup insanların ilk tercih ettiği mekanlardan olmuştur. Bunların yanı sıra vejeteryan insanlarında düşünüldüğünü meydanında göreceksiniz. Onlara özel sadece sebze ve diğer özel yiyeceklerinin de bulunduğu yemek mekanları ilçede mevcuttur. Bu sebepler doğrultusunda incelendiğinde İstanbul ‘un gidip görülmesi gereken ilçelerinden biridir.

İstanbul / Güngören Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Güngören Haritası


İstanbul Güngören Mahalleleri

Abdurrahman Nafiz Gürman Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, Gençosman Mahallesi, Güneştepe Mahallesi, Güven Mahallesi, Haznedar Mahallesi, Mareşal Çakmak Mahallesi, Mehmet Nesih Özmen Mahallesi, Merkez Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Tozkoparan Mahallesi