Kadıköy

Kadıköy İstanbul ‘un Anadolu yakasında bulunan bir ilçedir. Batıda ve güneyde Marmara deniziyle çevrilidir. Ancak Ataşehir, Maltepe ve Üsküdar ilçeleri ile bağlantılıdır. Marmara sahili Haydarpaşa’dan başlayarak Bostancıya kadar devam ederken  Kadıköy ‘üde kapsamaktadır. Günümüzde Kadıköy ilçesini Kadıköy çarşısı, yel değirmeni , moda tarihi ve Rasimpaşa, osmanağa ve caferağa mahalleri oluşturmaktadır. Kadıköy yerleşim yeri olarak 19. Yüzyıldan itibaren kabul görmüş olduğundan daha genç olarak kabul ettiğimiz ilçelerimizdendir. Bununla birlikte Anadolu yakasının en eski yerleşim yerlerinden biri de kadıköydür.  Günümüzde de Anadolu yakasının en işlek en kalabalık ve en merkezi yeri olarak bilinmektedir. Eski İstanbullular diye tabir ettiğimiz insanlardan kalan pek çok nezih evler kalan bu ilçede Osmanlı izlerini sıklıkla bulabilir tarih ile bütünleşebilirsiniz. Kadıköy ikamet etmek için çok fazla ilgi gören bir ilçedir. Bunun sebebi ulaşımı oldukça kolay bir ilçe olması ve diğer ilçelerle bağlantılı olmasıdır. Kadıköy’de hem deniz ulaşımı hem de karayolu ulaşımı mevcut olduğundan rehavet görmesi normal karşılanıyor. İstanbul ‘un nezih semtlerinden sayılan Kadıköy bulunduğu konumu ve insanların gelişimi için sağladığı ortamlardan dolayı gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye devam edecektir.

Nüfusu

Kadıköy ilçesinin nüfusu gün geçtikçe artış göstermiştir. Özellikle 1970 yılında bu artış hızı yüzde ona kadar artış gösterip rekor kırmıştır. Yerleşim yeri olarak kullanıldığı günden bugüne kadar nüfus sayısı hızla artmıştır. Yine de bakıldığında nüfusun daha çok eskiden kalan yerli halk olduğunu görüyoruz. Bu nüfus artış hızıyla bugünkü sınırlarına kadar ulaşmıştır.  Nüfus artış hızı 1980 yılından itibaren gerilemeye başlamıştır. Son yıllarda da görüyoruz ki nüfus artış hızı gerilemeye b-devam etmektedir. Bunun sebebi olarak trafik sorununu, kentsel yerleşime dönüşümden dolayı yapım aşamasında olan inşaatların çevreye verdiği gürültüleri , arsa ve evi olanların mülklerini satıp başka ilçelere taşınmasını örnek gösterebiliriz. Tüm bu sebeplerden dolayı önce 1980 yılında yavaşlamakla başlayan nüfus artış hızı günümüz nüfus artış hızına bakıldığında gerilemeye devam etmektedir.

Tarihi Yerleri

Bu şehre gelen herkesin görmek istediği sayılı ilçelerden biridir Kadıköy. Gerek deniz manzarasıyla gerek ise tarihi yerleriyle onu görmek isteyen misafirlerine keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır. Zengin kültürü ve deniz manzarası misafirlerine cazip gelmekte ve bu sayede sadece yerli misafirlerini değil yabancı misafirlerini de sıklıkla ağırlayan bir ilçe haline gelmiştir. Bu tarihi yerlere birkaç örnek verecek olursak söze şüphesiz Haydarpaşa tren istasyonu ile başlarız. Mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinde ilk sıraları süslemektedir. Çok eski zamanlardan beri insanlara hizmet veren bu tren garı her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Gerek mimarisi ve tarihi yapısı olsun gerek ise geçmişten iz olarak kalan yüksek tavanları olsun misafirlerinin gelmesindeki sebeplerden birkaçıdır. Onun dışında kiliseler camiler oldukça ilgi gören başka tarihi yerlerdendir.

Gezilecek yerler

Tabi ki Kadıköy gibi bir ilçenin gezilecek yerleri oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bunların başında sevdiklerinizle beraber ve doğal ortamla iç içe olacağınız parklar vardır mutlaka. Birçok parka ev sahipliği yapan bu ilçe oldukça fazla insan tarafından tercih ediliyor. Hepimiz kentsel yaşamı desteklesek de bir yanımız her zaman doğallıktan, doğal ortamdan yana olduğu çok açık. İşte Kadıköy ilçesi biraz olsun bu doğallığı sürdürmeye çalışmış ve içerisinde birçok parka ev sahipliği yapmıştır. Bu parkların içinde uzun yıllardır veya kısa süredir insanların beğenisine sunulanlar olsa da hepsi cok fazla rehavet görüyor. İnsanların doğal ortama olan açlığını bir nebze olsun bu sayede gidermek amaçlanmıştır. Bunların yanı sıra Kadıköy ‘ün çarşılarına da göz atmadan gitmemenizi öneririz. Bu çarşılarda hem yıllanmış esnafları görecek hem de alıveriş yapmak isteyenler için imkan bulacaksınız. Kadıköy ‘ün caddeleri de parkları ve çarşıları kadar ünlü olduğunu unutmayın.

Yemekleri

Uzun bir gezintiden sonra tabi ki herkes gibi yeme ihtiyacı doğuyor insanlarda. Ama bu ihtiyacın hemen giderilebileceği bir ilçe burası. Herkesin sevdiği yemekleri  rahatlıkla bulabileceği ve farklı lezzetlerinde beğeninize sunulduğu ilçelerden birisidir. Fastfood veya geleneksel yemek türleri fark etmeksizin çeşit sayısı fazla derecede mevcuttur. Gidip gezip görmenizi ve keyifli zaman geçirmenizi öneririz.

İstanbul / Kadıköy Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Kadıköy Haritası


İstanbul Kadıköy Mahalleleri

19 Mayıs Mahallesi, Acıbadem Mahallesi, Bostancı Mahallesi, Caddebostan Mahallesi, Caferağa Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Eğitim Mahallesi, Erenköy Mahallesi, Fenerbahçe Mahallesi, Feneryolu Mahallesi, Fikirtepe Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Hasanpaşa Mahallesi, Koşuyolu Mahallesi, Kozyatağı Mahallesi, Merdivenköy Mahallesi, Osmanağa Mahallesi, Rasimpaşa Mahallesi, Sahrayı Cedit Mahallesi, Suadiye Mahallesi, Zühtüpaşa Mahallesi