Kağıthane

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Kağıthane ilçesi Sarıyer ve Şişli ilçelerine komşudur. Ufak bir noktasında Haliç’e de kıyısı vardır. 23km2 yüzölçümüne sahip olan ilçe, İstanbul’un fethi üzerine keşfedilen kağıt değirmeninin 1512 yılına kadar çalıştırılması dolayısıyla bu adı alır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde 17. Yy’da eski, harap halde bir kağıt değirmeninin bulunduğunu yazmasıyla durum netlik kazanmıştır. Engebeli bir araziye sahip olan bölge, aradaki vadileri yerleşim yeri olarak kullanmıştır. Eskiden Kâğıthane’ de düzlük yerlerde cirit oyunları ve ok atma sahaları olduğu bilgisi de mevcuttur. 17. Yüzyıl öncesi yetişen bolca lalesi ile meşhur ilçede Lale Devri’nde de dillere pelesenk olmuştur. Lale Devri’nden süre gelen Kağıthane zevk ve eğlenceleri halk arasında bir süre sonra memnuniyetsizliklere sebep olmuş ve Patrona Halil İsyanı sonrası yakılıp yıkılmıştır. Eski Kağıthane’nin hemen hemen hiçbir kalıntısına bugün rastlanmamaktadır. Edebiyata da konu olan eğlenceleri ile meşhur olan ilçenin önemli merkezleri isyan sırasında hep yıkılmıştır. Bugün ise Kağıthane’nin merkezi konumu ve üzerinde gerçekleştirilen emlak projeleri, metro gibi gelişmelerle oldukça gözde bir semt haline gelmiştir. 3. Köprü ve üç katlı tüp geçidinden yararlanacak olan ilçe artık tercih sebebi olmuştur. Önemli konut projeleri ile ünlü olan KağıthaneSeyrantepe ile Taksim arasında yer almaktadır. İlçede Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin yer almasıyla da çalışanları için cazip bir noktadır.

Kağıthane’nin Nüfusu

İlçe nüfusunun çoğunluğunu aldığı göçler oluşturmaktadır. İlçede bir anda büyük atılım gösteren nüfus artışı ve buna bağlı olarak da büyük inşaat projeleri mevcuttur. Ancak inşaat artık sınır seviyesine ulaştığından nüfus artışı da gerilemekte hatta durma noktasına gelmektedir. Kağıthane’nin nüfusuna bakıldığında 1990 yılında 269.042 olan nüfusun sadece on yıl sonra 2000 yılında 345.239 olduğu görülür. Yapılan nüfus sayımlarının sonuncusu 2015 yılında yapılmış ve 437.942 olduğu görülmüştür.2011 yılından beri oldukça az artış gösteren nüfus muhtemelen artık daha normal seviyelere dönecektir.

Kağıthane’nin Tarihi Yerleri

Kağıthane tarihi eser açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kağıthane’nin tarihi yerlerine bakıldığında şimdilerde kalıntıları kalmış eski Sadabad Sarayları birincil nitelikte denebilir. Lale Devri’nen kalan ve edebiyata konu olan bu saraylar zevk-ü sefanın birincil adresleri idi. Bunun dışında Kar-ı Neşat&Kasr- Cenan isimlerinde iki adet kasırda Kağıthane’ de yer alır. Çeşme-i Nur adı verilen ve Lale Devri’ne ait bir çeşmenin de varlığı söz konusudur. Bu çeşme III. Ahmet Çeşmesi olarak da geçmektedir. Ayrıca Atiye Sultan Sarayı, III. Abdülhamid Çeşmesi, Koşu Köşkü, Aziziye Camii, Mir-i Ahur Kasrı, İmrahor Çeşmesi, Poligon Çeşmesi, Poligon Sarayı ve tarihi mektepler de Kağıthane’de yer almaktadır. Kente bu tarihi dokuyu bırakan en önemli ayrıntı Lale Devri’dir. Lale Devri’nin burada yaşanması dolayısıyla kent oldukça fazla tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Edebiyatta Lale Devri’nin önemli yazarlardan Nedim Kağıthane’nin eski halini sıkça işlemiş ve yaşanan zevk ve eğlence akşamlarını uzun uzun bizlere yazmıştır.

Kağıthane’nin Gezilecek Yerleri

Kağıthane’nin gezilecek yerleri düşünüldüğünde öncelikle akla gelen önemli yerler yukarıda ismi zikredilen tarihi eserlerden kalıntısı dahi kalmış olanları ziyaret etmektir. Onun dışında HasbahçeMesir alanı ikinci tercihiniz olabilir. Hem kışın hem yazın gerçek bir doğa harikası olarak görünen bu mesire alanı gerek ailenizle gerek arkadaşlarınızla geçirebileceğiniz harika dakikalar sunacaktır. İçerisinde yiyecek yerleri ve oyun alanları da bulunan alan vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız kadar güzel. Ayrıca Sadabad Camii olarak anılan ve Lale Devri’nden kalma camii de gerek turistik amaçlı gerekse ibadetlerinizi yerine getirmek adına sizin için oldukça güzel bir seçenektir.

Kağıthane’nin Yemekleri

Kağıthane’nin yemekleri şeklinde spesifik bir yemek çeşidi bulunmamakla beraber semt sizleri aç gönderme niyetinde değildir. Semtte çorbadan tatlıya gerek semtin sakinlerinin göçleri dolayısıyla geldikleri yerlerden yanlarında taşıdıkları lezzetler gerekse fastfood ve dünya mutfakları lezzetleri bulunmaktadır. Aradığınız fiyat ve kalitede yemek sunan semt sizin her ihtiyacınıza cevap verecektir. Gündelik yahut şık restoranların olduğu ilçede bunun dışında çeşitli kafeteryalar ve publar da vardır. Restoran yemeği yemek istemeyenler için yine Anadolu lezzeti sunan ve ev yemekleri yapan yerler de mevcuttur. Kağıthane ziyaretiniz sırasında mutlaka birine uğramalısınız.

İstanbul / Kağıthane Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Kağıthane Haritası


İstanbul Kağıthane Mahalleleri

Gültepe Mahallesi, Gürsel Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Harmantepe Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Merkez Mahallesi, Nurtepe Mahallesi, Ortabayır Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Seyrantepe Mahallesi, Şirintepe Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi, Telsizler Mahallesi, Yahyakemal Mahallesi, Yeşilce Mahallesi