Kartal

Marmara bölgesinin İstanbul ilçesinin Anadolu yakasında yer alır. Kartal 278km2 yüzölçümüne sahiptir. İlçe Marmara denizi kıyısında yer alır. Kartal ilçesi batıda Maltepe, kuzeyde Sancaktepe, doğuda ise Pendik ilçelerine komşudur. Halk arasında İstanbul’un balkonu olarak adlandırılan Yakacık Tepesi Kartal’ da yer almaktadır. Kocaeli yarımadasında yer alan ilçe 20 mahalleden oluşmaktadır. Kartal, Karadeniz’in yağışıyla Akdeniz’in nemi arasında kalan bir ilçedir. Dolayısıyla çoğu zaman geçiş mevsimleri fark edilmez. Neredeyse aralık ayından nisan ayına kış mevsimi yaşandığı görülür. Yaz mevsimi ise ortalama 24 derece sıcaklıkta yaşanan ve kurak olan bir havada geçer. 1857 yılında inşa edilen ilk vapur iskelesi ile beraber ilçede kullanılacak çok sayıda ulaşım şekli mevcuttur. Gerek deniz yolu gerek demir yolu gerekse karayolu ile gideceğiniz yere bağlanabileceğiniz Kartal ilçesi semt sakinleri arasında sadecebu yüzden bile tercih sebebi olmaktadır. İlçe Atatürk Havalimanı’na da sadece 15 km uzaklıkta yer alarak tüm ulaşım ağının ortasında olduğunu açıklar niteliktedir. 2010 yılında Süleyman Şah üniversitesi kurularak ilçe eğitim alanında da kendisini dönüştürmeye başlamıştır. Kartal için bu üniversite oldukça önemlidir. Çünkü ilçenin de ilk yüksek öğrenim kurumu olmaktadır. Devamında açılan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu ile kendisini üniversiteli gençlere de tanıtmış ve bu ilçenin dönüşümü için oldukça büyük bir avantaj sağlamıştır.

Kartal’ın Nüfusu

Mayıs 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre kartal, halkın kendisini en güvende hissettiği dört ilçeden biri olarak literatüre geçmiştir. Diğer üçü Bakırköy, Adalar ve Kadıköy’dür. 1987 yılında kendisinden ayrılan Pendik, 1992 yılında Maltepe ve Sultanbeyli ile 2009 yılında Samandıra beldesi beraber bölge nüfusunda azalma yaşanmıştır. Bölgede gerçekleştiren çok katlı bina projeleri ile bölgenin demografik yapısı değişmiş oldukça çok insan Kartal’ı tercih sebebi yapmıştır. Nüfusun en çok toplandığı mahallesi Hürriyet Mahallesi de bu çok katlı binalardan payını almıştır. Kartal’ın nüfusu yapılan sayımlara göre 1965 yılında 97.803, sadece 5 yıl sonra 1970 yılında 168.822 olmuştur. Yapılan son nüfus sayımı 2015 yılında gerçekleşmiştir. Burada da rakam 457.552’ye ulaşmıştır.

Kartal’ın Tarihi Yerleri

Kartal’ın tarihi yerlerine göz atacak olursak 6. Yüzyıl Bizans’tan başlatmak en doğrusu olacaktır. Ardından Osmanlı Devleti’nin de eline geçen ilçede dişe dokunur herhangi bir tarihi yapıt bulmak mümkün değildir. Yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan bazı bulgular dışında herhangi bir değeri bulunan tarihi eser yoktur. Kartal tarihi eser bakımından zayıftır denilebilir.

Kartal’ın Gezilecek Yerleri

Anadolu yakasında yer alan ve bu yakanın en büyük ilçesi olan Kartal İstanbul’un en önemli sanayi ve ticaret merkezlerini de içinde barındırır. Ancak semt sadece bununla sınırlı kalmamış ve kendisini ziyarete gelenleri Kartal’ın gezilecek yerlerine uğratmadan göndermemiştir. Gezi listenize mutlaka almanız gerekecek Kartal Dragos Tepesinden başlayabilirsiniz. 107 metre yüksekliğe sahip bu tepe doğal sit alanıdır. Tepenin tamamı yemyeşil ağaçlarla kaplı ve önü sonsuz denize uzanmaktadır. Mavi ile yeşili birleştiren Dragos tepesi bırakın sadece Kartal’ı tüm Türki’nin doğa harikaları arasında sayılabilir. Gerek ailenizle gerek arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz tepe sizlere şehrin gürültüsünden uzak bir huzur ve sakinlik de vaat etmektedir. Listenin ikinci sırasında da Aydos Ormanı yer alabilir. Anadolu yakasında yer alan ve güney kesimde kalan ormanların Kartal’ olan uzantısının muhteşem sonucu olan Aydos ormanları ilçenin kuzeyinde kalır. Sadece semt sakinlerinin değil dışarıdan gelenlerin gerek huzur gerek spor amaçlı ziyaret ettikleri bu ormanlar içerisinde bir de gölet barındırır. Ayrıca yine doğa harikası olan ve aynı adı taşıyan Aydos Tepesi de bu sınırlar içerisinde yer almaktadır. Ayrıca 12 km uzunluğunda ve yapılan peyzaj çalışmaları ile oldukça kaliteli bir görünüme kavuşmuş olan Kartal sahili de mutlaka gezilecek yerler arasındadır.

Kartal’ın Yemekleri

Kartal ilçesinin kendisine özgü Kartal’ın yemekleri bulunmamakla beraber yapılan çok katlı binalara taşınan ve Anadolu’dan gelen insanların taşıdıkları kendi mutfaklarının lezzetleri mevcuttur. Ancak bununla da sınırlı kalmayan ilçe gerek Türkiye gerek dünya çapında hakim olan lezzetleri içeren kafeteryalar ve şık ya da gündelik restoranlar açarak ziyaretçilerinin isteklerine cevap vermeye çalışmaktadır.

İstanbul / Kartal Hava Durumu

tahmin-show-2

İstanbul / Kartal Haritası


İstanbul Kartal Mahalleleri

Atalar Mahallesi, Cevizli Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Çavuşoğlu Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Karlıktepe Mahallesi, Kordonboyu Mahallesi, Orhantepe Mahallesi, Orta Mahallesi, Petroliş Mahallesi, Soğanlık Yeni Mahallesi, Topselvi Mahallesi, Uğurmumcu Mahallesi, Yakacık Yeni Mahallesi, Yalı Mahallesi, Yukarı Mahallesi, Yunus Mahallesi