Alışveriş Hakkında bilgiler

Alışveriş Hakkında Bilgiler

Alışveriş Merkezleri Neden Tercih Edilir ?

Günümüzde artık her semt de hatta her mahallede bir alışveriş merkezi görmek mümkün hale geldi. Özellikle İstanbul’da büyüklü küçüklü birçok alışveriş merkezi karşımıza çıkıyor. Yazın sıcak havalarda, kışın soğuk havalarda neredeyse vazgeçilmez yerler durumundalar. Alışveriş merkezlerinin tercih edilme sebepleri sadece sıcak veya soğuk havalar değil tabi. Bir düşünün giyimden aksesuara, eğlenceden market alışverişine kadar her şey aynı yerde. Dolu dolu bir gününüzü alışveriş merkezinde hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz sizin ve aileniz için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını tek bir çatının altında zamandan kazanarak geçirmeyi kim istemez ki ?

Bi Kahve?

İster bir kahve için, ister yemek yiyin damak zevklerinize uygun çeşitli tatları sadece bir kat da dolaşarak seçebilirsiniz. Alışveriş merkezleri nizami bir düzen içerisinde dizilmiş mağazaları ile aradığınız her şeyi rahat ve kolay şekilde dizayn edildikleri için günlük hayatta şehrin ve iş hayatının karmaşasından sıkılmış olan bizler için rahatlama yerleridir. Genellikle kapalı olan alışveriş merkezleri kötü havalarda veya çok sıcak havalarda da bir kaçış yolu olarak görünmektedir. Toplu taşıma araçlarıyla veya şahsi araçlarla ulaşım ve park rahatlığı sağlaması da cabası tabi ki.

Bulunduğu lokasyona bağlı olarak içinde barındırdığı ürünler ve mağazalar değişmekle birlikte ne aradığını bilen tüketicilerimiz hangi alışveriş merkezinde ihtiyacını karşılayabileceğini bilerek oraya yönelmektedir. Bu günlerde sinema dendiği zaman aklımıza ilk gelen yer alışveriş merkezidir. Yani büyük salonlar, kaliteli filmler, kaliteli ses ve görüntü veren çoğu firma sinema salonlarını alışveriş merkezleri içerisinde konumlandırmayı tercih ediyorlar.

Ailecek Eğlen

Her alışveriş merkezinde mutlaka büyük ya da küçük eğlence merkezleri bulunmaktadır. Bu eğlence merkezleri günün yorgunluğunu ailecek üzerinizden atmak için idealdir. Çeşitli oyunlar ve oyuncaklar sayesinde stres atabilirsiniz. Artık günümüzde eğlence merkezleri de sinema salonları gibi alışveriş merkezleri içerisinde artmaya başlamıştır. İçerisinde bir semt kurmaya yetecek kadar mağaza, eğlence, beslenme ve spor salonları barındıran alışveriş merkezleri kurulmaya devam etmektedir.

alisverisbilgiler
Alışveriş Hakkında Bilgiler

Bu artışlar diğer alışveriş merkezlerine talebi düşürmemek ile birlikte yeni açılan alışveriş merkezleri de aynı oranda talep görmektedir. Dünya’nın neresinde olursanız olun gittiğiniz o şehrin en ünlü bir alışveriş merkezi mutlaka bulunur ve sizin o şehirde yapacaklarınız arasında o alışveriş merkezine gitmek mutlaka vardır. Büyülü bir tılsım gibi cazip ve parlak görünen bu alışveriş merkezleri hayatımızda daha çok uzun yıllar olacak gibi görünüyor.

Alışveriş Merkezlerinde Neden Müzik Çalar

Alışveriş özellikle kadınlar için en keyif verici aktivitelerden biridir. Genelde kendilerini kötü hissettikleri zaman kafa dağıtmak için ya da maaş günlerinde kutlama yapmak için alışverişi tercih ederler. Bununla birlikte alışverişin özel ihtiyaç ve hobi olarak yapıldığı zamanlar haricinde ise ihtiyaç duyulan ürünü bulmak için bir alışveriş merkezinde saatlerce dolaşmak zorunda kalmak oldukça yorucu ve de sıkıcı olabilmektedir.

Alışveriş merkezi çalışanları ve marka temsilcileri ise hem sıkıcı hale gelebilen bu alışverişi kolaylaştırmak hem de kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için bazı metotlar denemişler ve geliştirmişlerdir.

 Alışveriş Merkezlerinde Müşteri Konforunun Sağlanması İçin Alınan Önlemler

Mağazalarda reyonların göz ve boy hizasında olması, mağaza içinde sürekli dolaşan satış danışmanları, mağaza planlarının müşterinin kolay şekilde her alanı görebileceği şekilde planlanması ve benzeri önlemler müşterilerin daha rahat alışveriş yapması için planlanmıştır. Bunlardan en çok farkında olduğumuz ise alışveriş merkezlerinde çalan müziklerdir.

Neden Yabancı Müzik Çalınır?

Müzik uygulaması istisnasız hemen hemen tüm mağazalarda uygulanmaktadır. Bu müzik yabancı dilde ya da sadece elektronik alt yapı müzikleri olabilir. Müzikler mutlaka hareketli ve dinleyen kişiye enerji verici tarzdadır. Yabancı olmasının bir sebebi de tarafsızlığı yansıtmak ve kişinin ilgisinin alışverişten müziğe geçmesine engel olmaktadır. Yani müşterinin müziği anlamadan sadece ritmine kapılması ve mağazada aktif olarak bir şeyler satın alma isteği uyanması prensibi ile bu müzikler çalınır. Müziklerin yabancı olmasının bir sebebi de yasal zorunluluklardır. Ülke içinde hizmet veren herhangi bir şarkıcının müziklerini ve eserlerini yayınlamak için telif hakkına binayen bir ödeme yapılması eğer sürekli olarak bu müzikler çalınacaksa da aylık periyodlarda bazı müzik piyasası kuruluşlarına ödemeler yapılarak yazılı izin alınmalıdır. Aksi taktirde işletmeye bu kurumlar tarafından telif hakkı davası açılabilmekte ve yüklü cezalar ve tazminatlar uygulanabilmektedir.

Müzik çalmasının bir sebebi de kalabalık olan ortamlar olduğu için alışveriş esnasında diğer insanların çalışanların ya da yazar kasa ve benzeri araçların seslerinin bastırılmasıdır. Yoğun insan gürültüsünün olduğu yerlerde kimse fazla durmak istemeyecek ve dolaysıyla o mağazanın satışları da düşecektir.

Alışveriş Yaparken Neden Fiş Almalıyız ?

 

Günümüzde tek bir tuşa basarak ya da yalnızca tek bir kapıdan girip tüm markaların ayaklarımızın altına serildiği merkezlerde alışveriş yapmak gün geçtikçe basit bir hale geliyor. Varoluşumuzun da gerektirdiği bu satın alma işlemi ister istemez her gün bir şekilde yapmak zorunda olduğumuz bir ihtiyaca dönüştü. Bir veya birden çok satıcı ve bir veya birden çok alıcı arasında yapılan bu mal alıp para verme işlemi o alınan malın rafa dizilişine kadar birçok kez aynı işlemden vergilerle aynı paralellikte geçmiştir.

Bireyler artık günümüzde alışveriş yaparken fiş almaya özen göstermemeye başlamıştır. Ve bu yüzden alınan malda oluşabilecek herhangi bir sıkıntıda iade veyahut değişim işlemi için bir kanıt oluşturulamamaktadır. Birçok arıza veya sorunla geri getirilen malların fişi bulunmadığı için işleme konulmaması herhangi bir usulsüzlüğe neden olmamaktadır. Bu yüzden tüketicinin haklı durumda olmasına yarayan yegane kanıt bu noktada fiş olmakta bu yüzden büyük önem arz etmektedir.

Fişlerde Alınan Vergiler Ne Anlama Gelmekte ?

Günlük alınan standart her ihtiyaç için fiş kesilmesi bir zorunluluk hatta kanun gereğidir. Bu gereğe uymayan tüketicinin aldığı mal üzerinde geri dönüşü olamayacak olan bir sahiplik yükü bulunduğunu kabul ettiğini gösterir. Oysa devlete göre durum biraz daha farklı bir açıdan bakmayı gerektirir. Her ne kadar günümüzde pek önemsenmese de satın alınan her malda alınmayan her fiş vergi kaçırmaktır. Bu hususta eğer satıcı fişi kesmiş ancak müşteri almamışsa ödemesi gereken vergiyi sisteme girmiş olan satıcının bir yükümlülüğü kalmaz ve iade veya değişim hakkını kaybeden bu noktada tüketici olur.

Tüketicinin Haklı Olması İçin Fiş Alınmalı Mıdır?

Üretilen birçok ürün raflara gelene kadar pek çok işleme konu olur, ve bu işlemler sırasında hammaddelikten çıkıp mamul ürün olana kadar gereken yerlerde vergiye tabii tutulup gerekmeyen yerlerde vergiden muaftır. Nihai mal olarak raflardan alınıp parası ödenen gerecin fiş kesilme aşamasında taviz verilmesi demek satın alma gücü bulunan tarafın haklarını karşı tarafa devretmesi demektir. Bu yüzden birçok hakkı kasada satıcıya bırakmamak yapılması gereken en doğru şey olacaktır.

İnsanlar Neden Alışveriş Merkezine Gider ?

2000’li yıllarda hayatımıza alışveriş merkezi diye bir kavram girdi. Hiç zorlanmadık alışveriş merkezi kavramını hayatımıza alırken. Dışarıdan bakıldığında alışveriş merkezi çeşitli mağazaların bir araya toplandığı, insanlara alışveriş kolaylığı ve seçenek imkanı sağlayan bir bina gibi görünüyordu. Halbuki alışveriş merkezleri bundan çok daha fazlasıydı.

Nedir alışveriş merkezi ?

Genellikle büyük, şatafatlı ve gösterişli binalardır. Dışarıdan bakıldığında fazlasıyla ilgi çekicidir. Bünyesinde Giyimden teknolojiye, gıdadan mobilyaya birçok seçeneği barındırır. Tam da bu yüzden insanlara çekici gelir. Mağaza kiraları Dışarıdaki mağaza kiralarına göre daha yüksektir. Kiraların yüksek olması nedeniyle küçük esnaf için uygun değildir. Bu nedenle alışveriş merkezleri büyük esnafın popüleritesini artırarak daha da büyümesine, buna karşılık küçük esnafın ise tüm cazibesini kaybederek neredeyse yok olmasına neden olmuştur.

Neden alışveriş merkezi ?

İstedikleri ürünü bulabilmek için kilometrelerce yer gezmek yerine tek bir bina içerisinde eğlenerek vakit geçirmek insanlara her zaman daha cazip gelmiştir. Üstelik bir çok seçeneğin bir arada olması insanlara seçme özgürlüğü de tanımaktadır. Alışveriş merkezlerinin diğer bir avantajı ise içerisinde ünlü yemek şirketlerinin şubesini bulundurmasıdır. Alışverişe giden insanlar yorulup acıktıklarında yine aynı bina içerisinde yemek yeme imkanına hatta yine aynı bina içerisinde ki cafelerde arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirme olanağına sahipler. Alışveriş merkezlerinde bulunan sinema ve çeşitli eğlence mekanları bu ortamları cazip hale getiren unsurlar arasında sıralanabilir. Alışveriş merkezlerinde çocuklar için de oyun parkı ve çeşitli etkinliklerin bulunması bu mekanları yediden yetmişe herkes için cazip hale getirmiştir.

Alışveriş merkezi mağazalar topluluğundan çok daha fazlası

Alışveriş merkezi bu gün alışveriş ihtiyacını karşılamaktan çok daha fazlasını ifade etmektedir. Bir kültürdür, Bir yaşam tarzıdır alışveriş merkezleri. Kalabalıkları her geçen gün biraz daha kendine bağlayan sihirli bir havası vardır. Gösterişli binaları, canlı müzikleri ve insanı çeken cazibesiyle; insanların içinde bulunan alışveriş etme tutkusunu sürekli tetikleyerek daha fazla tüketmeye meylettirmektedir. İnsanlar bilmedikleri bir ürünün eksikliğini hissetmezler. Alışveriş merkezleri insanlara tüm ürünleri bir arada sunarak bu ürünlere ihtiyaçları olduğunu ve bu ürünleri mutlaka almaları gerektiğine inandırır.

İnternetten Alışveriş Ne Zaman Gelir ?

 

– Yurt içi İnternet’ten alışveriş ne zaman gelir?

Yurt içi internet üzerinden yapılan siparişler genellikle 1-3 iş günü içerisinde gelmektedir. Bu kargo şirketine göre farklılık gösterebilir. Ama kargonun gelme durumu kargo aracının kazası, yol durumu, hava şartlarına göre de farklılık gösterebilir. İnternet alışveriş verdiğiniz saate ve güne göre gelmesi zaman alabilir. Hafta sonu verilen siparişler genellikle pazartesi gününden sonra kargoya verilir. Buda gelme süresini geciktirecektir.

– Yurt dışı İnternet’ten alışveriş ne zaman gelir?

Yurt dışından gelecek siparişler yurt içine göre bir hayli uzun bir zamanda gelmektedir. Genellikle gemi veya hava yoluyla ulaşacak siparişler toplu halde geldikleri için birçok sipariş ile birlikte geleceğinden dolayı daha uzun bir sürede gelir. Yaklaşık 15-45 gün arasında bir sürede gelir. Hızlı kargo gibi seçenekler var ise bu siparişinizin çabuk gelme olasılığını arttıracaktır. Siparişi verilen ülkede önemli bir faktör tabiki de. Türkiye’de oturan bir bireyseniz Amerika’dan verdiğiniz sipariş Avrupa’dan verdiğiniz siparişe göre daha uzun sürebilir.

Kargo şirketlerinin faaliyeti de önemli bu durumda. Kargo’nun ücretli veya ücretsiz olması siparişin hızlı gelme olasılığını arttırmayacaktır. Eğer internetten sipariş ettiğiniz bir ürünü kredi kartıyla aldığınızda bakiyeniz yetersiz olduğunda siparişiniz kargoya verilmez. Bu durumda kartınızdaki bakiye durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde siparişi verdiğinizi sanıp kargoyu işleme sokamazsınız. İnternetten alışveriş yaptığınızda kargo takip numaranızı almayı kesinlikle unutmayınız. Bu kargonuzdan haberdar olmanızı sağlar. Kargonun o anki konumunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yani kısacası internetten alışveriş ne zaman gelir sorusu sipariş yurt içinden mi yurt dışından mı verilmiş başlıklarıyla sınırlandırılabilir. Bu iki durumda da zaman olarak fark ettirebilir. Yurt dışından verilen siparişler her zaman daha geç yurt içindekilerde daha erken gelir. Siparişin geldiği araç (uçak, kargo arabası, gemi…) önemli bir faktör.

İnternetten alışveriş yaptığınızda alışveriş yaptığınız yerde önemli. Elindeki stok durumu da önemli bir faktör. Eğer elindeki stok tükenmişse siparişiniz daha geç gelecektir. Bu durumda stokların yenilenmesi beklemeniz gerekmektedir. Ayrıca satıcının güvenilir olması ve satın aldığınız sitedeki üyelerin siparişin ne zaman geldiği hakkında yorumları, sizin siparişinizin ne kadar erken geleceği hakkında bilgi verebilir.


Alışveriş ve alışveriş merkezleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Vermiş olduğumuz bu bilgiler çeşitli yazarların makalelerinden derlenmiştir yazılar içerisinde hatalar ve yanlışlıklar olabilir. Lütfen bunları bize bildiriniz, alışveriş yaparken “Ayağınızı yorganınıza göre uzatınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here