Kadın Akvaristler Daha Detaycı

Akvarist olmak ister miydiniz? Çoğu kişinin bu soruya cevabı “Akvarist nedir” olacaktır. Oysa ki Akvaryumların dizaynından su kalitesine canlıların bakımından tüm ihtiyaçlarına kadar bir çok konudan sorumlu kişiler anlamına gelen Akvaristlik akvaryum sektörünün dünyada ve Türkiye’de gelişmesiyle oldukça yaygınlaşan bir meslek. 17 bin nüfusuyla dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum bünyesinde de alanında uzman tam 20 kişilik bir akvarist-küratör ekibi görev alıyor. Bu ekibin içinde yer alan ve tüm hayvanların bakımından beslenmesine kadar her şeyiyle titizlikle ilgilenen kadın akvaristler de hayvanlarla çalışmaktan oldukça memnun.

Açıldığı 2011 yılından bu yana 7’den 77’ye herkesin ilgi odağı olan, Türkiye’nin en büyük akvaryumu İstanbul Akvaryum sadece ev sahibi yaptığı 17 bin canlıyla değil her anlamda uluslararası standartlarda yetişmiş, alanında uzman ekibiyle de dikkat çekiyor. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibi ise diğer departmanlardan biraz daha farklı. Basitçe ‘Akvaryum Sorumlusu’ olarak bilinen Akvaristler genellikle deniz biyolojisi, hidrobiyoloji ve su ürünleri fakültesi mezunu. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibinde de kadın akvaristler alışılmış mesleklerden biraz farklı olarak, yoğun ve dinamik bir tempoda görev yapıyorlar.

Kadın Akvaristler Daha Detaycı

Her sabah saat 8’de göreve başlayan akvaristler, canlıların bakımından beslenmesine, yaşadıkların alanların kalitesinden suyun sıcaklığına kadar, a’dan z’ye her şeyle titizlikle ilgileniyorlar.Akvaryumun ziyaretçilere açıldığı saat 10’a kadar balıkların bulunduğu tüm tanklar tek tek kontrol ediliyor. Balıkların ve yağmur ormanı bölümünde bulunan kara canlılarının yemi veriliyor, tedaviler yapılıyor.

İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu Akvaryum bünyesindeki kadın akvaristlerle ilgili şunları söylüyor; “İstanbul Akvaryum olarak, günümüzde kadının çalışma yaşamında her geçen gün etkinliğini artırmasının hem kendisi hem de toplum açısından çok önemli olduğunun, kadınların iş yaşamına kattığı olumlu unsurların farkındayız. Kadınların doğalarından gelen analitik ve detaycı düşünce yapısı nedeniyle yaptıkları işi tamamlama ve takip süreçlerinde çok özenli olmaları, gerek kişisel gerekse takım performanslarındaki başarıyı artırıyor. Bunu küratör ekibimizde yer alan kadın akvaristlerimizden de görebiliyoruz. Şirketimizde çalışan kadınların yaş ortalaması 30. Genç, enerjik, mutlu olduğu işi yapan, çalışkan kadınlarla ve erkeklerle çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. Hep birlikte kocaman bir aileyiz.”

İstanbul Akvaryum Hakkında
17.000 nüfusuyla İstanbul Akvaryum, 2011 yılından itibaren dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini yeni nesil teknoloji ve temalarıyla sergilemeye devam ediyor. Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17 tema ve 1 adet Amazon Yağmur Ormanıyla görsel bir şölen sunan İstanbul Akvaryum, dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğini de taşıyor. Dünya üzerinde oldukça nadir bulunan, palyaço balıklarından, limon köpekbalıklarına kadar pek çok türde balığı izleme fırsatı sunan İstanbul Akvaryum; alanları, ses ve ışıklandırma sistemleriyle de dünya denizlerinden sahneler sergiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here