Arnavutköy Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Tüm yönleriyle İstanbul’un ayrı semtlerine komşu olan Arnavutköy ‘ün aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı vardır. Bu sayede deniz manzarasından mahrum kalınmayan semtlerimizden biridir. Çoğu semtin çevrelediği bu semte ulaşmakta bu sayede oldukça kolaydır. Tarihi bir semt olan Arnavutköy 1800 ‘lü yıllardan bu yana İstanbul’un önemli semtlerinden biridir. O tarihten bu yana haritalarda bulunmaya başlayan semtin kesin bilgilerine 1920 yıllarından itibaren ulaşılmaktadır. Eskiden Rum köylüleri barındıran semt uzun süre boyunca oldukça farklı isimlerle anılmaya devam etti. Lozan anlaşması altında Türkiye ve Yunanistan’ın halkları değiştirme anlaşmasından sonra Rumlar buradan giderek kendi topraklarına dönmüşlerdir. Bu olaydan sonra semtin adı Arnavutköy olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar bu şekilde gelmiştir.günümüzde de Arnavutköy ismiyle andığımız bu semt gidip gezip görülmesi gereken semtler arasında yer alıyor. Tarihi bir miras değeri olarak anımsanan bu semtte tarihimize özgü birçok şey görülebileceği çok açık.

Nüfusu
Neredeyse herkesin ikamet etmek istediği yerlerden olan Arnavutköy günden güne oldukça geniş bir nüfusa sahip olmaktadır. Gerek şehirdeki konumuyla gerek ise manzarasıyla insanları büyüleyen bu semt bir yaşam alanı olarak görülme durumunu arttırıyor. Bu sebepler yüzünden sadece bu semtin şehir içindeki nüfusu 122 binleri bulmaktadır. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu erkek nüfus oluşturmaktadır. Özellikle 2008 yılından bu yana oldukça nüfus artışı görüldüğü izlenmiştir. Her sene bu artışta erkek nüfus oranı fazlalığını korumaktadır. Nüfus müdürlüğünde kayıtlı olan nüfusa göre bu nüfusun çoğunluğunu Erzurumlu insanlar ve Karadenizli insanlar oluşturmaktadır. Semtin yerli halkı çok sayıda bulunmamaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık olarak üçte ikisi otuz beş yaşın altında bulunmaktadır. Diğer başka bir bulgu ise kalan nüfusun neredeyse yirmi binlik bir kısmını 5 yaşından küçük çocuklar oluşturması olmuştur.

Tarihi Yerler
Çok eski zamanlardan kalan bir semt olduğundan Arnavutköy ‘ün hemen hemen her yalısı tarihi bir nitelik taşımaktadır. Osmanlı zamanlarından kalan yalılar tam anlamıyla bir tarihi zenginlik olarak kayıtlara geçmektedir. Bu sebeple semtin hemen hemen her köşesi tarihi yer olarak değerlendirilir. Osmanlı zamanlarında saray mensuplarının da kullandığı yalılara neredeyse her adımınızda rastlayacaksınız. Yalılıların içindeki mimari düzenlemeleri gördüğünüzde tarihimizin kokusunu alacaksınız. Oldukça ince motifleri duvarlarında ve yapılarında fark edeceksiniz. Bu sayede baştan aşağı tarih kokan semtlerimizden biri sayılır. Eskiden kalan camileri ve kiliseleri görmeye değer olan semtte Osmanlı esintisini alacaksınız.

Gezilecek Yerler
Arnavutköy’e
geldiğinizde gezilecek birçok yer olduğunu göreceksiniz. Bu gezintiye camileri ve kiliseleri gezmekle başlayabilir kültürel bir gezinti yapmış olabilirsiniz. Tevfikiye Camisi’ni, Arnavutköy Rum Ortodoks Taksiarhi Kilisesi, Boyalı Köşk Kasrı’nın günümüzde yapılan bir kopyası olan bina görmeniz gereken tarihi mekânlar arasında. Bunların dışında boğaz manzaralı bir semt olduğundan boğaza gidip mutlaka fotoğraf çektirmeden dönmemelisiniz. Akıntı burnuna ve boğaz kenarına gidip bir sahil turu atmalısınız. Arnavutköy çarşısına uğramalı buradaki tarihimizden kalan eski evleri ve mahalle kültürünü doruklarda yaşamalısınız. Bu sayede çok eskiden kalan bir semt olduğuna tanıklık etmiş olursunuz. Rum köylülerinde kattığı tarihi mirası o gezdiğiniz mahallelerin her sokağında fark edeceksiniz. Bu semt boğaz manzaralarıyla günümüzde de rehavetini oldukça fazla şekilde korumaktadır. Zaman geçtikçe açılan mekanlar insanların odak noktası haline geldi. Arnavutkoy’den biraz yürüyerek Ortaköy sahilinde veya oradaki mekanlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oldukça geniş bir sahile ve yürüyüş yollarına sahip olan Arnavutköy semtini gördüğünüze pişman olmayacağınız çok açık.

Yemekleri
Bu semte gelip mutlaka boğazı gören bir mekanda oturmalısınız. Her mekanın kendine özgü yaptığı yemekleri denemelisiniz. Her mekanda farklı farklı güzel lezzetlerin tadına varmadan buradan dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle sokak kumpir ve tatlıcılarından tatlı yemeyi ihmal etmemelisiniz. yine bakıldığında en fazla deni mahsulleri ve et ürünleri tüketilmektedir. Dünya mutfaklarından da seçenekler sunan mekanlar oldukça ilgi görmektedir. Her ne kadar tarihimizi yansıta bir semtte olsa oldukça geniş dünya mutfaklarına sahip olan mekanlar mevcuttur. Daha fazla seçenek ve alıştığımız bir lezzet olarak gün içerisinde sahil kenarında bulunan simitçilerden simitte yiyebilirsiniz. Gün batımını seyrederken kahvesini yudumlamak isteyenler içinde sahil kenarında oldukça fazla mekan bulunmaktadır. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir semt olduğuna siz de karar vereceksiniz.

İstanbul Arnavutköy Mahalleleri
Adnan Menderes Mahallesi, Anadolu Mahallesi, Arnavutköy Merkez Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Baklalı Mahallesi, Balaban Mahallesi, Boğazköy İstiklal Mahallesi, Bolluca Mahallesi, Boyalık Mahallesi, Çilingir Mahallesi, Deliklikaya Mahallesi, Dursunköy Mahallesi, Durusu Mahallesi, Fatih Mahallesi, Hacımaşlı Mahallesi, Hadımköy Mahallesi, Haraççı Mahallesi, Hastane Mahallesi, Hicret Mahallesi, İmrahor Mahallesi, İslambey Mahallesi, Karaburun Mahallesi, Karlıbayır Mahallesi, M.Fevzi Çakmak Mahallesi, Mavigöl Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Nenehatun Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Sazlıbosna Mahallesi, Taşoluk Mahallesi, Tayakadın Mahallesi, Terkos Mahallesi, Yassıören Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yeşilbayır Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi
 
Yukarı