Ataşehir Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Ataşehir şehrin Anadolu yakasında bulunan bir ilçedir. Şehrin ilçesi olarak tanımlanması durumu Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’dan bazı mahallelerin içine katılmasıyla gerçekleşmiştir. İlçenin dört bir yanı ulaşımı kolay olan diğer semtlere bağlıdır. Buna örnek güneybatıdan Kadıköy batıdan Üsküdar ile çevrili olması verilebilir. İnşaat firmalarının arazideki uygunluk nedeniyle Ataşehir semtini tercih etmesi nedeniyle de batı Ataşehir kavramını duyulmaya başlandı. Bu ilçeye ilk yerleşim 14. Yüzyılda bulunmuştur. 1300lü zamanlarda Osman gazinin fetihleri sırasında oluşan bir semt olan Ateşehirilçesinin tarihçesi oldukça eskiye dayanmakta olduğunu göstermektedir. İlçeye adını veren alan eskiden bir araziydi ve karaman çiftliği olarak anılmaktaydı. Cumhuriyetin ilanından sonra karaman çiftliği maliye hazinesine devredilmiş ve satışa sunulmuştur. Günümüzde ise arazi adını Atasehir ilçesi olarak devam ettirmektedir.

Nüfusu
İlçemiz 2008 yılından itibaren ilçe statüsüne kavuştuğundan o yıldan itibaren nüfus sayımı baz alınmıştır. İlçe olduktan sonra çok bir zaman geçmemesine rağmen nüfusu oldukça fazla sayılara ulaşan ilçe 419.368 kişilik bir nüfustadır. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu görürüz. 2015 yılını baz alarak inceleme yaparsak 207.390 sayısında erkek nüfusu var iken 211.978 sayısında kadın nüfusu olduğunu görürüz. İnsanların ikamet etmekten zevk aldığı bir ilçe olan Ataşehir güvenilirliği ve her yere kolay ulaşımı sayesinde nüfusunu git gide arttıracağının sinyallerini şimdiden vermektedir.

Tarihi Yerler
Osmanlı zamanından bu yana farklı isimle de olsa günümüze gelen bu şehrin her sokağı tarihi yer olarak değerlendirebilir. O zamanlarda yaşamış insanların bıraktığı mahalle kültürünü hemen hemen her sokağında göreceksiniz. Tam anlamıyla yerleşim yeri olarak kurulan ve kabul edilen bu ilçe düzenli bir yerleşik hayata sahiptir. Buraya gelindiğinde tarihi yerleri görme açısıyla baktığınızda klasik otomobil müzesini görüp gezmeden gitmemelisiniz. Oldukça rehavet gören ve birçok misafir ağırlayan bu müzenin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Otomobillere, daha doğrusu klasik otomobillere merakı olan herkesin uğramadan geçmediği, merakı olmayanlarında geldikten sonra ilginç bir şekilde aşırı bir merakı oluştuğu gözlenmektedir. Uzun süredir misafirlerini ve gözlemcilerini ağırlayan bu müze Ataşehir ilçesini tarihi mekanı olarak kabul edilip ziyaret edilmeye devam etmektedir.

Gezilecek Yerleri
Hafta sonu ailenizle oldukça keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız ve o gününüzü doğaya ayırmak istiyorsanız Nezahat Gökyiğit botanik parkı sizin için oldukça değişik bir deneyim olacaktır. Binlerce çeşit bitkiyle karşılaşabilecek ve bunların hepsini tek tek inceleme fırsatı bulacaksınız. Onun dışında yine sevdiklerinizle boş vakitlerinizi keyifli hale getirmenizi sağlayacak ve doğayla iç içe olmanızı sağlayacak başka bir yer ise Ercüment Batanay parkıdır. Burada da ailenizle ve diğer sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz ve özellikle çocuklu ailelerin de istediği o her zaman çocuklarını doğal ortamda büyütmek isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde örnek olarak gösterebileceğim kızıl begonya parkı bunlardan biridir. Gittiğinizde bağımlılık yapacak ve neredeyse her hafta sonunuzu buralarda geçirmek isteyeceğiniz gezilecek yerlerdendir. Tüm bunları yapıp keyifli zaman geçirirken Ataşehir beyaz fırına uğramadan gezintinize son vermemenizi öneriyoruz. Herkes tarafından bilinir ki doğal ortam daha fazla karın acıktırır. Bu sebeple geçmişini oldukça eskiye dayandıran Ataşehir beyaz fırını sizi ve midenizi mutlu edecektir şüphesiz. İnsanlar arasında oldukça yaygınlaşan bu fırın gezip görülecek yerler listesinde adını baş kısımlara yazdırmayı başarmıştır. O halde size söylediğimiz yerlerde hafta sonu keyiflerinizi yapıp dönüşte de ailenizle güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Yemekleri
Hoşunuza gidecek her çeşit yemek bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Etin en lezzetlisinden en güzel tatlısına kadar damak tadınıza hitap eden mekanlar bulabileceksiniz. Ünlü gurmeler bu ilçede gezerek hangi mekanın hangi yemeği en güzeldir yorumunu yaparak siz ziyaretçilerine yardımcı olmuşlardır. Hem kültürümüzden gelen yiyecekleri hem de damak tadımızın yeni yeni alıştığı dünyaca ünlü özgün yemekleri bulabileceğiniz bir ilçe burası. Sadece fastfood değil ev yemeklerini de çok rahatça tadıp görebileceğiniz bir ilçedir. Mutlaka gelip bu tatlardan tatmanızı öneriyoruz. Çeşit çeşit yemekleriyle ün salan gurmelerce belirlenmiş mekanları fark edecek ve oralardan vazgeçemeyeceksiniz. Hem çocuklarınızın lezzet zevkine göre hem de sizin lezzet zevkinize göre yiyecekler bulabileceğinizi gidip gördüğünüzde siz de anlayacaksınız.

İstanbul Ataşehir Mahalleleri
Aşık Veysel Mahallesi, Ataşehir Atatürk Mahallesi, Ataşehir Ferhatpaşa Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Esatpasa Mahallesi, Fetıh Mahallesi, İçerenköy Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kayışdağı Mahallesi, Küçükbakkalköy Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Örnek Mahallesi, Yeni Çamlıca Mahallesi, Yeni Sahra Mahallesi, Yenişehir Mahallesi
 
Yukarı