Avcılar Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilçelerinden biridir. İlçenin doğusu Küçükçekmece ilçesi güneyinde ise Marmara denizi ile çevrelenmiştir. Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Karayollarının ana yolu da buradan geçmektedir. Sanayi tesislerinin gelişmesi ile balıkçılık çiftçilik gibi tarımsal işler rafa kaldırılmış yerini ticaret ve eğlence merkezleri almıştır. Avcılarda bu işler daha çok yapılmaya başlanmış ve başarıda bulunulmuştur. Bu ilçede büyük veya küçük oldukça fazla sanayi tesisi bulunmaktadır. Buna göre yorumlanırsa yaşayan nüfusun büyük bir çoğunluğunu işçiler oluşturmaktadır. Tarihi cumhuriyet döneminden öncesine dayanan avcılar ilçesi o zamanlarda köy olarak biliniyordu. O sıralarda köy olarak bilinen bu ilçede rumlar ikamet ediyordu. Zengin insanların merakı olan avcılık sporunu yapmaları ve her yıl bu spor eşliğinde şenlikler düzenleniyordu. Bu şenlikler dolayısıyla adı avcılar köyü olarak anılmaya başlamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra da sadece Türk kesim ikamet etmiştir. Bir taraftan Bakırköy’e bir taraftan da Küçükçekmece’ye bağlı olan avcılar , 1992 yılından itibaren ilçe olarak kabul edilmiştir.

Nüfusu
İlçe olduğundan bu yana nüfusunda oldukça fazla artış gözlenmiştir. İş imkanları buna en büyük etken olarak görülmektedir. Avcıların 2015 yılına göre yorumlama yaparsak şimdiki nüfusu 425.228 larak bulunmaktadır. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu erkekler oluştururken işçi sayısının da büyük çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Erkek nüfusu 231.765 iken kadın nüfusu 211.463 olarak bulgular kaydedilmiştir. Olduğu konumdan ve her yere olan kolay ulaşım imkanından ötürü insanların çok fazla tercih ettiği bir ilçe haline gelmeye başlamıştır. Bu sayede insanlar burada ikamet etmeye başlamış ve ilçenin nüfusunu arttırmışlardır. Nüfus dağılımına bakıldığında orta yaşlı insanların ağırlıkta olduğunu görürken genç kesimin sayısının da git gide onlara yaklaştığını görürüz. Avcılarda Türkiye’nin her bölgesinden gelen insan kesimine rastlayabilirsiniz. İnşaat sektörü çok yaygın olduğundan olsa gerek insanlar yaşam yeri olarak bu ilçeyi ilk sıralara koyuyorlar.

Tarihi yerler
Tarihi yerleri
açısından oldukça zengin bir ilçe olan avcılar sevdiklerimizle keyifli ve kültürlü bir gezinti yapmamız için çok fazla imkan sunmaktadır. Bunların başında birçok müze yer alır.

Haluk Perk Müzesi
Tarihi değerlere ilişkin çalışmaları ile ünlenen, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarından Haluk Perk adına ilçede bir müze yer almaktadır. Birçok uygarlıktan günümüze kalan unsurların sergilendiği müze, Gümüşpala’da yer almaktadır.

Atatürk Evi Müzesi
Avcılar sahilinde yer alan müze; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev ile birebir aynı mimariye sahip bir görünümdedir.
Gibi müzeler örnek olarak gösterilebilir. Bize kazandıracağı birçok kültürel zenginlikler olan müzeleri avcılarda ziyaret etmemiz mümkün. Hem yeni neslimiz olan çocuklarımızı da götürebileceğimiz en güzel yerlerden biri müzelerdir şüphesiz.

Gezilecek yerler
Şüphesiz hepimiz hafta sonlarımızı sevdiklerimizle geçirmek onlarla gezilecek yerlere gitmeyi isteriz. Çünkü bu insanlara en çok keyif veren şeylerin başında gelir. Bu bize keyif veren aktivitemize bir de avcılar ilçesinde devam etmek isterseniz eğer size hem doğayla iç içe hem de çok keyif alacağınız yerler önerebiliriz. Avcıların avantajı olan sahile kıyısı olması insanları oldukça fazla cezbetmektedir. Sahil turu atmadan önce avcılarda Marmara caddesini gezerek oradaki esnaflarda eskilerden kalan mahalle kültürünü görebilir belki biraz alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Bir de;

Avcılar Sahil Parkı
Huzurlu bir sahil yürüyüşü, keyifli ve eğlenceli bir piknik, vb. aktiviteler için uygun, oldukça güzel şekilde dizayn edilmiş olan Avcılar sahili ilçenin en popüler alanlarından birini teşkil etmektedir. Sahil parkında yer alan masalar, banklar denize nazır bir dinlenme için hoş bir ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple mutlaka sahilde bir tur atmanızı öneriyoruz.

Yemekleri
Avcılar sahile kıyısı olan bir ilçedir. Bu yüzden en çok yenen yemeklerini az da olsa tahmin ediyorsunuzdur. Denize kıyısı olduğundan avcılarda hemen hemen her mekanda tüm deniz mahsullerini bulabilir ve damak tadınıza hangisi uygunsa onu seçebilir ve karnınızı doyurabilirsiniz. Her ne kadar sahile kıyısı olan bir ilçe desek de istediğiniz her türde et ürünleri de size sunulmaktadır. Bunun yanı sıra aperatif ve fastfood yemek yiyebileceğiniz mekanlarda oldukça fazla. Yani ne yiyeceğiniz konusunda bol seçenekler eşliğinde tamamen özgürsünüz. Mutlaka yemeklerinin tadına bakılması gereken mekanlar olduğunu unutmamanızı öneririz.

İstanbul Avcılar Mahalleleri
Ambarlı Mahallesi, Cihangir Mahallesi, Denizköşkler Mahallesi, Firuzköy Mahallesi, Gümüşpala Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Tahtakale Mahallesi, Üniversite Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi
 
Yukarı