Bağcılar Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Yaklaşık 22 km2 yüzölçümüne sahip Bağcılar ilçesi İstanbul’un Avrupa Yakasında yer almaktadır. İlçe son yıllarda Doğu ve Güneydoğu illerinden aldığı yüksek göçlerle beraber karma bir demografik yapıya sahip olmuştur. 1992 yılına kadar Bakırköy ilçesine bağlı olan Bağcılar, 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak tek başına ilçe olmuştur. Bağcılar’ da Osmanlı Dönemi’nde çoğunlukla Rumların yaşadığı tahmin edilmektedir. İlçenin adı, 1975 yılına kadar geçimini bağ ve bostan işleri ile sağlayan halktan almaktadır. AncakBağcılar, Anadolu’dan ilçeye yapılan yoğun göç nedeniyle oldukça çarpık şekilde yapılanmıştır. 1992 yılına gelip tek başına ilçe olduktan sonra bu çarpıklaşma sorununun üzerine eğilmiş ve çoğu problemini çözmüştür. Ancak hala modernleşme tam olarak sağlanamamış, henüz geçiş aşamasında olduğu şeklinde değerlendirilmektedir. E-5 ile TEM Otoyolu arasında kalan Bağcılar semti, Bahçelievler ve Esenler’ e de komşudur. Sınırında hemen bir de askeri arazi bulunmaktadır. Semtin denize kıyısı yoktur. Geniş bir platoya yayılan ilçe denizden yaklaşık 80 metre kadar yukarıdadır. İlçenin hemen sınırında büyük tekstil firmaları yer aldığından ilçe, günümüzde geçimini ana olarak tekstil ile sağlamaktadır. Bunun yanında yine önemli büyük banka ve gazete/TV merkezlerinin de burada olması diğer alternatifler arasındadır. Tarım arazilerine neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Bölgede ucuz olan kira ve arsa bedelleri dolayısıyla hızlıca artışa gidilmekte ancak çarpık yapılanma görülmektedir.

Bağcılar’ın Nüfusu
Çok eskilerden beri bir Rum semti olduğu düşünülen Bağcılar’ın nüfusunun alt yapısını bu Rum kesiminin oluşturduğu ancak sonra aldığı büyük göçler dolayısıyla evirildiği düşünülmektedir. İlçe de 2000 yılında yapılan sayıma göre nüfus, 556.519 iken sadece 7 yıl sonra 2007 yılında nüfus 719.267’ ye ulaşmıştır. Yapılan son nüfus sayımı 2015 yılında olmuştur ve sayı 757.162 olarak belirlenmiştir. Bağcılar’da nüfus sayımlarından da anlaşılacağı üzere oldukça yoğun bir nüfus vardır ve büyük çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine aittir. Artan hızlı nüfusun barınma ihtiyacına yetersiz kalan ilçe, çarpık yapılanmaya maruz kalmaktadır.

Bağcılar’ın Tarihi Yerleri
Bağcılar Osmanlı Dönemi’nde Rum kesiminin yaşadığı köylerden biri idi. İlçemiz oldukça küçük bir köyden gelme olduğundan tarihi eser açısından oldukça zayıftır. Ancak yine de Bağcılar’ın Tarihi Yerlerine göz atacak olursak ilk karşımıza çıkan Kaşıkçı Çeşmesi olacaktır. Çeşme esasen konaklamak için bir han ve hamamı, ayrıca su sarnıcı ile küçük bir külliye görünümüne sahiptir. Yapılış amacı Avrupa’dan gelen tüccarların buralarda konaklaması idi. Burada konaklarken şehre girip ticaret yapma izni almaya çalışırlardı. Bir diğer tarihi eser ise Çiftegelinler Çeşmesi’dir. İpek yolu güzergahında yer alan bu çeşmede hayvanlar ve insanlar birbirlerine ters vaziyette su içebilmekteydiler. Ayrıca çeşmenin yakınında namaz kılmak için uygun bir minber olduğu da gözlenmiştir. Ancak çeşme sadece rivayetlerle vardır. Herhangi bir kalıntı mevcut değildir. Bunun yanında Tavukçu Köprüsü, su kemerleri, tarihi ipek yolu ve su yolları da ilçeye ait tarihi değer taşıyan niteliklerde oldukça önemli eserlerdir.Bağcılar’ın Gezilecek Yerleri
Bağcılar’ın gezilecek yerleri
ne göz atıldığında halkın hizmetine sunulan 133 park öncelikli gelmektedir. Bu parklar oldukça çok ağaçlandırılarak sizleri şehrin sıkıcılığından kurtarıp bol oksijene davet etmektedir. Ayrıca 2005 yılında hizmete açılan Halk Sarayı’ da bir örnek niteliği taşımaktadır. Burada modern ve klasik mimarinin izlerine rastlamak ve keşfetmek oldukça kolaydır. Ayrıca Halk Sarayı’nda nikah ve düğün törenlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. 20.000 kitabı içinde barındıran kocaman bir kültür merkezine de sahip olan ilçe de kültürel etkinliklerin sayısı çoktur. Bununla birlikte büyük pazarları, alışveriş merkezini de içinde barındıran Bağcılar, kendisini ziyarete gelenleri eğlendirmeden göndermek niyetinde değil gibi görünüyor. Yolunuz Bağcılar’a düştüğünde mutlaka buraları gezmelisiniz.
Bağcılar’ın Yemekleri
Bağcılar’ın yemekleri
şeklinde spesifik bir yemek türüne rastlanmamakla beraber bölgenin dış illerden özellikle Güney ve Doğu Anadolu ‘danaldığı göçlerle yemeklerini oraların damak tadına uygun hale getirmeye başlamış ve hemen her köşe başında bir kebapçı açılmıştır. Bağcılar’da pişen en temel nitelikli yiyeceğin et olduğunu söylesek ve semt sakinlerinin bu konuda ellerini oldukça becerikli olduğunu da eklesek yanılmış sayılmayız. Yolunuz Bağcılar’a düştüğünde buralarda yaşayan ancak kökünü Güneydoğu illerinden alan semt sakinlerinin hazırladığı bir porsiyon et yemeğini yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Bağcılar Mahalleleri
100.Yıl Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Çınar Mahallesi, Demirkapı Mahallesi, Evren Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevziçakmak Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Güneşli Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kazımkarabekir Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Kirazlı Mahallesi, Mahmutbey Mahallesi, Merkez Mahallesi, Sancaktepe Mahallesi, Yavuzselim Mahallesi, Yenigün Mahallesi, Yenimahalle Mahallesi, Yıldıztepe Mahallesi
 
Yukarı