Bahçelievler Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Bahçelievler semti, İstanbul iline bağlı olan bir ilçedir. Semt İstanbul’un Avrupa yakasında yer alır. Küçükçekmece Bağcılar ve Güngören semtlerine komşu olan bu semt 1992 yılında Bakırköy semtinden ayrılarak kendi başına bir ilçe olmuştur. 16,7 km2 bir yüz ölçümüne sahip olan Bahçelievler11 adet mahalleden oluşmaktadır. Önceden olmasına rağmen günümüzde kendisine bağlı herhangi bir köy bulunmamaktadır. Mahallelerin isimleri; Cumhuriyet Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi, Hürriyet mahallesi, Kocasinan Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Siyavuşpaşa Mahallesi, Soğanlı Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Yenibosna ve Bahçelievler Mahallesi.Bahçelievler semti Bakırköy’ün eski E-5 karayolunda büyümesi sonucu oluşup Bakırköy’ den ayrılma ihtiyacı hissederek genişlemiştir. Bahçelievler semti civarı Bizans İmparatorluğu döneminde tarım yapılan ve Hepdemon olarak anılan bölgelere tekabül etmektedir. Devlet için oldukça önemli olan ve asker geçişlerin sağlandığı, şehrin merkezine ve su kaynaklarına yakın konumuyla göz önünde olan Bahçelievler oldukça rağbet gören bir yazlık semt idi. Çok uzun süre Bizans yönetiminin altında kalan bölge Türklerin bu yerleşkeye gelmesiyle sahipsiz kaldı. 1912’den sonra değer biçme yoluyla satılan bu topraklar ardından konumunun uygunluğu nedeniyle Londra asfaltı denilen asfaltın ilk yapıldığı yerlerdir. 1960lı yıllardan sonra bugünkü konumuna yavaş yavaş gelmeye başlayan semt diğer semtlere göre daha planlı ve daha az gecekonduya sahip konumdadır.

Bahçelievler’in Nüfusu
Bahçelievler’in nüfusu
diğer semtler gibi her geçen gün artan bir yapıya sahiptir. Zaten bu artışı oldukça hızlı olması ve Bakırköy Belediyesi’nin tek başına yetersiz kalması sebepleri Bahçelievler’i tek başına ilçe yapmıştır. Nüfusun değişimini anlamak için daha ayrılmadan yapılan sayımlara göz atmakta fayda var; 1960 yılında 8500 olan nüfus 1965 yılında bir anda 20.881’e çıkmıştır. Son zamanlardaki durumunda ise 2000 yılında 478.000, 2007 yılında 571.000, 2015 yılında 602.000 gibi rakamlara ulaşmıştır. Günümüzde bu nüfusa sahip ülkeler dahi olduğunu düşünürsek nüfusun aslında ne kadar çok olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Bahçelievler’in Tarihi Yerler
Tarihin oldukça eski dönemlerinden beri var olan ve tarihin en önemli olaylarına tanıklık eden Bahçelievler’de tarihi yerlere bir göz atmakta fayda vardır. Böylece hem kültürümüzü öğrenecek hem de kendimize buraları gezmek için bir rota çizmeye başlayacağız.

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)
Milli Egemenlik Parkı’nın içerisinde bulunan bu köşk, kendisine yapılan değişiklikler yahut eklemelere rağmen hala 16. Yüzyılın Osmanlı mimarisini taşımakta ve tüm ihtişamıyla durmaktadır. Semt günümüzde belediyenin aldığı bir kararla çocuk kitaplığı olarak değerlendirilmektedir. Böylece çocuklar için de bir cazibe merkezi haline getirilmesi amaçlanmıştır. Kendisine verilen ismin önemi; III. Mehmet Döneminde III. Mehmet’ e iki defa sadrazamlık yapmış Siyavuşpaşa’ dan gelmektedir. Tahminlere göre etrafında kalan tarihi kalıntılar da han yahut hamam olarak 16. Yüzyılda kullanılmaktaydı.


Çobançeşme Köprüsü ve Çoban Çeşmesi
Atatürk Havalimanı kavşağında yer alan Çobançeşme Köprüsü 6 kemerli ve yaklaşık 38 metre uzunluğundadır. Köprü tamamen elle yontulmuş taşlardan yapılmıştır. Suyu oldukça bol bir derenin üzerine başlarda Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İnşa edilen köprü şimdilerde kuru bir yatağın üzerinde çıplak kalmıştır. Çeşme de tam bu köprünün yanında bulunmaktadır. Hala kullanımda olduğundan gidenlere tavsiyemizdir.

Soğanlı Çeşmesi
İmparator Neron Döneminde askerlerin geçiş yolu olan Bahçelievler semtinde askerlerin susuzluğunu giderebilmesi için yapılmıştır. Oldukça eski olduğundan tarihin çok önemli olaylarının baş şahidi olarak sayılmaktadır.

Viran Saray ( Viran Bosna)
Yenibosna İlköğretim Okulu’na oldukça yakın bir konumdadır. Saray şuan tamamen yıkılmış ve sadece kalıntıları kalmıştır. Tarihçiler tarafından yapılan incelemelere göre Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu sanılan bu saray Yugoslavya’nın Bosna kentinden adını almıştır.

Bahçelievler’in Gezilecek Yerler
Bahçelievler’in gezilecek yerleri
ne baktığımızda ilçede çok sayıda oldukça büyük pazar yeri, alışveriş merkezleri ve yukarıda ismi sayılan tarihi merkezleri olduğunu göreceksiniz. Buraların dışında İstanbul’un diğer semtlerine de giden toplu taşıma araçları mevcut olduğundan gezme rotanızı oralarda da değerlendirebilirsiniz.

Bahçelievler’in Yemekleri
Bahçelievlerin yemekleri
ne göz atıldığında kendisine özgü yöresel yemekler göze çarpmamaktadır. Semt eskiden beri su merkezi olup sadece yazları kullanıldığından tarihin mirası olan yöresel bir yemeğe rastlanmamaktadır. Ancak Bahçelievler’de yer alan ve adını duyurmuş oldukça ünlü restoranlarda yemek yemeniz ve aradığınız her lezzeti bulmanız mümkündür.

İstanbul Bahçelievler Mahalleleri
Bahçelievler Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi, Fevziçakmak Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Kocasinan_Merkez Mahallesi, Siyavuşpaşa Mahallesi, Soğanlı Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Yenibosna_Merkez Mahallesi, Zafer Mahallesi,
 
Yukarı