İBB, Soğuk ve Karlı Hava Koşullarında Evsizlere Kapılarını Açtı

#1
İbb’den Sokakta Kalan Evsizlere Sıcak Yuva

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kenti etkisi alan soğuk ve karlı hava koşullarında sokakta kalan kimsesiz vatandaşları misafir ediyor. Beyaz Masa Alo 153’e gelen ihbarlar anında değerlendiriliyor. Esenyurt ve Kayışdağı’ndaki misafirhanelerde; beslenme, barınma, temel sağlık ve ilaç hizmetleri, öz bakım ve hijyen, giyim yardımı ve memleketlerine göndermek gibi hizmetler veriliyor. İBB tesislerinde şu anda 346 kimsesiz misafir ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belirli bir ikamet yeri olmayan ve soğuk havalarda sokakta veya terk edilmiş mekânlarda yaşayan vatandaşlara barınma, beslenme, sağlık ve ayni yardımlar ile sahip çıkıyor. Sokakta yaşayan kimsesizler Esenyurt’taki misafirhanede (Atatürk Mahallesi, Cemal Gürsel Caddesi ESENYURT İBB İSTAÇ binası)ağırlanırken kadınlar ise İBB Kayışdağı Darülaceze Merkezi’nde misafir ediliyor.

Kasım Ayından Bu Yana 2964 Evsiz Misafir Edildi

İBB misafirhaneleri Kasım ayında kapılarını açarken o tarihten bu yana toplam 2964 evsiz vatandaşı ağırladı. İstanbul’da etkili olan soğuk ve karlı hava koşullarında ise şu anda 294 erkek ve 52 kadın misafir ediliyor. İBB Darülaceze Müdürlüğü evsizlere kış hizmeti kapsamında geçen yıl kış döneminde Esenyurt Misafirhanesi’nde 57 personel ile 2 bin 910 evsiz bireye hizmet vermişti.

Misafirhanede beslenme, barınma, temel sağlık hizmetleri, ilaç hizmeti, öz bakım ve hijyen, giyim yardımı ve memlekete gitmek isteyenleri memleketlerine göndermek gibi hizmetler veriliyor. Misafirhane kış döneminde (Aralık ve Mart ayları içerisinde) açık kapı sistemi ile çalışıyor. Sosyal çalışmacılar vasıtasıyla, sosyal incelemeleri yapılarak huzurevinde, Kadın Sığınma Evinde, bakım evleri gibi kurumlarda kalması uygun olanlar ise bu kurumlara yerleştiriliyor.

İhbar İçin Alo 153’ü Aramak Yeterli

Vatandaşların gördükleri evsizleri, 153 İBB Beyaz Masa’ya bildirmeleri halinde Zabıta ekipleri tarafından bulundukları yerden araçlarla alınarak misafir edilecekler. İhbarlar ayrıca 112 Acil Çağrı Merkezi, Zabıta Birimleri ve Polis vasıtasıyla yapılabileceği gibi evsiz kişiler bizzat kendileri de merkeze başvuruda bulunabiliyor.

Evsiz Vatandaşlara Verilen Hizmetler:

Bilgi işlem –kayıt, banyo ve berber hizmetleri, barınma yatak ve temizlik hizmeti, üç öğün sıcak yemek, kumanya ve çay dağıtımı, çay dağıtımı, sağlık ve reçete hizmeti, kılık kıyafet hizmetleri, memlekete gönderme hizmeti, huzurevi ve bakım evine yerleştirme hizmetleri, aileye teslim hizmeti, acil müdahale ve sağlık hizmetleri, sosyal servis hizmetleri, 18 yaş altı çocukları yurtlara yerleştirme hizmeti, hastanelere sevk hizmeti.
 
Yukarı