Küçükçekmece Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Küçükçekmece gölünden adını alan İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ilçe Avcılar ve Bahçelievler’e komşudur. 1987 yılında 26 diğer ilçe gibi Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. 1992 yılında bugün ki sınırlarına erişen Küçükçekmece, 2009 yılı itibariyle son sayımlara göre 21 mahalleden oluşmaktadır. Yaşam kalitesi endeksi sıralamasında 12.sırada yer alan semt Marmara Denizi ve Küçükçekmece Gölü’ne de sınırdır. İsminin Küçükçekmece konulmasıyla ilgili çeşitli efsaneler bulunsa da en makul olan göle giren balıkları tutma amacıyla göle konan ve yukarı çekilerek açılan kafesli setlerin çekmeceye benzetilmesinden olabilir. Bu hikâyede ki tek ironi ise küçük olarak adlandırılan gölün Büyükçekmece Gölü’nden daha büyük olmasıdır. Küçükçekmece semtinin etrafında Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere, Nakkaş Deresi yer almaktadır. TEM otoyolu ve E-5’e oldukça yakın bir ilçe olduğundan bir yerden bir yere ulaşım kolaydır. YTT seferleri oldukça sıktır. Bunun dışında çeşitli mahallerine metrobüs vardır. Ayrıca Marmarayın ilk durağı da Halkalı’dadır. İlçede 62 ilköğretim okulu, 22 lise ve 15 anaokulu olmak üzere toplam 96 adet resmi okul mevcuttur. Bunun yanında sanat akademisi, bilgievi ve akşam lisesi olduğu da görülür. 2009 yılında kurulmuş ve halen faaliyetlerine devam eden Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından oynatılan ve İstanbul alt yapı liglerinde Küçükçekmece ilçesini temsil eden Küçükçekmece Basketbol Gençlik ve Spor Kulübü bulunmaktadır. Ayrıca Metin Oktay adına stadyum da mevcuttur. İlçe Kasım 15 itibariyle Ak Parti belediyesi tarafından yönetilmektedir.

Küçükçekmece’nin Nüfusu
Küçükçekmece İstanbul’un lüks semtleri arasında yer alan bir ilçedir. Ve İstanbul’un diğer semtlerine nazaran nüfusun kozmopolittik yapısı daha azdır.

Küçükçekmece’nin Nüfusu yapılan nüfus sayımlarına göre 1990 yılında 479.419’dur ve bu nüfusun 469.431’i şehir, sadece 9988’i kır nüfusudur. Anlaşılacağı üzere ilçe olduğundan beri kırsal kesimi oldukça az olup şehir hayatına adaptedir. Nüfus sadece bir yıl sonra 2000 yılında 594.524 e çıkmış ve yapılan son nüfus sayımı2015 yılında ise 761.064 olduğu gözlemlenmiştir. Tüm yapılan nüfus sayılarında benzer bulgulara rastlanılarakkır hayatının başından beri zayıf olduğu görülmektedir.

Küçükçekmece’nin Tarihi Yerleri
Küçükçekmece az dalgalı ve geniş düzlüklerden oluşan topraklarda yer alır. Morfolojik yapısı gereği lagün oluşturan Nakkaş deresi Küçükçekmece’nin tarihi yerleri arasında yer alır. Çünkü dünya çapında oldukça az görülen lagün örneği olduğundan bir doğa harikası sayılabilecek niteliktedir. Küçükçekmece semti İstanbul semtiyle özdeş bir tarihe sahip olduğundan çok eskidir denilebilir. Roma imparatorluğunu Bizans’a bağlayan önemli geçitlerden biri olan viaegnetia, Küçükçekmece semtinin yüksek tepelerinden bulunan region’dan geçmektedir. Ancak bunlar rivayette kalıp büyük depremlerle yıkıldıkları söylenmektedir. Bir diğer önemli tarihi eser ise kuzeyde bulunan Yarımburgaz Mağaralarıdır. Bu mağaralar Küçükçekmece ilçesinin en eski yerleşim yeri olarak bilinir. Eskiliği abartılacak niteliktedir. Paleolitik çağlardan itibaren yerleşimin başladığı söylenmektedir. Bunun dışında Yavuz Sultan Selim’in defterdarı Abdül Selami Bey Türbesi, Region Kitabeleri,18. Yy’da yapıldığı iddia edilen Küçükçekmece Meydanı Çeşmesi de tarihi eser niteliği taşıyan eserlerdir. Oldukça eski yerleşim yeri olan bu semtte evler dahi tarihi nitelik taşıyabilmektedir.. 1950’li yıllardan sonra yoğun göç alan ilçe daha karmaşık hale gelmiştir.


Küçükçekmece’nin gezilecek yerlerine göz atacak olursak karşımıza en temel nitelikli 4 adet kültür merkezi çıkmaktadır. Bunlar; Cennet Kültür ve Sanat Merkezi, Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi ile Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’dir. Bunun dışında ailenizle keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız oldukça büyük bir araziyi kaplayan Kavaklı Lunapark oldukça iyi bir alternatiftir. Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi’ de araba tutkunları için oldukça iyi alternatifler sunmaktadır. Ayrıca yukarıda isimleri anılan tarihi yerler de ziyarete açıktır. Mutlaka gezilip görülebilir.


Küçükçekmece’nin yemekleri şeklinde o yöreye ait çok özel yemekler bulunmamakla birlikte yöreye gelen sakinlerin kendi memleketlerinden getirdikleri lezzetleri bulmak mümkündür. Ancak bununla sınırlı kalmayan ilçe gerek dünya gerek Türkiye’nin çeşitli lezzetleri sunacak mekanlara sahiptir. Hemen her fiyatta yiyeceğe ulaşmanız mümkündür. Fast food yiyecekten anne yemeklerine kadar yöreye hakim olan yiyecek portföyü vardır. Küçükçekmece sakinleri için de ziyaretçileri içinde her türlü alternatifi sunmaktadır.

İstanbul Küçükçekmece Mahalleleri
Atakent Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Beşyol Mahallesi, Cennet Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Halkalı Merkez Mahallesi, İnönü Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Kanarya Mahallesi, Kartaltepe Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Mehmetakif Mahallesi, Söğütlü Çeşme Mahallesi, Sultan Murat Mahallesi, Tevfik Bey Mahallesi, Yarımburgaz Mahallesi, Yeni Mahalle Mahallesi, Yeşilova Mahallesi
 
Yukarı