Maltepe Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Marmara bölgesinin İstanbul ilinde Anadolu yakasında yer alan bir ilçedir. Maltepe; Kadıköy, Kartal, Ataşehir ilçeleriyle komşudur. İstanbul’un büyük ilçeleri arasında sayılabilir. Oldukça eski bir semt olan Maltepe’nin tarihine bakıldığında Bizans İmparatorluğu karşımıza çıkmaktadır. Bugünkü Maltepediyebileceğimiz sınırlar 16.yy’a dayanır. Rivayetlere göre Palekanon Savaşı’nın da bu topraklar etrafında yapıldığı söylenir. Rivayetin kaynağı ünlü tarihçi Hammer’e dayanmaktadır. Yüzyıllardır önemli bir yerleşim yeri olan Maltepe esasen ‘Yığma Tepe’ anlamında kullanılmıştır. Oldukça çok altının hazinenin yığıldığı topraklar anlamına gelmektedir. İstanbul’un fethinden sonra Maltepe zaten önemli olan konumunu iyice arttırmıştır. Konum itibariyle Bağdat Yolu üzerine düşen ilçe Osmanlı Ordusu’nun önemli bir duraklama noktasıdır. Ordugâhın Maltepe de kurulduğu söylenir. 18.yy’da Maltepe daha da gelişmiş ve yepyeni bir görünüme kavuşmuştur. 1755-1757 yıllarında 2 defa Şeyhülislamlığa atanan Feyzullah Efendi Maltepe için oldukça emek harcamış ve eski Maltepe onun çiftliği olarak anılmıştır. 1874-1955 yıllarında çıkan büyük yangınla Maltepe’de ki tarihi evler zarar görmüştür. 1928 yılında ilçe ilk kez kendini bulmuş ve Maltepe Belediyesi kurulmuştur. Yazları sıcak ve kurak kışları ve yağışlı ve serin olan ilçe Akdeniz iklimi özellikleri gösterir. İlçede yaygın görünen bitki örtüsü ormandır. Maltepe bölgesinde ulaşım demiryolu ve karayolu ile yapılır. Kendisine bağlı 18 adet mahalle bulunmaktadır. İstanbul’un en eski belediyeleri arasında yer alan ilçe hızla gelişim kaydetmektedir.

Maltepe’nin Nüfusu
Kurtuluş savaşı ardından Selanik, Drama, Kavala ve Serez yöresinden Türkiye’ye gelen Türklerin 1500 kadarı Maltepe’ye yerleşmiştir. Bölge nüfus açısından İstanbul’un 10. İlçesidir. 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre 355.384 olan Maltepe’nin nüfususadece 2 yıl sonra 2007 yılında 415.117 olmuştur. 2015 yılında ki nüfus sayımında ise ilçe nüfusu 487.337’ye çıkmıştır.

Maltepe’nin Tarihi Yerleri
Bizans İmparatorluğuna dayanan bir geçmişi olan Maltepe oldukça tarihi bir bölge olmasına rağmen kalıntılar hakkında çok kesin bilgiler yoktur. Bizans döneminde Latince adının Urias olduğu söylentisi vardır. Küçükyalı’da yer alan Bryas Sarayı Harabelerinin Maltepe’ye bu adı verdiği söylenir ancak rivayetten ibarettir. Bir diğer rivayette Palekanon Savaşının bu topraklar üzerinde olduğudur. Ancak bu rivayet 6. Mırmıroğlu tarafından çeşitli kanıtlarla çürütülmüştür. Maltepe’nin tarihi yelerine göz atıldığında yüzyıllardır yani var olduğundan beri önemli bir bölge olduğu anlaşılır. Hazine ve definelerin saklanıldığı yer anlamına gelen semt Türklerin Dragos ile ilgili efsaneleri dolayısıyla evirilerek Maltepe adını almıştır. Bağdat yolu üzerine düşen Maltepe de Bağdat’ın kalıntıları hiç kalmamıştır. Fatih Sultan Mehmet’in Hünkâr Çayırı mevkiinde 1481 yılında öldüğü rivayetinde bu Hünkar Çayırı’nın da Maltepe’ de olduğu söylenir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bu durum ifade edilmiştir. Kayış Dağı suyunu Maltepe’ye Feyzullah Efendi’nin getirdiği söylenir. Bir diğer tarihi eser de yine Feyzullah Efendi’nin sahibi olduğu Feyzullah Camii ’sinin yakınlarında ki çeşmedir. Narlıdere Çiftliği olarak anılan ve şuan ki adıyla Süreyya Paşa Göğüs Hastalıkları merkezi olan yer Süreyya Paşa tarafından yaptırılmıştır. Maltepe’nin hemen her yerleşkesi oldukça eski yıllara dayandığından tarihi eser niteliği taşımaktadır. 1900’lü yıllarda çıkan yangınla zarar gören tarihi ahşap evleri olsa da Maltepe hala klasik ve modern tarih izlerini taşımaktadır.

Maltepe’nin Gezilecek Yerleri

Bakireler Tapınağı Maltepe’nin gezilecek yerlerinin başında gelir. Bu tapınak Süreyya Paşa Plajı’nda yer alır. Yunan inancına göre evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettiği denizin içinde buluna tapınak Bakireler Anıtı adını almıştır. Turistler ya da semtin yerlileri tarafından oldukça büyük bir cazibe merkezi olan tapınağın dışında Maltepe’nin içerisinde büyük alışveriş merkezleri, büyük semt pazarları ve geniş botanik alanlar bulunmaktadır. Böylece Maltepe, kendisine ziyarete gelenleri eğlendirmeden göndermek niyetinde değildir. Maltepe’yi gezmeyi geldiğinizde mutlaka kendiniz için alternatifler bulacaksınız.

Maltepe’nin yemekleri şeklinde spesifik bir sınıflandırma yapamamaktayız. İstanbul’un çoğu semti gibi karma bir nüfus oluşturduğundan semte özgü yemekler neredeyse yok gibidir. Semte yerleşen ve aldığı göçlerle oluşan semt sakinleri geldikleri Anadolu topraklarından yemeklerini de getirmişlerdir. Maltepe de bulabileceğiniz ev yemekleri yapan yerler kendi topraklarının tatlarını taşımaktadır. Karnınızı doyurabilmek için arayacağınız şık ya da gündelik mekanlar Maltepe de mevcuttur. Oldukça uygun fiyatlarla yiyebileceğiniz yemekler Maltepe’ye özgü olmasa da dünya Türkiye lezettlerini bulabileceğinizi vaat etmektedir.

İstanbul Maltepe Mahalleleri
Altayçeşme Mahallesi, Altıntepe Mahallesi, Aydınevler Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Başıbüyük Mahallesi, Büyükbakkalköy Mahallesi, Cevizli Mahallesi, Çınar Mahallesi, Esenkent Mahallesi, Feyzullah Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Girne Mahallesi, Gülensu Mahallesi, Gülsuyu Mahallesi, İdealtepe Mahallesi, Küçükyalı Mahallesi, Yalı Mahallesi, Zümrütevler Mahallesi
 
Yukarı