Pendik Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Pendik, şehrin Anadolu yakasında yer alıp Marmara denizine sahili olan bir ilçedir. İlçenin en eskiden kullanılan ve yaygınlaşan ismi Pantikapeun ‘dur. Beş duvarlı anlamına gelen bu isim Roma, Bizans ve Latin imparatorluğu zamanında kullanılmış ve öyle bilinmiştir. Daha sonra Osmanlı imparatorluğundan ya da Osmanlı zamanından sonra ilçenin adı Pendik olarak kalmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Pendik’te ilk yerleşik halk olarak Makedonyalılar bilinse de yapılan araştırmalarda 3-4 bin yıllık insan kalıntılarına rastlanmıştır. Pendik ilçesinde roma ve doğu roma hakimiyetinden sonra Selçuklular hakimiyet sürmüş olmasına rağmen tekrar Latin imparatorluğunun eline geçmiştir. Latin imparatorluğundan sonra ilçe Osmanlı imparatorluğunun eline geçmiş bu da Bizans’ın geri kazanma çabasına bürünmesini sağlamıştır. Ama bu çabalar sonuçsuz kalmış ve Pendik Türk hakimiyeti altına alınmıştır. Küçük bir kasaba durumunda olan ilçe 50 saatlik süren büyük bir yangın atlatmış ve tüm ilçe kül olmuştur. Bu olaydan sonra Ayan Meclisi Senato Hariciye Encümen Reisi Azaryan Efendi Paris’ten mühendis ve mimarlarını getirterek ilçenin yeniden planlanmasının yapılmasını istemiştir. Yapılan planlamalar gelişmeler göstererek günümüze dek ulaşmıştır.

Pendik Nüfusu gördüğü restorasyonlardan ve yerleşik halkına sunduğu imkanlardan sonra nüfusunda büyük oranda artış görülmektedir. Türk hakimiyeti altına alındığından bu yana yerleşik hayat ilçesi olarak kabul gören ilçenin nüfusu o günden bugüne artmış ve hala da artmaya devam etmektedir. Bugünkü nüfusu 681.736 sayısında olmasına rağmen ilçe çoktan kentsel yaşam ilçesi olduğunun sinyallerini vermiştir. Önceki yıllara bakıldığında artışın çok hızlı olduğunu sonuçlarda göreceksiniz. Daha çok genç kesimin yaşam sürdüğü ilçede orta yaşlı kesimde gençlerin sayısına yetişmekte diyebiliriz.

Pendik Tarihi yerleri
Geçmişi bu kadar imparatorluk değiştirmiş ve tüm imparatorluktan izler kazanmış ve bunları günümüze kadar taşımış olan bir ilçenin çok fazlaPendiktarihi yeri olduğunu görürüz. Bu ilçede manastırlar hanlar, höyükler, sarnıçlar kaleler bulunmamaktadır. Bunları sıraya dizecek olursak;
 • Aydos kalesi
 • Yavuz sultan selim köprüsü
 • Surlar
 • Ayazmalar
 • Sultan konağı
 • Sarnıçlar
 • Bizans mezarlığı
 • Pavli adası
 • Bizans devrine ait manastır
 • Temenye
 • Pendik göyüğü
Şeklinde sıraya dizebiliriz. Kültürümüzü ve geçmişimizi yansıtan izlerin sıklıkla görüldüğü bu tarihi yerler görülmesi gereken yerlerdir. Belki gidip gördüğünüzde geçmişte olan şeyler bu ilçe için yaşanılan olaylar gözünüzde canlanır ve biraz olsun geçmişte yaşayabilirsiniz. Pendik oldukça tarihi yerlere ev sahipliği yapan bir ilçedir. Bu sayede oldukça fazla yabancı ve yerli misafirlerini ağırlamaktadır. Bulundurduğu tarihi zenginliklerinden ötürü oldukça fazla rehavet gören ilçelerimizin başında gelmektedir. Bu kadar tarih barındırmasına rağmen yine de eskimeyen bir güzelliği olduğu da misafirlerin yorumları arasında.

Pendik Gezilecek Yerler
Pendik
’egittiğinizde hem deniz kıyılarında gezinti hem de kültürel bir gezinti yapmanız mümkün. Pendikgezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine oldukça fazla çeşit ve imkan sunan ilçe ziyaretçileri tarafından sevilmekte hatta sadece gezme niyetiyle gelen ziyaretçileri daha sonradan ilçeye yerleşmeyi bile düşünmektedir. Bu da ilçenin oldukça fazla derecede nüfusunu etkilemektedir.


Pendikyemekleri onu ziyaret edip gezen misafirlerin sayısından belli oluyorsa eğer Pendik’in yemekleri muhteşem diyebiliriz. Çünkü sadece bir dönerini yemek için bile uzak yerlerden gelen ziyaretçileri var bu ilçenin. Çok çeşit yemek sunmasına rağmen her yemeği sevilip misafirleri tarafından ilgi görmüştür. Bu durum ilçenin ziyaret edilme durumunu sıklaştırmış ve ekonomiyi canlandırmıştır. Zaten ilçeye gittiğinizde de esnafçılık ve mahalle kültürünün farkına varacaksınız.

İstanbul Pendik Mahalleleri
Ahmet Yesevi Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Ballıca Mahallesi, Batı Mahallesi, Çamçeşme Mahallesi, Çamlık Mahallesi, Çınardere Mahallesi, Doğu Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Emirli Mahallesi, Ertuğrul Gazi Mahallesi, Esenler Mahallesi, Esenyalı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Göçbeyli Mahallesi, Güllü Bağlar Mahallesi, Güzelyalı Mahallesi, Harmandere Mahallesi, Kavakpınar Mahallesi, Kaynarca Mahallesi, Kurna Mahallesi, Kurtdoğmuş Mahallesi, Kurtköy Mahallesi, Orhangazi Mahallesi, Orta Mahallesi, Ramazanoğlu Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Sapan Bağları Mahallesi, Sülüntepe Mahallesi, Şeyhli Mahallesi, Velibaba Mahallesi, Yayalar Mahallesi, Yeni Mahalle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Yeşilbağlar Mahallesi
 
Yukarı