Sancaktepe Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Sancaktepe, 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşmuş olan şehrin Anadolu yakasındaki ilçelerinden biridir. Güneyinde Kartal, güneybatısında Maltepe, batısında Ataşehir ve Ümraniye, kuzeyinde Çekmeköy, doğusunda Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine komşudur. İlçe fazla büyük bir yüzölçümüne sahip değildir. 20 mahalle ve 1 köye ev sahipliği yapmaktadır. Üçüncü köprünün yapılışıyla daha çok tercih edilen bir ilçe haline gelmiştir. çünkü üçüncü köprü bu ilçenin sınırları içerisinden geçmektedir. Ümraniye’ye bağlı olan Sarıgazi , yenidoğan beldelerinin birleşmesiyle olmuştur. Sancaktepeilçesi ile ilgili birçok plan ve proje yapılmaktadır. Bunlardan biri de içerisinden metro geçmesidir. Çok kısa sürelik bir ilçe olma geçmişi olduğundan tarihi çok eskiye dayanmamaktadır. Bu sebeple yavaş yavaş öğrenilen bir ilçe yerleşim hayatı için kullanılmaya da yeni yeni başlanmaktadır. Daha yeni yeni değerlendirilmeye başlayan sancaktepeilçesinde insanların gelecek zamanlarda daha çok rahat ve refah içinde yaşayacakları söyleniyor. Gerekli plan ve projeler gerçekleştiğinde tüm bu durumlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

SancaktepeNüfusu
2008 yılından bu yana incelendiğinde ilçenin hem kır hem de şehir kısmında da olmak üzere toplam Sancaktepenüfusuda devamlı arttığı gözlenmektedir. İlçenin yüzölçümüne göre fazla sayıda insanın ikamet ettiği bilgi olarak verilmiştir. Sancaktepeilçesinin bugünkü nüfusu 354.882 sayısında bulunmuştur. Ancak bu sayının ilçenin yüzölçümüne rağmen daha da fazla artacağı bilgiler dahilinde bulunmaktadır. Bu süreç için verilen zaman 4 ila 5 sene aralığındadır.

SancaktepeTarihi yerleri
Sancaktepe
ilçe olma statüsüne ulaştığı günden bugüne mesire alanı ve yazlık sarayları ile ön plana çıkmıştır. ilçede bulunan en eski yapı bir Bizans Sarayı olan I. TiberiusKonstantinos (578-582) ve Mavrikos (582-602) dönemlerinde inşa edilen Damatris Yazlık Sarayı’dır. Bugün bu sarayın kalıntıları ilçenin Samandıra sınırları içerisindedir. Bölgede eskiden Bizans ve roma kalıntıları da oldukça fazla görülmektedir. Bu sayede oldukça fazlaSancaktepetarihi yere ev sahibi yapmaktadır denilebilir. Tarihi yerlere ve mirasımıza merakı olan herkesin uğradığı adreslerden birisidir. Çünkü üç imparatorluğun (Roma,Bizans,Osmanlı) bıraktığı farklı farklı izler söz konusu olmakla beraber insanların ilgisini ve merakını çekmektedir. Farklı millet kesimlerinin bıraktığı kültür mirasını bu ilçede görebilecek ve yaşayabileceksiniz. Farklı milletlerin kültürümüze kazandırdığı zenginlikler ve bilgiler bizi geçmişini bilen ve geleceğine ışık tutabilen bireylerden biri oluruz.

SancaktepeGezilecek yerleri
Tarihi açısından oldukça fazlaSancaktepe gezilecek yerleresahip bir ilçedir. Sancaktepetarihi bir miras olarak görünen ilçelerimizden biridir. Sevdiklerinizle beraber keyifli bir o kadarda kültürel ve tarihimizi tanıtan bir gezinti yapmak istiyorsanız bu ilçeye mutlaka uğramanız gerektiğini söyleyebiliriz. İlçenin sokaklarında bile üç imparatorluktan kalan izleri görebileceğiniz bu ilçe İstanbul’un yeni ilçelerinden olmasına rağmen geçmişinde ilçe statüsü olmadan yine de yerleşik hayat olarak kullanılan yerlerden biriydi. Bu sebepler doğrultusunda sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak ve yeni yerler göreceğiniz semtlerdir. Gidip gezip görerek kültürel bir zenginlik oluşturmanızı tavsiye ederiz.


Sancaktepe yemekleridiye andığımızda ağırlıklı olarak aklımıza kırmızı ve beyaz et gelmektedir. Bu durum ilçede yaşayan nüfusun ağırlıklı olarak bu yiyecekleri tercih etmesiyle ve özel olarak bu yemekleri sunan mekanların açılmasıyla gerçekleşmiştir. Tercihen kırmızı ve beyaz et rehavet görse de etle pek fazla arası olmayan insanlar için de yemek çeşitleri düşünülmüş ve beğeninize sunulmuştur. Sevdiklerinizle keyifli ve belki de biraz olsun yorucu bir gezinti yaptıktan sonra hem biraz soluklanıp hem de karnınızı doyurabileceğiniz mekanlar oldukça fazla sayıdadır. Bu sadece ilçeye gelen ziyaretçiler tam anlamıyla keyifli bir gün geçirip günlerini sonlandırmaktadırlar.

İstanbul Sancaktepe Mahalleleri
Abdurrahmangazi Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Emek Mahallesi, Eyüp Sultan Mahallesi, Fatih Mahallesi, Hilal Mahallesi, İnönü Mahallesi, Kemal Türkler Mahallesi, Meclis Mahallesi, Merve Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Paşaköy Mahallesi, Safa Mahallesi, Sarıgazi Mahallesi, Veysel Karani Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi
 
Yukarı