Şile Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Şile, tam anlamıyla tatil ilçesi olarak anılan İstanbul iline bağlı bir ilçedir. Karadeniz ve Marmara denizlerine kıyısı olan bir ilçedir. Çevresi pendik, çekmeköy ve Beykoz ilçeleriyle çevrilidir. Şile ilçesinin geçmişi çok eski hatta cilalı taş devrine kadar gitmektedir. O zamanlarda burada yüksek derece bir nüfus yoğunluğu olduğu bulgusuna saptanmıştır. Şehrin en eski yerleşim yeri şile’nin ağva ve sahilköy köyleri olarak bulunmuştur. Şile iki defa istilaya uğrayan bir ilçedir. Birinci istila yunan ordusu tarafından savaştan dönerken gerçekleşmiş, ikinci istila ise roma ordusu tarafından gerçekleşmiştir. İlçede roma imparatorluğunun izlerine hala rastlanmaktadır. İlçedeki mağaralar ilk inanan Hristiyanlara konut görevi görmüştür. Aynı zamanda mağaralar yakalanan Hristiyanlar için hapis görevide görmüştür. Daha sonrasında ilçe 1090 yılında Selçuklu imparatorluğu Süleyman şah tarafından ele alınmıştır. Bu olaydan yedi yıl sonra 1. Haçlı orduları şile’yi tekrar geri almışlardır. İlçenin geri alınması Yıldırım Bayezid döneminde gerçekleşmiştir ve birinci dünya savaşından sonra durulunca romalılar ilçeye geri dönmüş ve türklerler mücadeleye başlamışlardır. Tüm bu olaylardan sonra şile Osmanlının hakimiyeti altında kalmış ve şimdi günümüze kadar gelip şehrimizin ilçesi olmuştur.


Şile nüfusu 2008 nüfus sayımına göre 28.571 sayısındadır. Bu nüfusun büyük bir kısmı ilçenin merkezinde , geri kalan kısım ise şilenin 58 tane olan köylerinden birinde yaşamaktadırlar. Ancak bu sayım günümüze kadar bakıldığında gözle görülür derece artmıştır. Şilenin bir tatil ilçesi olduğunu göz önünde bulundurarak özellikle yaz aylarında nüfusun normal nüfusu ikiye katlayabildiğini söyleyebiliriz. Bir tatil köyü olarak da düşünülen ilçe günübirlik tatilciler ve yazlıkları olan tatilciler için fazlaca kullanılmakta ve bu durum nüfusu büyük ölçüde etkilemektedir. Şilenin şimdi ki nüfusu 33.447’dir.

Şile Tarihi Yerleri
Çok eski bir yerleşim yeri olduğundan dolayı Şile tarihi yerleri fazladır. Bu tarihi yerleri sıralarsak;
 • Osmanlı Hamamı (Yeniköy)
 • Şile Evleri
 • Sarıkavak Kalesi (Hasanlı Köyü)
 • Şile Kalesi
 • Şile Feneri
 • Heciz Kalesi
 • Yeşilvadi
 • Hanımsuyu Çeşmesi
 • Kilise Kalıntısı (Yeniköy)
 • Vaftiz Yeri (Yeniköy)
 • Kilise Kalıntısı (Yeniköy)
 • Lahit Mezar (Sortullu Köyü)
Şeklinde sıralayabilir ve gelecek olan tarihi merakı olan ziyaretçilerine yardımcı olabiliriz. Sadece Osmanlı değil birçok farklı imparatorluklarında izinin bulunduğu bu ilçe mutlaka gelip görülmesi gereken yerlerden biri olarak anlatılmaktadır


Şile gezilecek yerleri fazla olmasının sebebi şile daha çok doğal güzellikleri içinde barındıran bir ilçedir. Şelaleleri , plajları, vadileri, tepeleri oldukça meşhur ve sıklıkla ziyaret edilen bölgelerindendir. Ama şilenin en ziyaret eden ve ziyaretçilerini hayranda bırakan yeri şüphesiz ki ağlayan kayalarıdır. Birçok fotoğrafa konu olan ve günde çok kez dalgaların vurduğu bu kayalar eminim ki şilenin en güzel ve en çok görülmeye değer yerlerindendir. Birçok tatilcinin denize girmek istediği alanlarda bu kayanın etrafı olmakla beraber insanlar hem denize girmek hem de doğal manzaradan yararlanmak istiyor. Bu sebepler doğrultusunda şile mutlaka şehrin görülmesi gereken ilçeleri listesi sıralamasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Şile yemekleri
Şile bir tatil beldesi olduğundan Şile yemekleri ağır yağlı yemekler olmamakla beraber daha çok sebze ağırlığındadır. Ancak bunun yanı sıra tatile gelen nüfus sıklıkla mangalda et pişirmekte ve onları da tüketmektedir. Buradan anlaşılıyor ki şile hem tatil, hem tarihi ve doğal güzellik hem de tüketilecek yemek açısından her şeyiyle gidilmesi gereken bir ilçedir.

İstanbul Şile Mahalleleri
Ağaçdere Mahallesi, Ağva Merkez Mahallesi, Ahmetli Mahallesi, Akçakese Mahallesi, Alacalı Mahallesi, Avcıkoru Mahallesi, Balibey Mahallesi, Bıçkıdere Mahallesi, Bozkoca Mahallesi, Bucaklı Mahallesi, Çataklı Mahallesi, Çavuş Mahallesi, Çayırbaşı Mahallesi, Çelebi Mahallesi, Çengilli Mahallesi, Darlık Mahallesi, Değirmençayırı Mahallesi, Doğancılı Mahallesi, Erenler Mahallesi, Esenceli Mahallesi, Geredeli Mahallesi, Göçe Mahallesi, Gökmaslı Mahallesi, Göksu Mahallesi, Hacı Kasım Mahallesi, Hacıllı Mahallesi, Hasanlı Mahallesi, İmrendere Mahallesi, İmrenli Mahallesi, İsaköy Mahallesi, Kabakoz Mahallesi, Kadıköy Mahallesi, Kalem Mahallesi, Karabeyli Mahallesi, Karacaköy Mahallesi, Karakiraz Mahallesi, Karamandere Mahallesi, Kervansaray Mahallesi, Kızılca Mahallesi, Korucu Mahallesi, Kömürlük Mahallesi, Kumbaba Mahallesi, Kurfallı Mahallesi, Kurna Mahallesi, Meşrutiyet Mahallesi, Oruçoğlu Mahallesi, Osmanköy Mahallesi, Ovacık Mahallesi, Sahilköy Mahallesi, Satmazlı Mahallesi, Sofular Mahallesi, Soğullu Mahallesi, Sortullu Mahallesi, Şuayipli Mahallesi, Tekeköy Mahallesi, Ulupelit Mahallesi, Üvezli Mahallesi, Yaka Mahallesi, Yaylalı Mahallesi, Yazımanayır Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yeşilvadi Mahallesi
 
Yukarı