Silivri Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Silivri İstanbul iline bağlı bulunan ancak şehrin 67 kilometre batısında bulunan bir ilçedir. Sahil ilçesi olarak da tanımlanabilir. İnsanlar bu ilçedeki konutları genelde yazlık olarak kullanmaktadır. Tekirdağ ve Çorlu illerine oldukça yakın olan Silivri ilçesi tatil yeri olarak oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu ilçenin ilçe olma süresi çok fazla eskilere dayanmamakla beraber çok kısa sürede birçok insanın yaşam alanı haline gelmiştir. yüzölçümü çok fazla geniş olmayan Silivri ilçesi , buna rağmen çok fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Deniz suyunun durgun ve güzel olması nedeniyle ilçe bir tatil köyü niteliği kazanmıştır. Bu sebeple insanlar bu ilçeye ağırlıklı yaz mevsiminde gitmektedir. Bunun yanı sıra yılın her mevsiminde yaşamını bu ilçede sürdüren insanların sayısı da epey fazladır. Küçük ve kasabayı andıran yerleşimiyle insanların yarattığı mahalle kültürünü ve samimiyeti ilçeye girer girmez fark edeceksiniz. Yerli halkı arasında ismi sıklıkla sahil kasabası olarak kullanılmaktadır. Şehrin en uzak ilçelerinden biri olduğunu da bilmelisiniz. Şehrin çıkışına doğru olan bu ilçe zamanla gelişmekte ve ilerlemektedir. Gerek sosyal aktiviteler gerek insanlar için açılan mekanlar açısından hızla gelişimini göstermektedir. Bu sebeple insanlar günübirlik, ya da birkaç günlüğüne bile olsa kaçamak tatiller düzenleyip sevdikleriyle keyifli zaman geçirmeyi alışkanlık haline getirmiştir. İlçe olduğu zamandan bu yana daha da hızlı gelişim gösterdiği bulgularla kesinleşmiştir.


Silivri nüfusu şüphesiz ilçe olduktan sonra daha da fazla artmıştır. İlçe olup gelişim gösterdiğinden bu yana nüfus sayımında gözle görülür bir artış söz konusudur. Bu artışa katkı olarak Silivri ilçesinin tatil beldesi olarak kullanılması da nüfus sayımına etkide bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren nüfus kış mevsimine oranla oldukça fazladır. Bunun sebebi yaz mevsiminde hem ilçeyi yazlık olarak kullananlar hem de günübirlik tatilci kesimi olduğu görülüyor. İnsanlar gün içerisinde biraz olsun rahatlamak ve dinlenmek için birkaç saat bile olsa ilçeye gelip denize girip tatilini yapmaktadır. Yazlıklarına gelenler ise bu ilçenin artık yerli halkı olarak görülmeye başlanmış ve nüfus sayımında tam anlamıyla var olarak gösterilmektedir.

Tarihi yerleri
Silivri tarihi yerleri
olarak ziyaretçilerine gösterebileceğimiz yirmiden fazla tarihi mekan sunmaktadır. Hepsi de gerçekten görülmeye değer yerler olduğu ziyaretçiler tarafından yorumlar arasında. Tarihi yerlere örnek gösterecek olursak ;
  • Alibey Çeşmesi
  • Gezitepe Havuzlu Çeşme
  • İncirli Çeşme
  • Selimpaşa İkizli Çeşme
  • Fener kilisesi
  • Meryem ana kilisesi
  • Kurfallı camii
  • Germiyanrum kilisesi
Bu tarihi yerlere örnek olarak verilebilir. Örneklerden de görüldüğü gibi her türlü inanca ve tercihe uygun tarihi yerler olmakla beraber hepsi birer kültürel hazinedir. Onun dışında çeşmeler de taşıdığı motiflerle tarihi miras olarak kabul görmektedir. Silivri ilçesine tatil yapmaya gelen nüfus sayısı kadar bu tarihi mirası görmeye gelen nüfus sayısı da oldukça fazladır. Ya da hem tatilini yapmak için gelip hem de gelmişken tarihi kültürü ziyaret etmek isteyen nüfus sayısı da ilçede fazlaca görülmektedir.

Silivri Gezilecek Yerleri
Oldukça uzun bir kıyı şeridine sahip olan Silivri ilçesi bu konuda oldukça şanslıdır. İstanbul’un plajı olarak adlandırılan Silivri gezilecek yerleri de hiç bitmez. Plaja uygun kafeteryalar, beach partiler yahut keyifli huzurlu vakit geçireceğiniz nargile kafeler mevcuttur.


Silivri yemekleri dendiğinde aklımıza şehrin diğer yemekleri gibi ağır yağlı yemekler gelmesin. Çünkü ilçe tatil ilçesi olarak anıldığından buradaki yemekler daha çok hafif yemekler olarak tercih edilmiştir. Çünkü insanlar yaz aylarında kışın şehir hayatında yediği gibi ağır yağlı yemekleri tercih etmiyor. Her ne kadar hafif yiyecekler tercihen fazla olsa da yine de şehirden fazla uzaklaşmak istemeyenler için damak tadımızın alıştığı ve istediğimiz her türlü yiyecekleri de bulmamız mümkündür.

İstanbul Silivri Mahalleleri
Akören Mahallesi, Alibey Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Balaban Mahallesi, Bekirli Mahallesi, Beyciler Mahallesi, Büyükçavuşlu Merkez Mahallesi, Büyükkılıçlı Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çayırdere Mahallesi, Çeltik Mahallesi, Danamandıra Mahallesi, Fatih Silivri Mahallesi, Fenerköy Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi, Gazitepe Mahallesi, Gümüşyaka Merkez Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Kadıköy Mahallesi, Kavaklı Mahallesi, Kurfallı Mahallesi, Küçük Kılıçlı Mahallesi, Küçüksinekli Mahallesi, Mimarsinan Silivri Mahallesi, Ortaköy Merkez Mahallesi, Piri Mehmet Paşa Mahallesi, Sancaktepe Mahallesi, Sayalar Mahallesi, Selimpaşa Merkez Mahallesi, Semizkumlar Mahallesi, Seymen Mahallesi, Sinekli Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yolcatı Mahallesi
 
Yukarı