Şişli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
İstanbul ilinin Avrupa yakasında yer alan bir ilçedir. İlçe 25 mahalleden oluşur. Kâğıthane ve Beşiktaş ile sınırdır. Oldukça meşhur bir ilçe olan Şişli’nin sahile kıyısı yoktur. Buna rağmen çok eski olduğundan hala büyük bir ticaret merkezi olarak kabul edilir. 1954’ te ilçe olan Şişli 1987’ de Kâğıthane’nin ilçe olmasıyla ikiye bölünmüştür. Ayazağa ve maslak ilçenin kuzeyinde yer alır. Başlarda engebeli arazisi olan Şişli daha sonra tünelde başlayarak Taksim ve Mecidiyeköy’ü de içine alarak belirli aşınımlar sonucu bugünkü haline gelmiştir. Şişli’den hemen eğimle Boğaziçi’ne inmeniz mümkündür. Buradan Dolmabahçe’ye bağlanabilirsiniz. İlçe de eğitim faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. 14 adet anaokulu ve çok önemli liseleriyle köklü bir eğitim alanına sahiptir. Ayrıca İTÜ, Marmara, Yıldız Teknik ve Nişantaşı üniversitelerinin bazı kampüslerini içinde barındırır. Şişli de spor faaliyetleri de çok gelişmiştir. En ünlü spor kulübü adı stada da verilen Feriköy Spor kulübüdür. Tüm bu gelişmeleriyle birlikte oldukça talep gören Şişli ulaşım ağı konusunda da diğer ilçelerden iyidir. Metrobüs ve tünel ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca 1993 yılında ilk teleferik hattı da kurulmuştur. Bununla birlikte İstanbul’un çeşitli semtlerine İETT de mevcuttur.

Şişli Nüfusu
Konumunun cazibesi nedeniyle sürekli artış gösteren Şişli nüfusu 1965 yılında 268.143, 1970 yılında 365.621 olmuştur. 1965’den sadece 20 yıl sonra nüfusunu ikiye katlamıştır. Ancak daha sonra kendisinden ayrılan ilçelerle nüfusu azalmıştır. Nüfusun çok az bir kısmı İstanbul asıllıdır. Yoğun göçü Erzincan ve Ordu taraflarından almıştır. Bunun dışında eski bir Osmanlı semtinin olması etkisiyle çok az da olsa yabancı asıllı vatandaş yaşamaktadır.

Şişli Tarihi Yerleri
Çok eski bir Osmanlı semti olmasından dolayı tarihi eser açısından zengin bir ilçedir. Şişli tarihi yerleriŞişli Belediyesi tarafından da oldukça iyi korunmaktadır. Bu tarihi yerlerin arasında da Zincirlikuyu Mezarlığı, Atatürk Müzesi, Bomonti Bira Fabrikası, Şişli Camii, Abide-i Hürriyet, Darülaceze yer alır. Ayrıca Harbiye Orduevi, Askeri Müze, Şişli Etfal Hastanesi… Şişli için önemli tarihi eserlerdir. Taşkışla Teşvikiye Camii de günümüz ünlü dünyasının cenazelerinin kalktığı çok fazla tanınan bir tarihi eserdir.

Şişli Gezilecek Yerleri
Gezilecek yer açısından oldukça zengin olan semt uzun alışveriş caddeleri ve büyük Cevahir Alışveriş Merkeziyle yerli ve yabancı turistlerin odak noktasıdır. Şişli gezilecek yerleri denilince akla gelen en önemli yerlerden biri Saint Esprit Kilisesi’dir. Tarihi önemi olan bu kilise mimarisinin güzelliği ile herkesi büyülemektedir. Ayrıca İstanbul Radyo Evi de Şişli de yer alır. Bunun dışında Galatasaray camiasının önem verdiği Ali Sami Yen stadı da Şişli de yer almaktaydı. Oldukça büyük konserlere kapı açan Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu ziyaretçilerine oldukça keyifli anlar sunmaktadır. Bunun dışında Gök kafes, Perpa ve Lütfi Kırdar kongre sarayı da Şişli’nin gözbebeğidir.


Şişli Yemekleri

Türkiye’nin en çok turist ağırlayan yerlerinden biri olan şişli daha çok yabancı yemekler sunmaktadır. Amerika’dan uzak doğu mutfağına yabancıların arayacağı ve Türklerinde deneyeceği her türlü lezzetler sunulmaktadır. Şişli restoranları işi geliştirmiş getirdikleri lezzetleri aynı zamanda yine oranın aşçılarına yaptırarak yenilen lezzetin tam tadına varılmasına olanak verilmiştir. Her keseye uygun restoranlarıyla Şişli lüks olduğu kadar orta kesime de hitabıyla birçok insanı bir araya getirir. Şık yahut gündelik lezzetleri bulabileceğiniz ilçe sadece yabancı yemeklerle sınırlı kalmamıştır. Ülke içinde özlediğiniz başka şehirlere ait lezzetleri de oranın aşçılarıyla sizlere sunmaktadır. Kısacası Şişli size her yöreyi tatma ve damak zevki çeşitliliği sunmaktadır.

İstanbul Şişli Mahalleleri
19.Mayıs Mahallesi, Bozkurt Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Duatepe Mahallesi, Ergenekon Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eskişehir Mahallesi, Feriköy Mahallesi, Fulya Mahallesi, Gülbahar Mahallesi, H.Edip Adıvar Mahallesi, H.Rıfat Paşa Mahallesi, Halaskargazi Mahallesi, Harbiye Mahallesi, İnönü Mahallesi, İzzetpaşa Mahallesi, Kaptan Paşa Mahallesi, Kuştepe Mahallesi, M.Şevket Paşa Mahallesi, Mecidiyeköy Mahallesi, Merkez Mahallesi, Meşrutiyet Mahallesi, Paşa Mahallesi, Teşvikiye Mahallesi, Yayla Mahallesi
 
Yukarı