Sultanbeyli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Sultanbeyli oldukça fazla isim değişikliğine uğrayan İstanbul ‘un bir ilçesidir. İlçenin adı önce sultan beyliği , sultan beyliği çiftliği gibi isimlerde değişirken en son Sultanbeyli isminde karar kılınmıştır. Tarihi oldukça geçmişe dayanan bir ilçedir. Kökeninde Roma ve Bizans dönemi de yatmaktadır. Üstelik bu dönemde Gebzeden Üsküdar ‘a kadar olan kısımda merkez olarak kabul edilmiştir. Eski zamanlarda İstanbul ile Anadolu arasındaki bağlantı yolu olması sebebiyle Osmanlı tarafından fethedilmesi gereken ilk yerlerden biriydi. Hatta ilk anahtar olarak da söylenebilir. Osmanlının bu düşüncesi varken de Bizans bu topraklarda konaklamaya devam etmekteydi. Bu fetih 1328 yılında Orhan gazinin emriyle gerçekleşmiştir. Bu fetihten bir süre sonra ilçe olma statüsüne ulaşmıştır. Ancak hala Bizans ve roma izlerini taşımakta ve bunları kültür mirası olarak değerlendirmektedir. Farklı milletlerin farklı kültürlerine de ev sahipliği yapan Sultanbeyli ilçesi tarihi yönden turistik bir ilçe de sayılabilir. Bizansların konakladığı yapılarında ilçede hala bulunduğu söz konusudur. Restorasyon çalışmalarıyla güzelleştirmek amaçlanmıştır. Bunlarla beraber bakıldığında Sultanbeyli ilçesi insanlar tarafından fazla derecede ikamet adresi olarak görülmektedir. Yüzölçümünün fazlalığı ve kentsel yaşama dönüşüm çalışmaları da insanların bu ilçeye göçlerinden bir diğer sebeplerdendir.


Sultanbeyli nüfusu 2008 yılından bu yana incelendiğinde sürekli artış göstermiş, hiçbir azalma veya artış hızı yavaşlaması gibi bir durum söz konusu olmamıştır. Bu sayede kentleşme çalışmaları daha hızlı bir hal almış ve hızla gelişen ilçeler arasında ilk sıralara yerleşmiştir. İlçenin nüfusu sayısal olarak değerle incelendiğinde 321.730 sayısında nüfus bulunmaktadır. Son yapılan nüfus sayımı ile bu nüfusun 165.784 sayısı erkek nüfus iken 155.946 sayısı kadın nüfustur. Toplam nüfusun büyük çoğunluğu erkek nüfus olduğu görülmektedir. Söylenenlere göre bu nüfusun önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edeceği ve bu artan nüfusta da kadın nüfusunun erkek nüfusuna yetişebileceği belirtiliyor.


Sultanbeyli tarihi yerleri olarak göstereceğimiz çok fazla yer olmamasına rağmen ilçenin çok eskiden ve farklı imparatorluklardan kaldığını söyleyip ilçenin tam anlamıyla kendisinin bir tarih olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Yine buna rağmen Sultanbeyliilçesinde Aydos tepesi bir tarihi zenginlik niteliğindedir. Tepeye çıktığınızda roma ve Bizans imparatorluğundan kalan bu tarihi zenginliği incelerken aynı zamanda farklı milletlerinde kültürünü incelemiş olacaksınız. Bu tepe ilçemize farklı imparatorluklardan kalmış olsa da bizim bugünkü tarihi zenginliğimiz adı altında korunmaktadır. Şüphesiz ki istenen şey insanların tarihini öğrenirken her şekilde ve tüm doğruluğuyla öğrenmesidir. Bu sebeple bu ve bunun gibi tarihi zenginliği bulunan ilçelere mutlaka sevdiklerimizle giderken çocuklarımızı da almaya özen göstermeliyiz. Bu şekilde yeni neslinde tarihini öğrenmesinde az da olsa katkıda bulunmuş olacaksınız.


Sultanbeyli gezilecek yerleri oldukça fazladır ve bu gezilecek yerler arasında ağırlıklı olarak doğal güzellikler vardır. Parklar göletler ormanlar bu güzelliklere örnek olarak verilebilir. Bunların yanı sıra mesire alanları ve avmlerin de görülmeye değer olduğu yorumlar arasındadır. Doğal güzellikleri izlemek ve keyifli zaman geçirmek isteyen herkesin bu alanları görmesinde fayda vardır. Bu güzelliklerden birkaçı ;Aydosgöleti , Aydos ormanı , sultanbeyligölet şeklinde sıralanabilir.


Sultanbeyli yemekleri yağlı ve etli yemek sevenleri ilk adresidir şüphesiz. Çok sayıda dönerci ve kebapçı mekanlarının bulunduğu ilçe de et oldukça ilgi görüyor. Alışık olduğumuz lezzetleri bize sunarken farklı lezzetlere açık olanlar içinde dünya mutfaklarını da ilçe ziyaretçilerine sunmaktadır. Bu sayede ilçenin ziyaretçi sayısı ve nüfus sayısı artış göstermektedir.

İstanbul Sultanbeyli Mahalleleri
Abdurrahmangazi Mahallesi, Adil Mahallesi, Ahmet Yesevi Mahallesi, Akşemsettin Mahallesi, Battalgazi Mahallesi, Fatih Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Hasanpaşa Mahallesi, Mecidiye Mahallesi, Mehmet Akif Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Necip Fazıl Mahallesi, Orhangazi Mahallesi, Turgut Reis Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi
 
Yukarı