Sultangazi Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Sultangazi , 2008 yılında Gaziosmanpaşa ilçesinden 14 , Eyüp ve esenlerden ise 1 mahalle alarak kurulan şehrin Avrupa yakasındaki ilçelerinden biridir. İlçenin dört bir yanıyla şehrin diğer büyük ilçeleriyle sınır oluşmaktadır. Geniş bir yüzölçümüne sahip olduğundan dolayı şehrin ilçeleri arasında 19. Sırada bulunduğu belirlenmiştir. İlçe Sultangazi ilçesi 16 mahalleden oluşmaktadır. İlçenin içinde bulunan Alibey barajı, içme ve kullanma suyu maksadıyla kurulmuş ve hala şehrin bu yakasının önemli bir bölümünün su ihtiyacının giderilmesinde fayda göstermektedir. Ayrıca bu barajda amatör balıkçılık ve su sporları da yapılmakta olup ilçenin halkına sosyal aktivite imkanı sunmaktadır. İlçe olma statüsüne kavuşalı çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen ilçenin görünümü ve halkın refahı açısından büyük değişim ve gelişmeler yapılmış , ilçe gelişme yolundaki ilçelerin ilk sıralarında yer almaya hak kazanmıştır. Bu durum ve gelişme Sultangazi ilçesine büyük oranda göç yapılmasını sağlamıştır. İlçeye girdiğinizde mahalle ve esnaf kültürünü belki de o eskiden kalan samimiyeti yakalayacağınız nadir ilçelerden biridir. İnsanlık ilişkilerinin hala devam ettiği ilçede kentsel dönüşüme yönelik büyük çalışmalar yapıldığı belirtilmektedir.


Sultangazi nüfus sayımına 2008 yılından günümüze kadar bakıldığında, 2008 yılında nüfus sayısının 444.295 sayısında olmasına rağmen bu sayı 2015 yılında 521.524 sayısına ulaşmıştır. Görüldüğü üzere nüfus bir ilçeye göre büyük ölçüde artış göstermiştir. Bunun sebebi de gelişmeye yönelik bir ilçe olduğunu kanıtlaması olmuştur. Bu nüfusun yüzde 51’lik kısmını erkek nüfus oluştururken %49luk kısmını kadın nüfus oluşturmaktadır. Yüzdelik dilim olarak incelendiğinde kadın ve erkek nüfusunun arasında çok fazla bir fark olmadığını gözle görmekteyiz. Onun dışında nüfus bilgileri incelenirse nüfusun büyük bir kısmı orta yaşlı olan insan kesimidir. Genç sayısı çok fazla olmamakla beraber önümüzdeki yıllarda genç kesimin diğer yaş kesimlerine ulaşacağı verilen bilgiler doğrultusundadır. Hızla gelişen bu ilçenin nüfus artış hızını gelecek yıllar gösterecektir.


Sultangazi tarihi yerleri olarak incelendiğinde çok fazla bir tarihi mirasa rastlanmamaktadır. Bunu sebebi ilçenin geçmişinin çok eskiye dayanmamasıdır. Yine de bakıldığında tarihi yer olarak örnek gösterilen alibey barajı ve maglova kemeri insanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden birkaçıdır. Tarihi miras olarak değerlendirilmeye hak kazanmış bu baraj ve kemer şehre sadece tarihi güzellik olarak bulunmakla kalmayıp aynı zamanda alibey barajı şehrin büyük bir kısmının su ihtiyacını da gidermektedir. Bu sebeple daha da fazla merak uyandırdığı söylenebilir. Çok fazla insanın üzerinde yürümesini sağlayan maglova kemeri altında akan suyun eşliğinde ve kendi mimarisinin belki de o eski taşların geçmişi hissettiren izleriyle günümüzde de ilgi odağı olarak görülmeye devam etmektedir.


Sultangazi gezilecek yerleri sıralandığında seçenekler oldukça fazladır. Gezilecek yer olarak sıralanabilecek yerlerin ağırlığında doğal güzellikler ve belki birkaç tane avm vardır. Genelde doğal güzellikler tercih edilmekle beraber bu yerler insanların fotoğraflarının çekildiği yerlerinde ev sahibi oldu. Bu doğal güzelliklere örnek verecek olursak ;
  • Mavi Marmara Parkı
  • Pamukkale Malkoçoğlu Parkı
  • Kent Ormanı (Hacı Bektaş-ı Veli Parkı)
  • Esentepe Ahi Evran Parkı
  • Sultangazi Kültür Merkezi
  • Masal Park
Şeklinde sıralayıp örnek listesini verebiliriz.


Sultangazi yemekleri denildiğinde şüphesiz tüm insanların aklına kebap gelmektedir. İki adımda bir kebapçı veya herhangi bir et ürünü satan mekanın bulunduğu sultangazi ilçesi et severlerin geldiği ilk adreslerden biri haline geldi. Bunun yanı sıra her çeşitte ilçede mevcut olduğunu da unutmayınız.

İstanbul Sultangazi Mahalleleri
50.Yıl Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi, Cebeci Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eski Habipler Mahallesi, Gazi Mahallesi, Habipler Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Malkoçoğlu Mahallesi, Sultançiftliği Mahallesi, Uğur Mumcu Mahallesi, Yayla Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Zübeyde Hanım Mahallesi
 
Yukarı