Ümraniye Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Ümraniye İstanbul’un 58 km2 yüzölçümüne sahip oldukça büyük ilçelerinden biridir. İlçe İstanbul’da son yıllarda oldukça hızlı gelişim gösteren ancak buna rağmen modernleşmeye karşı duran bir şehir örneğidir. İlçe köy gelenekleri ve örf-adetlerini korumaktadır. Nüfus bakımından da oldukça kalabalık olan ilçe muhafazakar yapısını sürdürmektedir. 1987 yılında kendi başına ilçe olabilmeyi başaran Ümraniye, 35 mahalleden oluşan yerleşkeye ve ekonomik açıdan oldukça çok çeşitliliğe sahiptir. Özellikle küçük sanayi ve küçük esnaflığın geliştiği Ümraniye’ de bunun dışında hemen her çeşit geçim kaynağına rastlanabilir. Mutluluk anlamına gelen ve bu yüzden ilçeye verilen isim oldukça başarılı olmamış olacak ki yapılan araştırmalarda insanların en mutlu olduğu ilçeler arasına girememiştir. Kasım 2015 seçimlerinden beri AK Parti ve Hasan Can tarafından yönetilen ilçe yapılanmanın oldukça hızlandırıldığı ve büyük konut projelerinin yer aldığı bir imar alanına sahiptir. Ulaşım ağı açısından da kendisini fazlaca geliştirmeye çalışan ancak Anadolu’nun diğer yerlerine göre geride kalmış olan Ümraniye yapılan yeni yol ve ulaşım araçları projeleriyle canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Ümraniye Nüfusu
İstanbul’un en kalabalık üçüncü İstanbul’un Anadolu Yakasının ise en kalabalık ilçesi olan Ümraniye nüfusu incelendiğinde 1990 yılında yapılan sayıma göre 301.257 olan nüfus 242.091 şehir ve 59.166 kır olarak paylaştırılmıştır. Ancak sadece 10 yıl sonra 2 katına çıkan nüfus 2000 yılında 605.855 olmuştur. Yapılan son nüfus sayımı 2015 yılında olmuş ve nüfus 687.348 çıkmıştır.

Ümraniye Tarihi Yerleri
Osmanlı döneminden önce tamamen ormanlarla kaplı ilçe ilk yerleşke haline Frigyalılırla gelmiştir. Frigya inancına göre çam ağacı kutsaldır. Bu yüzden Frigyalılar tüm Ümraniye’yi çam ağaçlarıyla donatmışlardır. Anadolu’yu Müslüman yapan ilk devlet olan Danişmetliler de bu topraklarda yaşamışlardır. Tarihi oldukça eskiye giden Ümraniye halen köy geleneklerini muhafaza ettiğinden tarihi esere çok fazla rastlanmamaktadır. Olduğu rivayet edilen ya da arkeolojik kazılardan bulunan Ümraniye tarihi yerleri adına herhangi bir ize rastlanmamaktadır. Ümraniye’nin halkının geneli Balkan Savaşları’ndan kaçıp gelen Yugoslavya ve Bulgaristan göçmenidir. Bu yüzden ilçeye bir ara muhacir köyde denmiştir. 1963 yılında Ümraniye Belediyesi kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Ümraniye Gezilecek Yerleri
Gelişen ulaşım ağıyla gezmek için çevre ilçelere yönelmek Ümraniye için yapılacak en önemli şeydir. Semt muhafazakâr yapısını koruduğundan ilçenin içerisinde doğal sit alanları ve büyük parklar mevcuttur. Hafta sonları gerek ailenizle gerek arkadaşlarınızla şehrin gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir park gezisi yapmak istiyorsanız sizin için ideal olacaktır. Ancak denize uzak olan ilçe Üsküdar’a komşu olduğundan deniz manzarası seyretmek için Üsküdar’a geçmelisiniz. Ancak Ümraniye gezilecek yerleri kendi içerisinde gerek semt sakinlerine gerekse ziyaretçilerine birçok imkân sunmaktadır. Büyük alışveriş merkezleri gerekse semt pazarları sizler için keyifli bir gün aktivitesi olabilir.

Ümraniye Yemekleri
Ümraniye ilçesine özgü özel bir yemek olmasa da sakinlerine birçok imkân sunmaktadır. Ümraniye yemekleridenilince akla gelen ilçeye göç eden Anadolu insanlarının kendi yemekleri olmaktadır. Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’dan yoğun göç alan ilçe oranın kendine has yemeklerini de barındırmaktadır. Örnekle açıklamak gerekir ise sabah kahvaltısına gittiğiniz bir mekanda Karadeniz’e özgü mıhlamanın lezzetine varabilirsiniz. Köfte ve dönerleri ile de tanınan ilçe Abbas köftenin köftesiyle ünlüdür. Bunun dışında pizza ve hamburger gibi lezzetleri de size sunan ilçe de tercihiniz her ne ise onu bulmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Ümraniye’de yer alan AVM’ler sayesinde de aç kalmadan gitmeniz mümkün değildir.

İstanbul Ümraniye Mahalleleri
Adem Yavuz Mahallesi, Altınşehir Mahallesi, Armağan Evler Mahallesi, Aşağı Dudullu Mahallesi, Atakent Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cemil Meriç Mahallesi, Çakmak Mahallesi, Çamlık Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Elmalıkent Mahallesi, Esenevler Mahallesi, Esenkent Mahallesi, Esenşehir Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Hekimbaşı Mahallesi, Huzur Mahallesi, Ihlamurkuyu Mahallesi, İnkılap Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Madenler Mahallesi, Mehmet Akif Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Necip Fazıl Mahallesi, Parseller Mahallesi, Saray Mahallesi, Site Mahallesi, Şerifali Mahallesi, Tantavi Mahallesi, Tatlısu Mahallesi, Tepeüstü Mahallesi, Topağacı Mahallesi, Yaman Evler Mahallesi, Yukarı Dudullu Mahallesi
 
Yukarı