Üsküdar Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Marmara Bölgesi İstanbul ilinin Anadolu Yakası’nda yer alan ilçe İstanbul’un oldukça eski ve nezih semtleri arasındadır. Beykoz ve Kadıköy ilçeleri arasında kalan Üsküdar İstanbul Boğazı’na da komşudur. 58 km2 yüzölçümüne sahip Üsküdar, 33 adet mahalleden oluşmaktadır. 1926 yılına kadar tamamen ayrı bir il statüsünde kabul edilen Üsküdar yapılan yeni anlaşmalarla ilçe yapılarak İstanbul’a bağlanmıştır. Bugünkü sınırlarına 2008 yılında ulaşan Üsküdar, ulaşım açısından da İstanbul için oldukça önemlidir. Gerek kara gerek deniz yolu ile sağlanacak ulaşım ağı bağlantılarının çoğu Üsküdar’dan geçmektedir. Tamamlanan ve oldukça önemli bir proje haline gelen Marmaray ile Üsküdar’ın önemi ve merkeziliği daha da arttı. Artık iş adamları tarafından da tercih edilen önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Bu ağ sayesinde ticaret bölgenin temel ekonomi kaynağı olmuştur. Sanayi tesisi yahut tarıma neredeyse hiç rastlanmaz. Ancak büyük ticaret merkezlerine oldukça sık rastlamak mümkündür.

Üsküdar’ın Nüfusu
Tarihi Roma dönemime kadar giden tarihi Üsküdar ilçesinin demografik yapısı oldukça büyük değişiklikler göstermiştir. İstanbul’dan ayrı tek başına bir il olduğu dönemlerde kırsal nüfusu daha fazlayken İstanbul’a bağlanıp ilçe olduktan sonra kent nüfusu büyük değişiklikler göstermiştir. Üsküdar nüfusu 1965 yılında 135.056 iken ve bu nüfusun 115.336’sı şehir 19.720’si kır nüfusundan oluşmaktayken sadece 5 yıl sonra nüfusu 254.895’e çıkmıştır. 2015 yılında 540.617 olarak son nüfus sayımı yapılmıştır. Boğazın kenarında yer alması sebebiyle ilçe ticaret caddesi olarak anıldığından günden güne tercih sebebi olacağı ve nüfusunun artış göstereceği netlik kazanmıştır.

Üsküdar Tarihi Yerleri
İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar oldukça büyük tarih sahnelerine tanık olduğundan imar faaliyetlerini de yaşamıştır. Bu yüzden o dönem Üsküdar tarihi yerleri camiiler, hamam, külliye gibi yapılarla devasa ve saray ve yalıları içerir. Yapılara göz atacak olursak en önemlileri arasından Eski Valide Camii, Mihrimah Sultan Külliyesi, Beylerbeyi Camii, Beylebeyi Sarayı, Çamlıca Kasrı(Büyük Çamlıca-Küçük Çamlıca), Kız kulesi ve Büyük Selimiye Camii yer alır. Ayrıca Tarihi Karacaahmet Mezarlığı da Üsküdar ilçesinde yer alır. Farklı dün mensuplarının en büyük karması olan Üsküdar farklı din ibadet yerlerini de tarihine konu etmiştir. İlçenin İstanbul boğazına kıyı olması da Osmanlı dönemimde padişahlar tarafından gözde olmasını sağlamış ve çeşitli yalılar ve sahil sarayları yapılmıştır. Bu yapılar arasında ayakta kalan Recaizade Ekrem Bey Yalısı ve Fethi Ahmet Paşa Yalısı sayılabilir. Ayrıca ilçenin en büyük simgesi Kız Kulesi’dir.

Üsküdar Gezilecek Yerleri
İstanbul’un yeşil ve maviyi bir araya getirdiği nadide semtlerinden biri olan Üsküdar oldukça çok koruluk alana sahiptir.Üsküdar gezilecek yerleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu ilçeye gittiğinizde ilk ziyaret edeceğiniz yerler arasında Kız Kulesi olmalıdır. Kız Kulesi halkın ziyaretine açıktır. İçeride ister yemek yiyebilir ister kafeteryasında soluklanabilirsiniz. İkinci sırada Yeşilçam filmlerine de konu olmuş tüm İstanbul’u ayaklarına seren Çamlıca Tepeleri yer alır. Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca diye ayırabileceğimiz bu iki tepe mesire alanı özelliği taşır. İçerisinde yemek yiyebileceğiniz yerleri de olan tepeler harika bir manzara sunmaktadır.

Üsküdar Yemekleri
Çok eski tarihe sahip olan Üsküdar İstanbul’un birçok diğer semti gibi özel bir yemeğe sahip değildir. Üsküdar yemekleridenince aklınıza spesifik olarak herhangi bir yemek gelmese de semt kendisini ziyarete gelenleri aç göndermeyecektir. Gerek dünya lezzetlerinden fastfoodlar gerek Türkiye lezzetlerinden anne ev yemekleri adına her şey bulabileceksiniz. Gündelik yiyecek ihtiyacınızı da şık restoran arayışınızı da karşılayabilecek bir ilçedir.

İstanbul Üsküdar Mahalleleri
Acıbadem Mahallesi, Ahmediye Mahallesi, Altunizade Mahallesi, Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Beylerbeyi Mahallesi, Bulgurlu Mahallesi, Burhaniye Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çengelköy Mahallesi, Ferah Mahallesi, Güzeltepe Mahallesi, İcadiye Mahallesi, Kandilli Mahallesi, Kısıklı Mahallesi, Kirazlıtepe Mahallesi, Kuleli Mahallesi, Kuzguncuk Mahallesi, Küçük Çamlıca Mahallesi, Küçüksu Mahallesi, Küplüce Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Murat Reis Mahallesi, Salacak Mahallesi, Selamiali Mahallesi, Selimiye Mahallesi, Sultantepe Mahallesi, Ünalan Mahallesi, Validei Atik Mahallesi, Yavuztürk Mahallesi, Zeynep Kamil Mahallesi
 
Yukarı