Mahalle mahalle İstanbul fotoğrafları

İstanbul’un mahalle mahalle fotoğrafı çekildi

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nin TESEV işbirliğiyle ve Bernard van Leer Vakfı desteğiyle hayata geçirdiği proje çerçevesinde İstanbul’un tüm mahallelerinin sosyal haritası çıkarıldı. Proje ile, İstanbul ilçelerinin sosyo-ekonomik farklılaşması çerçevesinde, ilçe belediyelerinin çocuğa ve aileye yönelik sosyal hizmetlerinin kapsamlı bir envanteri hazırlandı. Proje önümüzdeki yıl Türkiye geneline yayılacak.

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından Bernard van Leer Vakfı’nın proje desteği çerçevesinde 2 yıl süren kapsamlı bir çalışma ile hazırladıkları İstanbul’un sosyal, ekonomik ve çevresel haritası interaktif kullanıma hazır hale geldi. İstanbul’un mahalle bazında kapsamlı bir resmini çeken çalışma; mahallelerdeki nüfusun eğitim, yaş ve gelir düzeyi gibi özelliklerini verirken; bu bireylere sunulan sağlık ve eğitim alanındaki hizmetleri de rakamlarla açıklıyor.

TESEV işbirliğiyle gerçekleştirilen proje, kapsamının genişliği ve niteliği bakımından Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor. Projenin detaylarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi 2009 yılından bu yana İstanbul özelinden yola çıkarak dünya kentlerindeki sosyo-ekonomik, siyasal ve kültürel süreçleri anlamak adına önemli akademik çalışmalar yürütüyor. Merkezin hayata geçirdiği ve İstanbul’un sosyal haritasını çizen son çalışma, bugüne dek İstanbul’un sosyo-ekonomik verilerini ortaya koymuş en kapsamlı çalışma olarak nitelendirilebilir. Ulaşılabilirliği ve kullanım kolaylığı sayesinde tüm vatandaşların bilgi edinmesine katkı sağlayacak bu çalışma, akademisyenler için de araştırmaları açısından örneklem oluşturmada faydalı olacak. Özellikle kent çalışmaları yapanlar İstanbul gerçeğini mahalle bazında görme olanağına kavuşurken, yerel karar vericiler de interaktif haritayı karar verme süreçlerine dahil edebilecekler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here