Pera Güzel Sanatlar Lisesi bale ve dans bölümü

Pera Güzel Sanatlar Lisesi Bale ve dans bölümü veliler tarafından yoğun ilgi görüyor çocuklarını Türkiye’nin bünyesinde Bale ve dans bölümü barındıran tek Lisesi olan Pera Güzel sanatlar lisesine kayıt ettirmek isteyen veliler çocuklarını sanatsever birey olarak topluma kazandırmak istiyor.

10 bin 549 liseden sadece birinde bale ve dans bölümü var

Okulların açılmasına sayılı günler kala İstanbul Bomonti’de olağanüstü hareketlilik gözleniyor. Bu yoğunluk çocuğunu bale ve dans bölümüne yazdırmaya çalışan sanatsever velilerden kaynaklanıyor. Aileler, Bomonti’deki Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ne akın ediyor. Çünkü Türkiye’de 10 bin 549 liseden sadece Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde bale ve dans bölümü bulunuyor!

perabalesisli-2ÖĞRENCİLER SOFYA’YA GÖNDERİLİYOR
Bu bölümü okuyan öğrencilerin üniversite seçenekleri arasında; modern dans, halk dansları gibi eğitim hayatlarını akademik düzeye taşıyacak birçok alternatif bulunuyor. Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler uluslararası bir üniversite olan Sofya Ulusal Müzik ve Bale Akademisi’ne gönderiliyor.

perabalesisli-5Bu bölümden mezun olan öğrenciler, üniversitelerin dört yıllık Bakalorya Bale Pedegojisi Bölümü’nden mezun olabilecekleri gibi, isterlerse iki yıllık master programına da katılarak koreografi bölümünü bitirebiliyor.

perabalesisli-1TÜM LİSELERDE AÇILMALI
Tüm İstanbul’un, Türkiye’nin talebini tek başlarına karşılamanın mümkün olmadığını belirten Pera Güzel Sanatlar Genel Sanat Yönetmeni Sabahattin Özbakır, Türkiye’de opera ve balenin kurumsal başlangıç tarihi olan 1948 yılındaki heyecanla tüm liselerde bale ve dans bölümü açılması gerektiğini söyledi.

perabalesisli-3Fotoğraf altı: Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde klasik bale ve dans sanatı yolu ile öğrenciye kendini ifade edebilme becerisi kazandırılıyor. Öğrencilerin yurt dışı eğitim projelerine, okullar arası ortak çalışmalara, yarışmalara, yurt dışı dans festivallerine ve workshoplara katılımı sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here